Büyükannemin Büyükbabamın Göç Öyküsü adlı öykü yarışması

Lüleburgaz Belediyesi ile Lozan Mübadilleri Vakfı, “Büyükannemin – Büyükbabamın Göç Öyküsü” isimli birinciye dizüstü bilgisayar ödüllü öykü yarışması başlattı. Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’daki ortaokul ile lise öğrencilerinin 1 Temmuz tarihine kadar başvurabileceği yarışmada ödüle layık görülen eserler dahil toplam 25 öykü kitap haline getirilecek.

Lüleburgaz 2022 Göç Yılı’nda geçmişin hatıralarını geleceğe aktarılmasını sağlayacak anlamlı ve önemli bir yarışma başlattı. Yüzyıllardır Balkanlar’da, Rumeli’de, Kafkasya’da, Kırım’da, Girit’te, Ege Adaları’nda yaşanan savaşlar nedeniyle topraklarını bırakmak zorunda kalan soydaşlarımızın yaşadığı göç anıları kitap haline getirilecek. Bu nedenle Lüleburgaz Belediyesi ile Lozan Mübadilleri Vakfı, gençlerin yakın dönem tarihin öğrenilmesine katkı sağlamak, barışın önemi konusunda farkındalık yaratmak, geçmiş ve gelecek arasında bağ kurmalarını ve kültürel değerlere sahip çıkmalarını sağlamak için “Büyükannemin – Büyükbabamın Göç Öyküsü” isimli yarışmanın başlangıcını verdi.

Son başvuru 1 Temmuz!

Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ’da öğrenim gören ortaokul ve lise öğrencilerinin katılabileceği yarışmada son başvuru tarihi ise 1 Temmuz olarak belirlendi. Çocuklar bu tarihe kadar katılım şartlarını tamamlayarak Lüleburgaz Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’ne başvuru yapabilecek. Yarışmanın kazananları ise 1 Eylül 2022 tarihinde Lüleburgaz Belediyesi kurumsal internet sitesi ile sosyal medya hesaplarında duyurulacak.

Öykü konuları

Ödül almaya hak kazanan ve jüri tarafından seçilen toplam 25 eser Lüleburgaz Belediyesi tarafından kitap haline getirilecek. İçerisinde farklı öykülerin yer aldığı kitap geçmişin izlerini geleceğe aktarmada önemli bir rol üstlenecek. Bununla birlikte öykü konuları ise şöyle olacak; Katılımcılar büyükannelerinin ve büyükbabalarının göç öyküsünü anlatacaklar. (Öykülerde; büyükannenin veya büyükbabanın göç öncesi yaşadıkları memleketleri ile ilgili anıları, göç ve yolculuk anıları, yaşamlarını yeniden kurarken yaşadıkları, beraberlerinde getirdikleri ve günümüze kadar sakladıkları eşya/obje varsa (giysi, müzik aleti, fotoğraf vb) o eşyanın onlar için neden önemli olduğu ve bu eşya/obje ile ilgili anıları, günümüzde bilinmeyen, söylenmeyen memleket türküleri varsa öyküleri yer alabilir).

YARIŞMAYA KATILIM ŞARTLARI

1. Yarışma Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ ilindeki ortaokul ve lise öğrencileri arasında düzenlenmiştir.

2. Öyküler 12 punto çift aralıklı olarak yazılmalı, 5 adet A4 sayfasını geçmemeli ve daha önce yayınlanmamış olmalıdır.

3. Türkçeyi kullanmadaki başarı ve yazınsal duyarlılık öykülerde aranacak özellikler arasında yer alacak ve öykü sanatının çağdaş ve evrensel ölçütleri esas alınarak değerlendirme yapılacaktır.

4. Her yazar ancak bir(1) öyküyle yarışmaya katılabilir.

5. Öykülerde mutlaka bir başlık olup, herhangi bir kapak ve görsel olmamalıdır.

6. Yarışmacılar eserlerinin sağ üst köşesine 5 (beş) harften oluşan bir rumuz yazıp, kesinlikle gerçek ad ve soyadlarını belirtmeyeceklerdir.

7. Yarışmacılar, ayrı bir sayfaya bir adet vesikalık fotoğrafla birlikte eserin adını, kendi adı soyadını, kısa özgeçmişini, posta ve e-posta adresini, telefon numaralarını, “Yarışmanın tüm şartlarını kabul ediyorum” yazarak imzalayacaklar ve bu bilgi formunu ayrı bir küçük boy zarfa koyarak zarfı kapatıp üzerine sadece rumuz yazacaklardır. Zarfı teslim eden her yarışmacı bu şartnameyi okumuş ve şartlarını kabul etmiş sayılır.

8. Yarışmaya gönderilecek öyküler yedi (7) nüsha olarak hazırlanacak ve yukarıda belirtilen özgeçmişlerinin yer aldığı bilgi formu zarfıyla birlikte 1 Temmuz 2022 tarihine kadar , gönderen kısmına sadece rumuzlarını yazıp, aşağıda belirtilen teslimat adresine kargoyla göndereceklerdir.

Teslimat Adresi: Lüleburgaz Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü

Özerler Mah. Hal sokak N.1 39750 Lüleburgaz-Kırklareli

9. Katılımcı, ödül alan ya da yayınlanmaya değer bulunan eserinin Lüleburgaz Belediyesi ve Lozan Mübadilleri Vakfı tarafından kullanılmasına süresiz olarak kullanım hakkını verdiğini peşinen kabul eder. Buna bağlı olarak gerek Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, gerekse diğer ilgili mevzuat gereğince yarışmaya gönderdiği eserinin çoğaltma, işlenme, yayma, temsil, umuma iletim, faydalanma ve bunun gibi umuma arzla ilgili bilumum haklarını, Lüleburgaz Belediyesi ve Lozan Mübadilleri Vakfına verdiğini kabul eder.

Sonuçların Açıklanması ve Ödüller

a. Yarışma sonuçları 22 Ağustos 2022 günü ödül kazanan yarışmacılara duyurulacak ve 1 Eylül 2022 günü yapılacak ödül törenine davet edileceklerdir.

b. Dereceye giren eserler ödül töreninden sonra Lüleburgaz Belediyesi ve Lozan Mübadilleri Vakfı web sitesinde yayınlanacaktır.

c. Dereceye girenler şöyle ödüllendirilecektir:

– 1.lik ödülü : Notebook

– 2.lik ödülü : Tablet

– 3.lük ödülü : Bluetooth Kulaklık

– Mansiyonlar (10 adet ): Akıllı Saat

d. Seçici kurul tarafından belirlenecek ödüle layık görülenler dahil 25 öykü kitap olarak yayımlanacaktır.

Yarışma Takvimi:

Yarışmanın Duyurulması : 4 Nisan 2022

Öykülerin Son Teslim Edilme Tarihi : 01 Temmuz 2022

Sonuçların Açıklanması ve Ödül Töreni : 01 Eylül 2022

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

20 − 12 =