Burç Okulları’ndan üç proje Ankara final sergisine davet edildi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın destekleriyle Eğitim Metotları Geliştirme Derneği’nin (EMGED) düzenlediği 3. Eğitim Metotları Proje Yarışması’na Burç Okulları’ndan üç proje Ankara final sergisine davet edildi.

Öğretmenlerin proje tabanlı eğitime adapte olmalarını hedefleyen yarışmaya bu yıl okullardan bin 796 proje başvurdu.

Yapılan elemede 95 proje Ankara sergisine davet edildi. Projeler 16-17 Nisan tarihleri arasında Ankara Turgut Özal Üniversitesi’nde sergilenecek. Fizik dalında finalist olan Burç Özgören Lisesi Fizik Öğretmeni ve Proje Koordinatörü Bülent Yaman hazırladığı projeyle fizik dersi bitiminde yapılacak etkinlikler ile ev ödevlerine yeni bir bakış açısı getirmeyi amaçlıyor. Eski ve yeni durum kıyas edilerek çözüm önerileri sunuluyor. Biyoloji dalında finalist olan Burç Özgören Lisesi Biyoloji Öğretmeni İlhami İlhan’ın tasarladığı proje biyoloji dersinde hücre bölünmeleri konusunun öğretilmesinde farklı bir yaklaşım sunuluyor.

Projede mitoz ve mayoz bölünme ile ilgili maket yapılarak ders sonrası öğrenme daha kalıcı hale getirmesi amaçlanıyor. Çalışmada öğrencilerin ‘yaparak ve yaşayarak’ yöntemiyle bilgileri kalıcı hale getirilmesi düşünülüyor.

Diğer finalist ise Özel Burç Üçgül Lisesi Biyoloji Öğretmeni Suna Yiğit yaptığı ‘Hücreyi sindirmek için yemek lazım’ adlı proje ile hücrenin kısımlarını ve görevlerini öğrencilere daha iyi kavratmayı öngörüyor. Yiğit bunun için öğrencilerin becerilerine göre maket yarışması yaptırdı.

Özel Burç Özgören Lisesi Müdürü Adem Ceylan, kurumun önemli başarılara imza attığını söyledi. Öğrencilerden sonra öğretmenlerin de hazırladığı projelerin binlerce yarışmacı arasında finalist olma başarısını göstermiş olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Ceylan, bu çalışmalarından dolayı öğretmenleri kutladı. Ceylan, “Öğretimi kolaylaştırıcı materyalleri hazırlanması çok önemlidir. Ayrıca öğretmenlerin araştırma yapmasını destekliyoruz. Öğretmenlerimize final yarışmasında başarılar diliyorum.” dedi.