Bursa Liselerarası Kitap Kapağı Tasarım Yarışması

Liselerarası
Liselerarası Kitap Kapağı Tasarım Yarışması

Nilüfer Belediyesi’nin her yıl lise öğrencilerine yönelik düzenlediği Kitap Kapağı Tasarım Yarışması’nda süreç başladı. Yarışmaya katılacak öğrenciler, 2023 Yılının Yazarı olarak belirlenen Tomris Uyar’ın Gezegen Kızlar isimli kitabına kapak tasarlayacak.

Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü’nün, 2023 Yılının Yazarı olarak belirlediği Tomris Uyar ile ilgili etkinlikleri devam ediyor. Bu kapsamda her yıl lise öğrencilerine yönelik düzenlenen Kitap Kapağı Tasarım Yarışması için de süreç başladı. Öğrenciler Tomris Uyar’ın Gezegen kızlar isimli kitabını okuyup, algıladıklarını tasarımlarına yansıtacak. Yazarın genç kuşak tarafından daha yaygın biçimde tanınması ve benimsenmesini sağlamak; yaşadığı yıllardan bugüne eserlerinin genç zihinlerde oluşturduğu görsel algıyı belgelemek amacıyla düzenlenen Liselerarası Kitap Kapağı Tasarım Yarışması’na son başvuru tarihi 12 Mayıs. Bu süre içinde tasarımını yaparak başvuruda bulunan öğrencilerin eserleri, Feyza Alfatlı, Ethem Onur Bilgiç, Nahide Dikel, Sedat Girgin ve Sadık Karamustafa’dan oluşan seçici kurul tarafından değerlendirilecek. Yarışmada dereceye giren tasarımların sahipleri daha sonra düzenlenecek törende ödüllendirilecek.

NİLÜFER BELEDİYESİ YILIN YAZARI 2023 YILI “TOMRİS UYAR”
KİTAP KAPAĞI TASARIM ÖDÜLÜ YÖNETMELİĞİ

KONU:
Nilüfer Belediyesi’nin her yıl Türk edebiyatında önemli bir yere sahip eserler üretmiş bir yazar üzerine yoğunlaşıp onun hayatını, edebiyata bakış açısını inceleyerek, bunu farklı etkinliklerle paylaşacağı projesinin onuncu yazarı Tomris Uyar seçilmiştir. Kitap Kapağı Tasarım Ödülü’nün katılımcıları eserlerini hazırlarken Tomris Uyar’ın “Gezegezen Kızlar” kitabını esas alacaklardır.

AMAÇ
Tomris Uyar’ın dil ve üslûbunu, eserlerini derinlemesine incelemek, bu incelemeyi farklı disiplinlerde gerçekleştirmek, yazarın genç kuşak tarafından daha yaygın biçimde tanınması ve benimsenmesini sağlamak, yaşadığı yıllardan bugüne eserlerinin genç zihinlerde yarattığı görsel algıyı belgelemek amaçlanmaktadır.

KATILIM ŞARTLARI
• Ödüle Bursa Büyükşehir sınırları içinde yer alan tüm lise öğrencileri katılabilir.
• Ödüle katılacak eserlerde teknik serbesttir.
• Tomris Uyar’ın seçilmiş ve katılımcılara bildirilmiş “Gecegezen Kızlar” kitabının konusu çerçevesinde tasarlanan eserler değerlendirmeye alınacaktır. Katılım ve Eser Teslim Formu’nu Nilüfer Belediyesi web sayfasından indirip doldurarak Akkılıç Kütüphanesi adresine kargo yoluyla ya da elden teslim ederek başvurabilirsiniz. Eser teslimi de aynı şekilde teslim ya da kargo ile gerçekleştirilebilir.
• Kitap kapağı için sadece ön kapak çalışması istenmektedir.
• Kitap kapağı tasarımında kitabın adı-yazarın adı-Nilüfer Belediyesi logosunun bulunması koşul olarak belirlenmiştir. Nilüfer Belediyesi Logosu www.nilufer.bel.tr adresinin kurumsal başlığının altinda yer alan kurumsal kimlik dosyasının içinden indirilebilir.
• Bir katılımcı en fazla 3 eserle katılabilir.
• Katilımcıların tasarımları özgün olmalıdır. Alıntı eserler tespit edildiğinde değerlendirmeye alınmayacaktır. Alıntı olan eserin sorumluluğu katılımcıya aittr.
• Teslim edilen eserlerin boyutlarının kısa kenarı 13,5 cm, uzun kenarı 21,5 cm olmalıdır.
• Eserlerin çerçevesiz, paspartusuz ve arkasına katılımcının adı-soyadı ve iletişim bilgisi yazılmış olarak iki sert karton arasında zarar görmeyecek şekilde yerleştirilerek teslim edilmesi gereklidir.
• Dijital ortamda yapılmış çalışmalar CD ile teslim edilmelidir ve jpeg formatinda kaydedilmelidir.
• Eserler 12 Mayıs Cuma 18.00’e kadar Eser Toplama Merkezi’ne (Akkılıç Kütüphanesi’ne) teslim edilmelidir.
• Teslim sırasında verilen form doldurulmalı ve eserlerin arkasına iliştirilmelidir.

DEĞERLENDİRME
Seçici Kurul sergilenmeye değer eserler arasından ödüle layık görülen çalışmaları belirler, adresinden duyurur. Jürinin uygun görmesi halinde 1.lik ödülünü almaya hak kazanan tasarım “Gecegezen Kızlar” kitabının Nilüfer Belediyesi tarafından yapılacak özel baskısında kullanılacaktır.

ÖDÜLLER
• BÜYÜK ÖDÜL: Hediye Çeki
• 2.lik ödülü: Hediye Çeki
• 3.lük ödülü: Hediye Çeki
• Jüri Özel Ödülü: Tomris Uyar Kitapları Seti
• Sergilenmeye Değer Bulunan Eserlere Sertifika
• Derece alan öğrencilerin öğretmenlerine Tomris Uyar Kitapları Set

ESER TOPLAMA MERKEZİ Nilüfer Akkılıç Kütüphanesi
Ataevler Mh. Basın Kültür Sarayı Kat :2 Nilüfer Bursa Tel: 224. 441 01 42 Nilüfer Şiir Kütüphanesi:
Nâzım Hikmet Kültürevi 100. Yıl Mh. Uğur Mumcu Bulvarı No:7 Nilüfer – Bursa Tel: 224.413 27 37 Nilüfer Üçevler Kütüphanesi:
Üçevler Mh. Ülman Sok. No: 6 Nilüfer/Bursa Tel: 224.441 81 89 Nilüfer Çocuk Kütüphanesi:
Gümüştepe Mah. Pınar Cad. No:1 Nilüfer /Bursa Tel : 224 486 62 45