CANLILIK VE HAVA

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

Bu Benim Eserim Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması

PROJE AMACI: PROJEMIZDE AMAÇ, CANLILAR IÇIN VAZGEÇILMEZ OLAN HAVANIN YOKLUĞUNDA CANLILIK FAALIYETLERININ GERÇEKLEŞTIRILEMEDIĞINI GÖSTERMEKTIR.

PROJE HEDEFİ: HAVANIN CANLILIK IÇIN VAZGEÇILMEZ OLDUĞUNU GÖSTERMEK, TOPRAK SOLUCANINDA REJENERASYON OLAYINI GÖZLEMEK, REJENERASYONLA DOKULARIN YENILEBILMESI IÇIN ENERJIYE VE YAPI MADDELERINE GEREKSINIM OLDUĞUNU,BUNLARIN ÜRETIMI IÇIN OKSIJENIN VE HAVANIN ÖNEMINI ISPATLAMAK PROJENIN HEDEFLERIDIR.

PROJE ÖZETİ: REJENERASYON BIR DOKU KAYBINDAN SONRA ORTADAN KALKAN HÜCRELERIN YERINI AYNI CINSTEN VE AYNI DEĞERDE HÜCRELERIN ÇOĞALARAK DOLDURMASIDIR. ÖRNEĞIN KUYRUK BÖLGESI KOPARTILAN TOPRAK SOLUCANI, KUYRUK BÖLÜMÜNÜ YENIDEN GELIŞTIRIR. HAVADA BULUNAN OKSIJEN CANLILAR IÇIN HAYATI ÖNEME SAHIPTIR.CANLILAR BESINLERINI OKSIJENLE YAKARAK ENERJI ELDE EDERLER.BU ENERJIYI DE CANLILIK FALIYETLERINDE KULLANIRLAR.REJENERASYON DA BIR CANLILIK FAALIYETI OLDUĞU IÇIN HAVASIZ ORTAMDA GERÇEKLEŞMEZ.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: TOPRAK SOLUCANLARI VE REJENERASYON OLAYI ILE ILGILI ARAŞTIRMA YAPILDI.TOPRAK SOLUCANLARI, CAM FANUSLAR VE TOPRAK TEMIN EDILEREK SOLUCANLARIN BULUNDUĞU FANUSLARDAN BIRININ HAVA ALMASI, DIĞERININ ALMAMASI SAĞLANDI. SOLUCANLAR AYNI NOKTALARDAN KESILEREK DÜZENEKLERE YERLEŞTIRILDI VE GÖZLENDI.

KULLANILAN YÖNTEMLER: ARAŞTIRMA YAPMA, DENEY VE GÖZLEM YAPMA, RAPOR YAZMA YÖNTEMLERI KULLANILDI.

ULAŞILAN SONUÇLAR: KUYRUK BÖLGESINDEN KESILEREK HAVALI ORTAMA KONULAN SOLUCANIN BIR HAFTA SONRA KENDINI TAMAMLADIĞI, HAVASIZ ORTAMDAKININ ISE TAMAMLAMADIĞI GÖZLENMIŞTIR.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ: CANLILIK FAALIYETLERININ GERÇEKLEŞTIRILMESI IÇIN HAVA ŞARTTIR.

KAYNAKLAR: WWW.BILGIPASAJI.COM TR.WIKIPEDIA. WWW.SAGLIK.IM/REJENERASYON BILTEK.TUBITAK.GOV.TR WWW.BIYOLOJIEGITIM.YYU.EDU.TR/K/REG/INDEX.

PROJENİN TAKVİMİ: KESILIŞ TARIHI:22 ARALIK 2009 TAMAMLANMASI :29 ARALIK 2009

PROJE BÜTÇESİ: 10 TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR: OKUL AILE BIRLIĞI