ÇEVREMİZDEKİ RADYASYONU TOPLAYALIM

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

 

PROJE AMACI: RADYASYONUN CANLILAR ÜZERİNDEKİ ZARARLI ETKİLERİNİ BİTKİLER ÜZERİNDE GÖZLEMLEYEREK, BU ZARARLI ETKİLERİ KUVARS KRİSTALLERİNDEN OLUŞAN ÇEŞİTLİ OBJELERİ GÜNLÜK YAŞANTIMIZA DAHİL ETTİĞİMİZDE EN AZA İNDİREBİLECEĞİMİZİ KANITLAMAK.

PROJE HEDEFİ: KUVARS KRİSTALLERİNDEN OLUŞAN LEVHALAR VE DEĞİŞİK ŞEKİLLERE BÜRÜNMÜŞ OBJELER KULLANARAK TÜM CANLILARIN HEM FİZİKSEL HEM RUHSAL SAĞLIĞINI DENGE ALTINA ALIP YAŞAM STANDARTLARINI YÜKSELTMEK.TEKNOLOJİNİN YAN ETKİSİ OLAN RADYASYONU EN AZA İNDİRMEK.

PROJE ÖZETİ: FARKLI İKİ TÜRDEKİ DÖRT BİTKİDEN (2 AYNI CİNS KAKTÜS VE 2 AYNI CİNS ÇİÇEKLİ BİTKİ) KAKTÜS OLANLARINDAN BİR TANESİNİ KRİSTALLE BİRLİKTE, DİĞER KAKTÜSÜ İSE TEK BAŞINA CEP TELEFONU, TELEVİZYON, BİLGİSAYAR KULLANARAK RADYASYONA MARUZ BIRAKTIM. ÇİÇEKLİ İKİ BİTKİDEN BİR TANESİNİ KRİSTALLE, BİR TANESİNİ DE YALNIZ BAŞINA GÜNEŞLİ BİR KÖŞEYE YERLEŞTİRDİM. YAKLAŞIK İKİ AY BOYUNCA BİTKİLERDEKİ DEĞİŞİMLERİ GÖZLEMLEYEREK TAŞLARIN HAYATIMIZA KAZANDIRABİLECEKLERİNİ KEŞFETTİM.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: EKİM AYI: ELEKTRİK İŞLERİ ETÜT İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ JEOLOJİ MÜHENDİSLERİNCE SARIKAMIŞ CİVARINDAN ÇIKARILAN KUVARS KRİSTALLERİNDEN İKİ PARÇA (ÜCRETSİZ) EDİNDİM. İKİ ADET KAKTÜS (4 TL.), İKİ ADET ÇİÇEKLİ BİTKİ(12 TL.) SATIN ALDIM.RADYASYON MİKTARINI ÖLÇEBİLMEK İÇİN DOZİMETRE (50 TL.) SATINALDIM. KASIM AYI: BİRİNCİ KONTROLLÜ DENEY ALANIMI, KAKTÜSÜ CEP TELEFONU, BİLGİSAYAR VE TELEVİZYON BULUNAN , GÜNEŞ ALAN BİR ODAYA ,KARŞISINA DA KUVARS KRİSTALİNİ KOYARAK OLUŞTURDUM. İKİNCİ KONTROLLÜ DENEY ALANIMI KAKTÜSÜ TELEVİZYON, BİLGİSAYAR VE CEP TELEFONUNUN OLDUĞU GÜNEŞLİ BİR BÖLGEYE YERLEŞTİREREK ELDE ETTİM. ÜÇÜNCÜ KONTROLLÜ DENEY ALANIMI ÇİÇEKLİ BİTKİYİ GÜNEŞ ALAN BİR YERE KARŞISINA KUVARS KRİSTALİNİ KOYARAK OLUŞTURDUM. DÖRDÜNCÜ KONTROLLÜ DENEY ALANIMI DA YİNE GÜNEŞLİ BİR BÖLGEYE DİĞER ÇİÇEKLİ BİTKİMİ KOYARAK OLUŞTURDUM. GÜNÜN BELİRLİ SAATLERİNDE TELEFONLARI ÇALDIRARAK, TELEVİZYON VE BİLGİSAYARI ÇALIŞTIRARAK BİRİNCİ VE İKİNCİ DENEY ALANLARIMDAKİ RADYASYON MİKTARINI ARTIRDIM. BELLİ PERİYOTLARDA DOZİMETREM İLE ÖLÇÜMLER YAPTIM. İLK BAŞLARDA DÜŞÜK OLAN RADYASYON GÜN GEÇTİKÇE ARTMAYA BAŞLADI VE İSTEĞİM RADYASYON ALANINI KASIM AYININ SONUNDA ELDE ETTİM. İKİNCİ DENEY ALANIMDAKİ KAKTÜS GİDEREK ZAYIFLAMAYA BAŞLADI. ÜÇÜNCÜ DENEY ALANIMDAKİ ÇİÇEKLİ BİTKİM İSE KISA BİR SÜREDE TOMURCUKLANMAYA BAŞLADI.DÖRDÜNCÜ DENEY ALANIMDAKİ ÇİÇEKLİ BİTKİDE İSE HERHANGİ BİR HAREKET GÖZLEMLEYEMEDİM. ARALIK AYI: İKİNCİ DENEY ALANIMDAKİ KAKTÜS KÖKÜNDEN ÇÜRÜMEYE BAŞLAMASINA RAĞMEN BİRİNCİ DENEY ALANIMDAKİ KAKTÜS HALEN SAĞLAMDI. ÜÇÜNCÜ DENEY ALANIMDAKİ BİTKİM ÇOK DAHA SAĞLIKLIVE BOL ÇİÇEKLİ OLMASINA RAĞMEN DÖRDÜNCÜ DENEY ALANIMDAKİ BİTKİ DAHA YENİ TOMURCUKLANMAYA BAŞLAMIŞTI. SONUÇ OLARAK EVLERİMİZE YERLEŞTİRECEĞİMİZ KUVARS PLAKALARIYLA RADYASYONU EN AZA İNDİREBİLECEĞİMİZİ BUNUN YANINDA TAŞLARIN DİĞER MUCİZEVİ ÖZELLİKLERİNİ HAYATIMIZA GEÇİREBİLECEĞİMİZİ GÖZLEMLEDİM.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin