Bursa Bilim Şenliği 2016 Atölye Çağrısı

Bursa Bilim Şenliği 2016 hedeflerine yönelik olarak toplam 50 atölye çadırı kurulacaktır. Atölye çalışmalarının genel konsepti “Çevre ve Enerji” olarak belirlenmiştir. Kurulan bu atölye çadırlarında, Türkiye ve dünyada ki bilim merkezleri ile birlikte, meslek liseleri, üniversite kulüpleri, eğitime ve bilime önem veren, halkında bilime olan merakını artmasına yönelik etkinlik ve organizasyonlar yapan, kamu kurumları ve özel sektör firmaları yer alacaktır.

Firmalara ve kamu kurumlarına verilecek atölye çadırlarında, firmalar ürünlerini bilimsel ve teknolojik alt yapılarını, yeniliklerini, bilimsel eğitimlerini yapacakları atölyeler ile birlikte Bursa Bilim Şenliğine gelen ziyaretçilere aktarmış olacaklar.

Atölye çadırının ne olduğu, atölye sisteminin amacı ve kuralları örnek atölye çalışması ile birlikte aşağıdaki metinde belirtilmiştir.
Daha önce Bursa Bilim Şenliği etkinliğine benzer bir etkinlikte atölye çalışması yapan firmalar – kurumlar aynı/benzer bir çalışma ile atölye çadırlarında yer alabilirler.

Bursa Bilim Şenliği Atölye Çadırlarında yer alacak kurum ve kuruluşlar başvuru sonucu belirlenecektir. Bütçe desteği talep eden kurum ve kuruluşlar 25 Aralık 2015 18.00’a kadar formu doldurarak başvuru yapabilirler. Herhangi bir bütçe talebi olmayan kurum ve kuruluşlar ise 1 Mart 2016 tarihine kadar başvuruda bulunabilirler.

Başvuru için TIKLAYINIZ

Bursa Bilim Şenliği Atölye Çadırları Açıklaması
Atölye Nedir?
Atölye, gerçekleştirenin çocuk; öğretmenin sanatkar olduğu bir öğrenme ortamı, bir eğitim anlayışı, bir yaşam alanıdır.
Bağımsız düşünme, fikirleri özgürce ortaya koyma olanağı sağlayan, keşfetme ortamı sunan, hızlı ve pratik olmalarını sağlayan, teorik bilgilerin olmadığı, yeni bir ürün oluşturmayı; gözlem ve deneylerle gerçekleştiren interaktif bir öğrenme yoludur.
Atölye sistemi neden gereklidir?
• Çocukların düşünme becerilerin geliştirmelerini,
• Özgür düşünmeyi,
• Bağımsız düşünmeyi,
• Daha fazla soru sormalarını,
• Bilimle ilgili yeni kavramları öğrenmelerini,
• Bilimsel fikirlerini ortaya koymalarını,
• Sosyal bir ortamda sosyalleşmelerini,
• Hem kişisel gelişim hem de eğitim disiplini kazanmalarını,
• Bilinçli gözlem yaparak keşfetmelerini sağlamaktadır.
Atölye Sisteminin Amacı
Çocukların farklı alanlarda desteklenmesi,
Çocukların sahip oldukları el becerisi ,yaratıcılık, hayal gücü, kendi potansiyellerini kullanmayı öğrenmeleri
Bilimsel konuları keşfetmelerini sağlamak ve ortam oluşturmak
Bilimsel düşünce kazandırmak amaçlanmaktadır.

http://bursabilimsenligi.org/