CEP TELEFONLARIN CANLI DOKULAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI:
cep telefonların canlı dokulara vereceği etkiyi araştırmak.Cep telefonların yaydığı radyasyondan karıncaların nasıl etkilendiğini araştırmak.

PROJE HEDEFİ:
CEP TELEFONLARIN CANLI DOKULARA ETKİSİNİ KARINCALAR ÜZERİNDE DENEDİK.KARINCALARI BİR KAPTA TOPLADIK, KABIN ÜZERİNE CEP TELEFONUNU KOYDUK.KARINCALARIN TELEFONDAN UZAKLAŞTIĞINI GÖRDÜK.CEP TELEFONLARI RADYASYON YAYDIĞI İÇİN KARINCALARIN BUNDAN ETKİLENDİKLERİNİ GÖRDÜK.

PROJE ÖZETİ:
Normal genişlikteki bir kaba karıncaları koyduk .Karıncalar dışarıya kaçmayacak şekilde kabın kapağını kapattık. Kabın üstüne cep telefonunu çalışır vaziyette koyduğumuzda karıncaların cep telefonundan yayılan titreşimlerden rahatsız olarak kaçtıklarını gözlemledik. Yapılan incelemelerden cep telefonu radyasyonunun beyin tümörüne, kansere, hafıza kaybına ve ciddi doğum kusurlarına neden olduğu anlaşılmıştır.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
Cep telefonların canlılar üzerindeki etkilerini karıncalar üzerinde denedik. Bunun için normal genişlikteki bir kaba karıncaları koyduk .Karıncalar dışarıya kaçmayacak şekilde kabın kapağını kapattık. Kabın üstüne cep telefonunu çalışır vaziyette koyduğumuzda karıncaların cep telefonundan yayılan titreşimlerden rahatsız olarak kaçtıklarını gözlemledik. Gerçekte, her gün iç içe olduğumuz pek çok elektrikli alet, radyasyon yaymaktadır. Televizyonlar, bilgisayarlar, ?.vs. Fakat hiçbiri cep telefonları kadar güçlü radyasyona sahip değildir!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin