Büyük Taarruz ‘un 100. Yılına Ahde Vefa ” Uluslararası Şiir Yarışması

Büyük Taarruz
Uluslararası Şiir Yarışması

Etkinlik Hakkında Kısa Bilgi: Büyük Taarruz ’un 100. Yılında, Uluslararası katılımla Büyük Taarruz, Afyonkarahisar Kocatepe’yi şiir diliyle ifade etmek.

Etkinlik Programı:
“BÜYÜK TAARRUZ’UN 100. YILINA AHDE VEFA”
ULUSLARARASI ŞİİR YARIŞMASI VE ÖZEL PROGRAM
Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi ve Afyonkarahisar İl Kültür Turizm Müdürlüğü himayelerinde gerçekleşecek olan “Büyük Taarruz ‘un 100. Yılına Ahde Vefa ” Uluslararası şiir yarışması ve özel program;
Kent ve İnsan Derneği iş birliği içerisinde Afyonkarahisar Ahde Vefa Kültür Sanat Derneğimiz tarafından yürütülecektir.

“BÜYÜK TAARRUZ’UN 100. YILINA AHDE VEFA”

ULUSLARARASI ŞİİR YARIŞMASI TEKNİK ŞARTNAMESİ:
Yarışmanın Konusu: Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde gerçekleşen Büyük Taarruz ’un 100. Yılında, Uluslararası katılımla Büyük Taarruz, Afyonkarahisar Kocatepe’yi şiir diliyle ifade etmek. Yarışmanın Amacı: Büyük Taarruz Kocatepe’nin Türk Tarihi açısından, Kurtuluş Savaşındaki önemini ve Türk Ordusunun zaferini vurgulamak,

Milli, Manevi Tarihi ve Kültürel değerleri araştırmak, korumak, sahip çıkmak, tanıtmak ve yaşatmak…Tarihine ve Kültürüne duyarlı bir nesil için, Büyük Taarruz Kocatepe’de yaşanan süreci
sanatsal yaklaşımla, sanat ehli kişilerin vasıtası ile Kocatepe ruhunu yakalamak, ses getirmek, kamuoyu ile paylaşmak, gelecek nesillere taşımak ve kalıcı eser bırakmak, zaferin kazanıldığı topraklarda (Afyonkarahisar) Büyük Taarruz ’un 100. Yılını şiirlerle taçlandırarak toplumla bütünleştirmek.

Yarışma Katılım Şartları:

A- “BÜYÜK TAARRUZ’UN 100. YILINA AHDE VEFA” İsmiyle düzenlenecek olan Uluslararası yarışmaya 18 yaş ve üstü kişiler, katılım sağlayabilecektir. .

B- Şiirin Teması: Büyük Taarruz, Afyonkarahisar Kocatepe olmalıdır.

C- Yarışmaya katılacak şiirlerin; alıntı, kopya olmaksızın, şairin kendi kaleminden
çıkmış olmalıdır.

D- Yarışmaya sunulan şiirin, daha önce her hangi bir yerde yayınlanmış olması
katılıma engel değildir. .

E- Her yarışmacı, yarışmaya bir (1) şiirle katılabilecektir.

F- Yarışmaya giren şiir sahipleri, yarışma şartnamesini kabul etmiş sayılacaktır.

G- Şiirin Değerlendirme Ölçeği: 1.Şiirin özgünlüğü 2.Şiirin imge ve çağrışım değeri 3.Şiirin ahenk değeri 4.Temanın bütünlüğü 5.Seçilen sözcüklerin uygunluğu 6.Türkçenin etkin kullanımı 7.Şiirin isminin içeriği ile uyumu 8.Yazım ve imla doğru kullanımı H- Yarışmaya katılan şiirler, Edebiyat Dünyamızda kullanılan hece kalıplarından her hangi biri ile yazılmış olmalıdır. Serbest şiirler yarışmaya kabul edilmeyecektir.

I- Şiirler bilgisayar ortamında yazılıp, 50 satır şekilde olup “Times New Roman” yazı karakteri ile 12 punto, 1,5 satır aralığında olmalıdır. J- Yarışmaya katılan şiirler, Word dosyasına yazılarak, sol üst köşesine rumuz yazılacaktır. Dosyada şairin adı yer almamalıdır.

K- Word dosyası ile gönderilmeyen şiirler kabul edilmeyecektir.

L- Başvuru mail adresine, şairin adı, soyadı, adresi, doğum tarihi, kısa öz geçmişi ve telefon numarası yer almalıdır. M- Yarışmaya gönderilen şiirler, şartnamenin maddelerine aykırılığı tespit edildiği takdirde, ön elemede yarışma dışı bırakılacaktır.

N- Yarışmaya son katılım tarihi; 10 Mayıs 2022 Pazar Günü Saat: 23.59’a kadar buyuktaarruz100.yil@gmail.com Adresine gönderilecektir. O- Belirtilen tarihten sonra gelen başvurular kabul edilmeyecektir.

P- Yarışma sonunda jüri üyelerinin vermiş olduğu puanlara itiraz edilemez ve puanlar değiştirilemez. Q- Yarışma sonuçlarının açıklanması: 1 Haziran 2022 Çarşamba Günü Saat: 17.30’da, Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi, Afyonkarahisar İl Kültür Turizm Müdürlüğü web sitelerinden duyurusu yapılacaktır. R- Seçkin jüri heyeti tarafından ödül almaya hak kazanan altı (6) şiirle birlikte, en fazla ilk yüz ona (110) giren şiirler “BÜYÜK TAARRUZ’UN 100. YILINA AHDE VEFA” isimli şiir kitabında yayımlanacak ve eser sahiplerine kargo ile gönderilecektir. S- Dereceye giren ve kitaba girmeyi hak kazanan eser sahipleri, Afyonkarahisar Ahde Vefa Kültür Sanat Derneği tarafından bilgilendirilecektir.
T- Yarışmaya katılan her şairimize, Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi, Afyonkarahisar İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Afyonkarahisar Ahde Vefa Kültür Sanat Derneği, Kent ve İnsan Derneği tarafından katılım belgesi gönderilecektir. U- Basıma giren şiir kitabı 81 İl Valiliği ve Bakanlıklara gönderilecektir. V- Dereceye giren eser sahipleri bir ( 1) gece konaklama, ulaşım ve yemek giderleri karşılanacaktır. W- 16 Haziran 2022 Perşembe Günü Saat: 20: 00’da yapılacak olan “BÜYÜK TAARRUZ’UN 100. YILINA AHDE VEFA” Özel program ve yarışma ödül töreninde dereceye giren eserlerin, jüri heyeti tarafından belirlenen dereceleri o gün açıklanacaktır. X- Türk Tarihinde ve Türk Edebiyat Dünyasında yerini alan “BÜYÜK TAARRUZ’UN 100. YILINA AHDE VEFA” isimli Büyük Taarruz şiirlerinden oluşan kültür yayınımızın programda tanıtımı yapılacaktır. Y- Dereceye giren ve kitaba girmeye hak kazanan şiirler, şairlerinin ismini kullanmak koşuluyla; yayma, temsil etme, basım, yayın seslendirme telif hakları; Afyonkarahisar Ahde Vefa Kültür Sanat Derneği’ne kullanım hakkı verilecektir.

YARIŞMA ÖDÜLLERİ:

BİRİNCİ: 5.000 TL+ Plaket

İKİNCİ: 3.000 TL + Plaket

ÜÇÜNCÜ: 2.000TL+ Plaket

MANSİYON: 1.000 TL+ Plaket

MANSİYON: 1.000 TL + Plaket

MANSİYON: 1.000 TL + Plaket

“BÜYÜK TAARRUZ’UN 100. YILINA AHDE VEFA” ÖZEL PROGRAM:

A- Dereceye giren altı (6) şiir sahiplerinin il dışından gelmesi durumunda, program günü (16 Haziran Perşembe) gün içerisinde Afyonkarahisar’da olmaları gerekmektedir.

B- Aynı gün Resmi Makamlarımızın uygunluk durumuna göre, Saat: 14 ile 17 arasında resmi ziyaretler yapılacaktır.

C- Program akışı: 1.Saygı duruşu, İstiklal Marşı 2.Protokol ve açılış konuşmaları 3.Afyonkarahisar Ahde Vefa Kültür Sanat Derneğimiz tarafından kahramanlık türküleri, marşları, şiirleri 4.Ozanlarımızın atışmaları 5.Bir perdelik kahramanlık oyunu 6.Konuk şairlerimizin, dereceye giren şiirlerini sahnede seslendirmesi. 7-Plaket ve ödül töreni ile program sonlanacaktır.

D- 17 Haziran 2022 Cuma günü kahvaltı sonrası, 10.30’da Büyük Taarruz, Kocatepe Zafer gezisi yapılarak programımız sonlanacaktır.

E- Bilgi için: Afyonkarahisar Ahde Vefa Kültür Sanat Derneği Yön. Kur. Başkanı: Azime Çavdar Gürlek: 0506 530 6811

Tür: Zafer Haftası Etkinlikleri

Nitelik: Uluslararası
Düzenleyen Kuruluş / Kişi: Afyonkarahisar Valilği

Etkinlik Adresi / İletişim: Afyonkarahisar Valiliği

Tarih: 04 Nisan 2022 Pazartesi – 08:00 ~ 10 Mayıs 2022 Salı – 23:59

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

four × 2 =