Burdur Bilim Şenliği

TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri Destekleme Programı 2020/1 çağrısı kapsamında Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün başvuruda bulunduğu “Burdur Bilim Şenliği” adlı proje ülkemizde desteklenmesine karar verilen 53 projeden biri olmuştur. Projenin esas amacı toplumun geniş kesimlerinin teknoloji ve bilimle tanıştırılması, bilim kültürü ve iletişimin yaygınlaştırılmasıdır. Bu kapsamda bilim şenliğinin tüm etkinlikleri halka açık ve tamamen ücretsizdir. Proje Burdur Milli Eğitim Müdürlüğü ev sahipliğinde 21-22-23 Ekim 2021 tarihleri arasında Uzay Çatı Kapalı Pazar Alanı, Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi ve MAKÜ Konferans Salonunda gerçekleştirilecektir. Projenin Burdur Valiliği, Burdur Belediyesi, Burdur İl Özel İdaresi, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü, Ticaret ve Sanayi Odası, Orman İşletme Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Burdur Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Ticaret Borsası ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Burdur İl Müdürlüğü gibi çok sayıda kamu kurum ve kuruluşu ve özel sektör paydaşı bulunmaktadır.

“Burdur Bilim Şenliği” etkinliklerine çok sayıda atölye lideri, rehber ve konuşmacı davet edilmiştir. TÜBİTAK tarafından desteklenen projede öğrenci, öğretmen ve genel halk için 55 adet atölye tasarlanmıştır. Bu atölyelerde katılımcılar, ülkemizin önde gelen üniversitelerinden akademisyenlerin eğitim verecekleri robotik kodlama, yazılım, yapay zeka, iha yazılımı, nanoteknoloji, fen bilimleri, matematik gibi birçok alanda etkinlikler yapacaktır. Seramik, ahşap yakma, takı yapma, drama, ebru sanatı ve geri dönüşüm temalı sanatsal faaliyetlerde etkinlikler de bulunmaktadır. Burdur Bilim Şenliği Projesinde katılımcılar gece ve gündüz olmak üzere üç gün boyunca gökyüzü gözlemleri de yapacaktır. Katılımcıların yenilikçi ve dikkat çekici atölyelerde yaparak-yaşayarak deneyim kazandığı öğrenme ortamlarının oluşturulması açısından projeye ilginin büyük olacağı düşünülmektedir. Proje kapsamında 10900 katılımcı ücretsiz eğitim alacaktır.

Bununla birlikte ülkemizi NASA, ASELSAN gibi çok önemli kurumlarda temsil eden mühendis ve bilim insanlarının ülkemizin milli uzay programı, milli savunma hamlesi gibi alanlarda yaptığı önemli atılımlardan ve ışık kirliliği gibi çevresel sorunlardan bahsedeceği konuşmalar MAKÜ konferans salonunda halkla buluşacaktır. Halkımızın bu konularda farkındalık kazanarak ülkemizin ihtiyacı olan nitelikli işgücünün yetişmesine katkıda bulunulacaktır. Bunun dışında STEM Eğitimi gibi öncelikli alanlarda öğretmenler için seminerler de düzenlenerek mesleki gelişimlerine katkıda bulunulacaktır. Burdur Bilim Şenliği yediden yetmişe tüm halkımıza açık olup katılım ücretsizdir.

Editör
Editörhttp://www.bilimsenligi.com/
Türkiye Eğitim Kampüsü - İlkokul ortaokul lise üniversite eğitim etkinlikleri duyuruları.