CERN Öğretmen Çalıştayı TTP-9

CERN Öğretmen Çalıştayı TTP-9

*Kayıtlar 1 Ekimde açılacaktır.

*Bu program ortaokul fen bilgisi, lise kimya, biyoloji, matematik, kimya ve bilişim öğretmenlerine yöneliktir.

*Devlet, özel okul ve bilim deney merkezi öğretmenleri başvurabilir.

TÖÇ-9 Tarihi 27 Ocak 2019

TTP-9 için de önceki çalıştaylarda olduğu gibi devlet okullarından gelecek katılımcılara MEB desteği sağlamak için gereken adımlar atılmaktadır.

CERN’de uluslararası öğretmen eğitimi ve diğer ulusların öğretmenerinin eğitimleri gerçekleştirilmektedir.

TÖÇ ise CERN’in resmi Türk Öğretmen Eğitimi programıdır. Dersler CERN’deki Türk akademisyenler tarafından Türkçe olarak yapılır. TÖÇ katılımcıları, uzmanlardan sunumlar, CERN yerleşkesinde geziler, sergiler ve deney uygulamaları ile, hızlandırıcı ve parçacık fiziği konularında bilgi alırlar. Bilimsel düşünceyi ve bilim sevgisini gençlere aşılamanın daha etkin yollarını bulmaya çalışırlar.

Türkiye’ye geri döndüklerinde ise katılımcıların bilim elçiliği yaparak konuları geleceğin fizikçilerine, mühendislerine, bilişimcilerine, ve bilime meraklı herkese aktarmaları beklenir.

NOT: Başvuru sayfası tamamlanınca mailinize gelecek bağlıntıyı tıklayarak çoktan seçmeli sınava katılmalısınız.

Başvuru:
https://indico.cern.ch/event/724532/registrations/42154

CERN Türk Öğretmenler Çalıştayı’nın dokuzuncusu 27 Ocak – 2 Şubat 2019 tarihleri arasında Cenevre’de gerçekleşecektir. Sunumlar, yerleşkede geziler, sergiler ve uygulamalı çalıştaylar ile katılımcılar, hızlandırıcı ve parçacık fiziği konularına ilk adımlarını atacaklardır. Türkiye’ye geri döndüklerinde ise katılımcıların bilim elçiliği yaparak konuları geleceğin fizikçilerine, mühendislerine, bilişimcilerine, vs. aktarmaları umulmaktadır.

TTP – TÖÇ 9, Lise Fizik öğretmenlerine değil, OrtaOkul fen bilgisi, Lise biyoloji-mat-kimya-bilişim öğretmenlerine yönelik olacaktır. Toplam 36 öğretmenin yararlanacağı bu çalışmanın ardından gelen bir sonraki çalıştay yine lise Fizik öğretmenlerine yönelik olacaktır.

Programa katılmak için lütfen “Başvuru” bağlantısına tıklayıp gereken adımları atınız. Kayıtlar 1 Ekim’de başlayacaktır.

Günlük ve bilimsel programlara Zaman Çizelgesi bağlantısından ulaşılabilir. Zaman Çizelgesi Ocak’a kadar yenilenecektir. CERN’e geliş hakkında ayrıntılı bilgi ve katılımınızın kesinleştiğinin onayı daha sonra eposta ile yollanacaktır.

CERN ve Eğitim grubu, İsviçre’nin Cenevre şehrinde sizleri karşılamayı beklemektedir.

Başvurular, CERN’e Geliş ve Dönüş

1.TÖÇ için MEB desteği sağlamak için gereken adımlar atılmaktadır. MEB katılımcı olarak seçilmiş devlet okulu öğretmenlerinin isim listelerini illere göndermektedir. Bu listeyi hizmet pasaportu alımlarında, izin işlemlerinde ve döndüğünüzde geri ödeme talebinizde kullanabilirsiniz. Fakat geri ödeme tamamen ilinizin tutumuna bağlıdır. CERN TÖÇ kurulu bu konuda sorumlu değildir. Her durumda yol/yemek/otel masraflarınızı başlangıçta kendiniz karşılamalısınız.

2.Başvurular bu indico sayfasındaki kayıt bağlantısından yapılır. CERN eğitmenleri ve rehber öğretmen tarafından yapılan değerlendirme ile asil ve yedek listeler oluşturulur. Bu seçimin ayrıntıları etkinlik raporunda bulunabilir.

3.Asil listedeki kişilerle iletişime geçilir ve onama istenerek uçak bileti alınmaya başlanır. Asil listeden yanıt vermeyen ve engeli çıkanlar yerine yedek listeye geçilir.

4.Olanaklı olan onamalı TÖÇ katılımcısı sayısına ulaşıldığında CERN tarafından davet mektupları hazırlanır ve Türkiye’deki rehber öğretmene yollanır. O da katılımcıların adreslerine yollar.

5.Gelen davet mektupları ile İsviçre vizesi başvurusu yapılır ve vize alınır.

6.Yolculuk günü istanbul havaalanında buluşulur. Rehber öğretmen kendisini tanıtacak şekilde bir işaret taşır. Cenevre’ye ulaşıldığında CERN’den bir temsilci öğretmenleri karşılar ve kalacakları yere ulaştırır.

7.Eğitim boyunca deney gezileri CERN araçları ile yapılır.

8.Dönüş günü katılımcılar havaalanına CERN aracı ile bırakılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.