CAHİT NAKIBOĞLU İLKÖĞRETİM OKULU Bu Benim Eserimde Türkiye 2.si

MEB ve Tübitak ortaklığı ile düzenlenen VI. İlköğretim okulları arası Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışmasında Özel Cahit Nakıboğlu İ.Ö.O. öğrencilerinden Barış Kaplan ve Ensar Çelenk’in hazırlamış olduğu “Ayçiçeği Gövdesinin Isı Yalıtımında Kullanılması” adlı projesi Türkiye 2.si oldu. Bu projede, doğal, ucuz, atık maddeden etkili ısı yalıtım malzemesi yapımı amaçlanmış, ayçiçeği gövdesi içinde yer alan süngerimsi yapının hava boşlukları sebebiyle yalıtımda yüksek düzeyde verim alındığı ispatlanmıştı.

Yarışmaya Türkiye genelinde toplam 63.247 proje ile başvurulmuş, bunların içinden 12 bölge merkezindeki elemelere 1.048 proje kalmış ve burada da yapılan seçimler sonrası 100 proje, 11-12 Mayıs 2011 tarihlerinde Ankara Başkent Öğretmenevinde final sergisine davet edilmişti. Ankara’da yer alan çeşitli üniversitelerden seçilen jürinin yaptığı titiz çalışma sonucu proje Gümüş Madalya kazanarak Türkiye 2.liğini elde etti.

MEB Müsteşarı Esengül Civelek ve üst düzey bakanlık bürokratlarının katıldığı ödül töreninde, dereceye giren öğrencilere netbook, Danışman Öğretmeni Harun Ocaktan’a ise harici hard disk hediye edildi.