CERN Liseler İçin Demet Hattı Yarışması

Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü CERN tarafından İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen dünyanın dört bir yanından lise öğrencileri için uluslararası fizik yarışması.

Beamline for Schools, lise öğrencilerinden oluşan takımları bir parçacık hızlandırıcıda gerçekleştirmek istedikleri bilimsel bir deney önermeye davet ediyor. En iyi önerileri hazırlayan iki ekip, deneylerini tam donanımlı bir ışın hattında gerçekleştirmek için bir parçacık hızlandırıcı tesisine bir gezi kazanacak.

CERN tarafından düzenlenen Liseler İçin Demet Hattı (BL4S) yarışması başvuruları başladı. Temel Bilimler ve mühendislik alanlarına ilgi duyan ve bilim dünyasına adım atmak isteyen lise öğrencileri, 2022 yılında takımlarıyla birlikte CERN’e gitme şansı elde edebilecek.

Beamline For Schools (BL4S), CERN tarafından düzenlenen ve tüm dünyadan liselerin ücretsiz katılımına açık olan bir yarışmadır. Mühendislik, fizik ve teknoloji konularına ilgi duyan her düzeyden lise öğrencilerinin oluşturacakları takımların katılımına açıktır.

CERN tarafından düzenlenen yarışmanın bilgilendirme toplantısı fiziki katılımcılar için İstinye Üniversitesi Topkapı Kampüsü, Kongre Merkezi‘nde yapılacaktır. Aynı anda online olarak Zoom üzerinden soru-cevap alınabilecek etkinlik, YouTube kanalımızdan da canlı yayınlanacak.

Yarışmaya başvurular 7-10 kişilik takımlar halinde yapılmaktadır. Her takımın başında bir öğretmen bulunma zorunluluğu vardır.

Tüm dünyadan takımların katıldığı yarışmaya başvuran tüm takım ve kurumlar CERN tarafından katılım sertifikası alacaklardır.

Ekip kayıtları ve tekliflerin ve videoların teslimi için son tarih 15 Nisan 2022

https://beamlineforschools.cern