ÇİÇEĞE RADYOSYON

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI: Cep Telefonunun çiçekli bir bitkiye verebileceği zararları kavrayabilme

PROJE HEDEFİ: 1.RADYASYONUN CANLILARA VEREBİLECEĞİ ZARARLI ETKİLERİ KAVRAYABİLME 2.CEP TELEFONUNDAN YAYILAN RADYASYONUN ÇİÇEKLİ BİR BİTKİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİNİ GÖZLEMLEYEBİLME 3.YAPILAN GÖZLEMLER NETİCESİNDE CEP TELEFONUNUN CANLILARA VERDİĞİ ZARARLARI İSPATLAYABİLME

PROJE ÖZETİ: Cep telefonunun canlılar üzerindeki olumsuz etkilerini ispatlayabilmek için iki tane çiçekli bitki kullanıldı.Bir tanesi her gün düzenli olarak cep telefonu etkisine maruz bırakıldı.Bu etkiye maruz bırakılan bitkinin çiçekleri ve kökleri,diğer çiçekle karşılaştırıldı. Gözlemlerimiz sonucunda cep telefonu etkisine maruz bırakılan bitkinin çiçeğinde ve kökünde deformasyon gözlemlendi.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: İki adet cam fanusa aynı miktarda çiçek kumu koyuldu ve her ikisine de aynı büyüklükte ve aynı türde çiçekli bir bitki dikildi.Her iki çiçekte güneş gören bir pencerenin önüne koyuldu,her gün aynı saatte ve aynı miktarda su verildi.Sadece bir tanesi her gün 5 dk. boyunca birbirini arayan iki cep telefonu arasında tutuldu ve her gün aynı saatte gözlem sonuçları not edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin