Bursa için Proje Ürettiler

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kente değer katmak amacıyla iki ayrı kategoride düzenlenen ve vatandaşların şehrin geleceği ile ilgili önerilerinin yer aldığı ‘Bursa İçin Üretiyorum’ başlıklı proje yarışması sonuçlandı.

Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal ve katılımcı belediyecilik anlayışı çerçevesinde Bursa’nın geleceğine yönelik projelerle vatandaşların yaşadıkları kentle ilgili söz sahibi olmalarına katkı sağlamak amacıyla, iki ayrı kategoride gerçekleştirilen yarışma büyük ilgi gördü. Bursa’nın sağlık, ulaşım, planlama, çevre, sosyal, ekonomik ve kültürel sorunlarına kalıcı çözümler getirerek, kamu yararı sağlayacak projeler üretilmesi için hayata geçirilen “Bursa İçin Üretiyorum” proje yarışmasına 112 başvuru yapıldı.

Titiz değerlendirme
Alanlarında uzman jüri üyeleri, yaratıcılık, şehrin mevcut ihtiyaç ve beklentilerine cevap vermesi ve kalkınmasına katkıda bulunması, yüksek etki potansiyeline sahip olması, geniş bir çevre ile ilişkili olması, toplum katılımını desteklemesi, sürdürülebilir ve uygulanabilir oluşu gibi faktörleri göz önünde bulundurarak projeleri titizlikle inceledi.

Yetkililer, projelerin istenen özelliklerin tamamını taşımadığını ancak Bursa’nın sosyoekonomik ve kültürel hayatının geliştirilmesi, halkın yaşam standartlarının iyileştirilmesi ve çevre bilincinin oluşturulması açısından önemli fikirler içerdiğini belirtti. Beklenen nitelikleri yeterli oranda taşımadığından dolayı yalnızca mansiyon ödüllerine layık görüldü.

8 proje mansiyon kazandı
Tüm vatandaşların katılım sağladığı kategoride Selim Güneş ‘Tecrübeli Eşyalar Avm’ projesiyle, Mehmet İnkaya ‘Eğitimli Toplum, Meyveli Ağaç’, Zeynep Çetintaş ‘Oyuncak Kütüphanesi’, Meral Evcin Özdemir ‘Koza Bayramı’ ve Kemal Karakaş da ‘Bursa Labirent – Düşünsel Alan Parkı’ projeleriyle;

Büyükşehir Belediyesi ile buna bağlı birimler ve BUSKİ personelinin katıldığı diğer kategoride ise Büyükşehir Belediyesi Etüd ve Projeler Dairesi Başkanlığı’ndan Ayten Başdemir ‘Deniz Havuzları’ ile Ahmet Demirören ‘Harekete Duyarlı Aydınlatma Sistemi İle Şehir Aydınlatması’ ve Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistemler Dairesi Başkanlığı’ndan Sibel Özaksoy da ‘Panoramik Hisar Asansörü’ başlıklı projeleriyle mansiyona hak kazandı. Haberler.Com