Çağdaş Evliya Çelebiler Aranıyor

Hayalimdeki Yolculuk Yarışması Nedir?

Bu sene Evliya Çelebi’nin 400. doğum yılı, onun gezgin ruhunu Çağdaş Evliya Çelebiler olarak Avrupa’da yaşatabilmek için bir fırsat! Yarışmaya katılın ve hayalleri süsleyen bir Avrupa Seyahati kazanın.

 Yarışmaya Nasıl Katılabilirim?
Genç bir gezgin olarak yarışmaya; hayalindeki seyahati anlatan yazı, fotoğraf ya da amatör videolarla (kısa film) katılmalısın…Yarışmaya TC vatandaşı olan ve Türkiye’de ikamet eden 18-30 yaş arası herkes katılabilir.

Yarışmaya Katılma Koşulları:
1.Yarışmaya en fazla üç eserle katılabilirsin.
2.Oluşturduğun içeriklerin özgün olmalısına dikkat etmelisin
3.Seyahat hikâyeni kendi deneyimlerinden yararlanarak ve/veya sadece hayal gücünü kullanarak oluşturabilirsin. Ayrıca, hayal gücünü desteklemek için, Avrupa Birliği Portalındaki birçok Avrupa ülkesine dair bilginin derlenmesiyle oluşturulan bir harita da web sitemizde yer alıyor.Hayalimdeki Yolculuk web sitesi ve yarışması, kültürlerarası diyaloğa katkıda bulunmayı amaçlayan bir proje olduğundan sunulan eserlerde dil, din-inanç, gelenek-görenek, tarih, sanat, giyim, yemek, vs. gibi kültürel unsurlar da göz önünde bulundurulmalıdır.
4.Yarışmaya sunduğun eser, site takipçileri ve jüri tarafından değerlendirilecek. Eserinin içeriği temel belirleyici olsa da hayalini ne kadar çok kişiye ulaştırır, hayaline destek olmalarını sağlar, aynı zamanda hayalleriyle yarışmaya katılarak gezgin olabilecek arkadaşlarını yarışmaya yönlendirirsen, o kadar çok puan kazanırsın.
5.Puanlarını daha da artırmak istiyorsan forumlara katılmalı, anketlerde fikirlerini paylaşmalı ve diğer gezginlerin seyahatlerini takip etmelisin.
6.Söylediğimiz gibi tek sınırın hayal gücün. Yarışmaya hayalindeki seyahati anlatan yazı, fotoğraf, kısa film-video ya da bunlardan bazılarını bir arada sunan bir eserle katılmalısın.
7.Yarışmaya katılmak için yapman gereken ilk şey siteye üye olmak. Profilini oluşturduktan sonra Hayalindeki Yolculuk yarışmasına eserinle katılabilirsin…

Puanlama Sistemi
Unutma, Avrupa Seyahati kazanmak için en güzel eseri oluşturmanın yanında, projeye ve web sitesine vereceğin aktif destek ile de şansını artırabilirsin! Ayrıca davet ettiğin ve siteye üye olan her arkadaşın da sana puan kazandırabilir.

Yarışma 15 Haziran 2011 tarihine kadar devam edecek ve katılımcılar ile site ziyaretçileri de eserlerin altındaki “beğendim” butonunu tıklayarak beğenilerini gösterebilecekler. Sunduğun eserin çok sayıda beğeni almış olması da toplam puana katkı sağlayacak.

Ön jüri bütün bu kriterleri dikkate alıp büyük jürinin en son seçimi yapacağı finale kalacak eserleri belirleyecek ve büyük ödül olan Avrupa Seyahati’ne bir adım daha yaklaşmış olacaksın.

Hayalimdeki Yolculuk Web Sitesi Neden Kuruldu?
Paylaştığımız Avrupa Projesi’nin bir uzantısı olan “Hayalimdeki Yolculuk Web Sitesi” gençlerin sınırsız hayal güçleriyle şekillenmiş yolculuklarını anlatmaları, anket ve forumlarla fikirlerini paylaşmaları ve kültürlerarası diyalogda aktif birer katılımcı olmaları için ortak bir platform yaratmayı amaçlıyor.