CAN KURTARAN KAPILAR

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI:
YANGIN VE DEPREM ANINDA İNSANLARDA BELİREN PANİK VE KORKUNUN EN AZA İNDİRİLEREK ACİL KURTARMA FAALİYETLERİNİN HIZLANDIRILMASI VE CAN KAYBININ ÖNLENMESİ.

PROJE HEDEFİ:
1 . PROJEYE DE AD OLAN KONUDA ACİL DURUMLARDA İNSAN HAYATINA YÖNELİK , CAN KAYIPLARINI, YARALANMALARI VE İZDİHAMI EN AZA İNDİREN BİR TEDBİR ALMAK, 2. ANİDEN AÇILAN KAPILARIN HIZLANDIRACAĞI TAHLİYE İŞLEMİYLE O ANDA OLUŞACAK OLUMSUZ PSİKOLOJİ VE KORKULARI BERTARAF ETMEK.

PROJE ÖZETİ:
ACİL ÇIKIŞ KAPILARININ OLAĞANÜSTÜ DURUMLARDA ÇALACAK TEHLİKE SİNYALİNE DUYARLI OLARAK ANİDEN AÇILMASI SİSTEMİNİ GELİŞTİRMEYİ AMAÇLAYAN PROJEMİZİ GERÇEKLEŞTİRME ADINA İLK OLARAK ÖRNEK DÜZENEK OLUŞTURULDU. DÜZENEĞİMİZ BİR SUNTA PARÇASI ÜZERİNE ÜÇ MAKET KAPI YAPILDI VE BUNLARA KİLİT, OTOMAT MONTE EDİLDİ. ELEKTRİK DEVRESİ ÜZERİNDE BUTON, ZAMAN ROLESİ, ZİL TRAFOSU, KONTAKTÖR ,ZİL VE LAMBA UYGUN BİR ŞEKİLDE YERLEŞTİRİLEREK DÜZENEK TAMAMLANDI.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
1) UYGUN DÜZENEĞİN HAZIRLANMASI İÇİN KAPI KİLİDİ, OTOMAT, ZİL, LAMBA, BUTON, ZAMAN ROLESİ, ZİL TRAFOSU, KONTAKTÖRÜN TEMİNİ VE PROJENİN HAZIRLANMASI. 2) ELDE EDİLEN MALZEMELERLE PROJE DÜZENEĞİNİN HAZIRLANMASI 3) HAZIRLANAN DÜZENEĞİN PROJE ZEMİNİNE YERLEŞTİRİLMESİ VE PROJENİN UYGULANMASI.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
1. HİPOTEZ: ACİL DURUMLARDA YAPILAN EYLEM PLANINDA GÖREVLİ PERSONEL LİSTELERİNİN HAZIRLANMASI 2. HİPOTEZ : ACİL ÇIKIŞ KAPILARI ANAHTARLARININ GÖREVLİ PERSONELE DAĞITILMASI 3. YAPILAN TATBİKATLARDA EYLEM PLANINDA, GÖREVLİLERİN ACİL DURUMLARDA ÇIKIŞ KAPILARINI AÇAMADIKLARI SAPTANMIŞTIR. PROJEDE, YANGIN ALARM BUTONUYLA FAAL OLAN DÜZENEK TÜM ACİL ÇIKIŞ KAPILARINI AÇMIŞTIR. 4. SONUÇ: ACİL DURUMLARDA ELEKTRİK SİSTEMLERİNDEN FAYDALANARAK ÖLÜM VE YARALANMA GİBİ HAYATİ TEHLİKELER EN AZA İNDİRİLEBİLİR.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
1)PROJE KONUSU OLAN HAYATİ ÖNLEMLER ARASINDA YER ALAN OLAĞANÜSTÜ DURUMLARDA SIKIŞMA VE PANİĞİN YAŞANDIĞI ACİL ÇIKIŞ KAPILARININ ANİDEN AÇILABİLECEĞİ, DÜZENEĞİN ÇALIŞMASIYLA GÖZLEMLENMİŞTİR. 2) ANİDEN AÇILAN KAPILARLA, CAN KURTARMA FAALİYETLERİNİN HIZ VE ETKİNLİK KAZANACAĞI PROJENİN UYGULANMASI SONUCUNDA ORTAYA ÇIKARILMIŞTIR.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
1) HERHANGİ BİR ANAHTARA İHTİYAÇ DUYULMADAN KAPILARIN HEPSİNİN BİRLİKTE AÇILMASI TAHLİYEYİ HIZLANDIRACAĞINDAN VE KARGAŞAYI AZALTACAĞINDAN OLUMSUZ DURUMLAR BERTARAF EDİLECEKTİR VE HAYATİ TEHLİKE EN AZA İNDİRİLECEKTİR. 2) PROJENİN MALİYETİ ÇOK AZ OLDUĞUNDAN YANGIN ÇIKIŞI OLAN BÜTÜN BİNALARA KOLAYLIKLA UYGULANABİLİR.

KAYNAKLAR:
ÖZBEY, ŞERAFETTİN. (2009). ELEKTRİK DEVRE ANALİZİ I. ANKARA: SEÇKİN YAYINCILIK ÇOLAK, İLHAMİ. ( 2007). ELEKTRİK KUMANDA DEVRELERİ (2. BASKI). ANKARA:SEÇKİN YAYINCILIK GÜLERYÜZ, H. VEYSEL. (2003). HOBİ ELEKTRONİK DEVRELERİ. İSTANBUL: BİRSEN YAYINCILIK KAN, İBRAHİM G. (2002). ELEKTRİK BİLGİ BANKASI. İSTANBUL: BİRSEN YAYINCILIK KAN, İBRAHİM G. (2003). ELEKTRİK TEKNİĞİ, ALÇAK GERİLİM. İSTANBUL: BİRSEN YAYINCILIK

PROJENİN TAKVİMİ:
09-10 / 11 / 2009 = ÖĞRENCİ GURUPLARININ SEÇİLMESİ, 13-23 / 11 / 2009 = PROJE TASLAĞININ OLUŞTURULMASI, 23 / 11 / 2009 ? 14 / 12 / 2009 = PROJENİN HAZIRLANMASI, 21 / 12 / 2009 = PROJENİN UYGULANMASI, 21 / 01 / 2010 = PROJENİN BU BENİM ESERİM SAYFASINA KAYDEDİLMESİ.

PROJE BÜTÇESİ:
PROJEDE ELEKTRİK MALZEMELERİNİN ÇOĞU ALMUS ÇOK PROGRAMLI LİSESİNDEN ÜCRETSİZ OLARAK TEMİN EDİLMİŞTİR. BUNUN DIŞINDA KALAN: 1.MOBİLYA KISMI = 50TL 2.KAPI KİLİTLERİ 3 ADET = 105 TL 3.TRAFOLAR 2 ADET = 16 TL TOPLAM = 171 TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
1.MALZEME TEMİNİNDE ALMUS ÇOK PROGRAMLI LİSESİ ELEKTRİK BÖLÜMÜ, 2.MAKETLEŞTİRMEDE MOBİLYACI SERKAN KARAATA, 3.ELEKTRİK TESİSATINI DÖŞEMEDE SEMİH BARIŞ.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin