ÇELTİK SAPINDAN SUNTA YAPIMI

Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İli : Edirne
Okulun Adı:
Küplü Gazi İlköğretim Okulu
Hazırlayan Öğrenciler:
Özge ERGİ
Zeynep BALCI
Danışman Öğretmen:
Arzu ÖNOĞLU

PROJE AMACI:
ÇELTIK HASADINDAN SONRA TARLADA KALAN ÇELTIK SAPLARININ SUNTA HALINE GETIRILEREK MOBILYA SEKTÖRÜNE HAMMADDE SAĞLAMAK BÖYLECE ÜLKE EKONOMISINE KATKIDA BULUNMAK VE ANIZ YAKILMASINA ENGEL OLARAK DOĞAL DENGEYI KORUMAK.

PROJE HEDEFİ:
1-)ÇELTIK SAPLARININ SUNTA YAPILARAK DEĞERLENDIRILMESI 2-)MOBILYA SEKTÖRÜNE HAMMADDE SAĞLAMAK 3-)ÇELTIK SAPLARININ ANIZ OLARAK YAKILMASINI ENGELLEYIP DOĞAL DENGEYI KORUMAK

PROJE ÖZETİ:
ÇELTIK HASADINDAN SONRA ANIZ OLARAK YAKILAN ÇELTIK SAPLARININ SUNTA YAPILARAK DEĞERLENDIRILMESI VE DOĞAL DENGENIN KORUNMASININ AMAÇLANDIĞI PROJEMIZDE ÇELTIK SAPLARI KURUTULARAK UFAK PARÇALARA AYRILIP SULANDIRILMIŞ TUTKALLA KARIŞTIRILARAK ŞEKIL VERILIP KURUMAYA BIRAKILMIŞ VE SUNTA ELDE EDILMIŞTIR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
TARLADAN ÇELTIK SAPLARI TOPLANDI.TOPLANAN ÇELTIK SAPLARININ KURUMASI SAĞLANDI.(75GR)KURUYAN ÇELTIK SAPLARI UFAK PARÇALAR HALINE GETIRILDI.SULANDIRILMIŞ TUTKALLA (20GR TUTKAL 20 GR SU) KARIŞTIRILARAK ŞEKIL VERILIP (12CMX16CMX1CM) KURUMAYA BIRAKILDI VE SUNTA ELDE EDILDI.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
GÖZLEM:KASABAMIZDA ÇELTIK HASADINDAN SONRA TARLADA KALAN ÇELTIK SAPLARININ BÜYÜK BIR KISMI ANIZ OLARAK YAKILIYORDU. ANKET:GÖZLEM SONUCUNA GÖRE KASABAMIZDAKI ÇELTIK ÜRETICILERINE ANKET UYGULANMIŞTIR.UYGULANAN ANKET SONUÇLARI EKTEKI GIBIDIR.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
TARLADAN TOPLANAN ÇELTIK SAPLARI KURUTULARAK UFAK PARÇALARA AYRILDI.SULANDIRILMIŞ TUTKALLA KARIŞTIRILARAK ŞEKIL VERILDI.KURUMAYA BIRAKILDI VE SUNTA ELDE EDILDI.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
ANIZ OLARAK YAKILAN ÇELTIK SAPLARINDAN SUNTA ELDE EDILEREK ÇELTIK SAPLARI DEĞERLENDIRILMIŞ OLDU BÖYLECE DOĞAL DENGENIN DE KORUNABILECEĞI KANAATINE VARILDI.

KAYNAKLAR:
HTTP://WWW.ÇELTIK SAPI 01.12.2009 HTTP://WWW.ÇELTIK SAPI KULLANIM ALANLARI 08.12.2009 ÇEŞITLERI 10.12.2009 YAPIMI 18.12.2009

PROJENİN TAKVİMİ:
01-20 ARALIK 2009:PROBLEM TESPITI LITERATÜR TARAMASI 22 ARALIK 2009-12 OCAK 2010:ÇELTIK SAPLARININ TEMINI VE KURUTULMASI 13-14 OCAK 2010:ÇELTIK SAPLARININ UFAK PARÇALAR HALINE GETIRILMESI VE SUNTA YAPIMI 15-22 OCAK:SUNTANIN KURUMAYA BIRAKILMASI

PROJE BÜTÇESİ:
TUTKAL(20GR): 5 KURUŞ ÇELTIK SAPI(75GR) : 0TL SU (20GR) : 0TL TOPLAM : 5 KURUŞ

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
KASABAMIZDA ÇELTIK ÜRETIMIYLE UĞRAŞAN ÇIFTÇILER.