Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi

Başkan Altepe: “Türkiye’nin en büyük Bilim Şenliği’ni Bursa’da gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

Bursa Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nün destekleriyle, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi ev sahipliğinde 3-5 Mayıs’ta Merinos Parkı ‘nda gerçekleştirilen Bursa Bilim Şenliği, halkımızdan yoğun ilgi gördü. Bursa Bilim Şenliği gerek yurtiçi gerekse yurtdışı katılımı ve bilim severlerin yoğun ilgisi ile 100.000 ziyaretçi hedefini aştı.

60 mucit, 53 üniversite kulübü, 11 bilim merkezi, 200 proje standı, 15 geleceğin otomobili ile geniş katılımlı bir şenlik gerçekleştirildi. Atölye çadırları, Şaşırt Beni köşesi, bilimsel sahne gösterileri, İtalyan roket grubu gibi birçok farklı bilimsel eğlencenin bir arada olduğu Şenlik, eğitim kurumları ve sanayicilerden de büyük ilgi gördü.

3 gün süren Bilim Şenliği; okul grupları, aileler, kurumsal ve bireysel mucitler ile çevre iller ve ilçelerden gelenler tarafından ziyaret edildi. Şenlik süresince açık olan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi de meraklı bilim severlerin uğrak yeri oldu. Böylece toplumumuzun ilgisini bilime yöneltmek ve eğlenerek öğrenmek amacıyla kurulan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, en önemli projelerinden biri olan Bilim Şenliği ile bu amaç doğrultusunda büyük bir adım atmış oldu.

Geleceğin Otomobilleri Bursa’da

Bu yıl ‘Geleceğin Otomobilleri’ temasının işlendiği Bilim Şenliği’ne alternatif enerji ile çalışan 15 araç katıldı. Üniversite kulüpleri tarafından geliştirilen güneş enerjisiyle ve hidrojen ile çalışan otomobiller ve hibrit araçların yanı sıra koşulları iyileştirilmiş go-kart aracı, k

asksız çalışmayan motorsiklet, bağımsız süspansiyon üzerine yapılandırılmış çöl aracı gibi popüler icatlar en geniş haliyle ilk kez görücü karşısına çıktı ve katılımcıların beğenisini topladı.

Bilim Şenliği, Mayıs 2014

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe konuşmasında; Türkiye’nin en büyük Bilim Şenliği’ni gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Biz biliyoruz ki ülkemizin aydınlık geleceği iyi yetişmiş, özgüvenli ve yüksek eğitimli çocuklarımızın ellerinde. Bu sebeple çocuklarımızı bilimsel çalışmalara yönlendirme ve geleceğin bilim insanlarının gelişmesine katkı sağlama doğrultusundaki örnek çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek. Şimdiden Bilim Şenliği 2014’ün çalışmalarına başladık, çok daha iyi projeleri gerçekleştirebilmenin umudu ile yolumuza devam ediyoruz’ dedi.