Çevre ve Yenilikçi Fikirler Yarışması

Çevre ve Yenilikçi Fikirler Yarışması

Kocaeli’de ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel KYÖD İlköğretim Okulu ile Kocaeli Kaya Satış ve Pazarlama A.Ş, ‘Eko Okullar: Çevre ve Yenilikçi Fikirler Yarışması’ için proje hazırladı.

Kocaeli Kaya Satış ve Pazarlama A.Ş. Genel Müdürü Atalay Kaya, Toyota Plaza’da düzenlediği basın toplantısında, Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’nın (FEE) düzenlediği yarışmanın Toyota ve Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından da desteklendiğini söyledi.

‘Haydi atıkları azaltalım, az tüket, yeniden kullan, geri kazandır’ ana temasının işlendiği yarışmaya, ‘Şimdi Gidiyorum, Geri Dönüşüm Muhteşem Olacak’ ismini verdikleri projeyle katılacaklarını ifade eden Kaya, şirket olarak ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel KYÖD İlköğretim Okulu öğrencilerini destekleyeceklerini ve toplum yararına olan fikirlerin hayata geçirilmesinde Toyota’nın gösterdiği hassasiyeti gözler önüne sereceklerini ifade etti.

Atalay Kaya, proje önerilerinin bu yılın mayıs ayına kadar oluşturulacağını, değerlendirilmek üzere ulusal jüriye sunacaklarını kaydetti.

Projenin seçilmesi durumunda uygulama aşaması için Toyota Avrupa Fonu’ndan finansal destek alınacağını belirten Kaya, şöyle konuştu:

‘En iyi uygulamayı gerçekleştiren okul gelecek yıl Türkiye şampiyonu seçilerek aralarında Danimarka, Letonya ve Slovenya’nın bulunduğu ülkelerle uluslararası şampiyonluk için yarışacak. Bu yarışma, bizlere geleceğimiz olan çocuklarımıza çevre bilincini aşılamamız konusunda fırsatlar sunmaktadır. Toplumumuza, yapılacak çalışmaların en etkin biçimde ulaştırılması, bu bilincin aşılanmasındaki en önemli roldür.’ ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel KYÖD İlköğretim Okulu Müdürü Seracettin Ayyıldız da eko bilincini en üst seviyede tutan okullar arasında olduklarını, bu sayede 6 yıldır ‘yeşil bayrak’la ödüllendirildiklerini belirtti.

Öğrencilerinde oluşan eko bilincini tüm çevre, insanlar ve Kocaelililer ile paylaşmak istediklerini, bu nedenle düzenlenen yarışmaya katılmaya karar verdiklerini kaydeden Ayyıldız, projede öğretmenlerin yanı sıra ana sınıfları da dahil 8. sınıfa kadar 39 öğrencinin görev alacağını sözlerine ekledi.