Burç Çukurova İlköğretim Okulu – Bu Benim Eserim

Adana’da eğitim-öğretim faaliyetlerine devam eden Burç Okullarına bağlı Burç Çukurova İlköğretim Okulu zirvedeki yerini koruyor. Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK’ın düzenlediği “Bu Benim Eserim” adlı Matematik ve Fen Bilimleri proje yarışmasında Özel Burç Çukurova İlköğretim Okulunun toplam 33 projesi bölge elemelerine katılmaya hak kazandı. 30’u Fen Bilimleri, 3’ü Matematik olmak üzere toplam 33 proje ile en fazla projesi kabul edilen okul olan Burç Çukurova İlköğretim okulunu takip eden ikinci okulun elemeleri geçen proje sayısı 18 oldu. Yapılan ilk eleme sonucunda Adana’dan toplam 320 proje bölge çalışma kuruluna gönderilmeye değer bulundu. Okul Müdürü İlhami Kara, “Bu başarıda emeği olan öğrenci ve öğretmenlerimi tebrik ediyorum. Bu Benim Eserim yarışması, Milli Eğitim Bakanlığımızca İlköğretim okullarında kaliteyi artırmak, öğrencilerimizin bilgi, beceri ve yeteneklerini ortaya çıkarmak amacıyla yapılmaktadır. Yarışma ile eğitimin zekâyı geliştiren ve üretkenliği ön plana çıkartan bilimsel ve teknolojik faaliyetleri teşvik etmek, başarılı çalışmaları ödüllendirmekte amaçlanmaktadır.” dedi.

Kara, “Bu tür eğitim yarışmaları öğrencilerimizin gelişimi açısından çok önemlidir. Proje hazırlamanın amacı öğrencilerin kendi eserlerini meydana çıkarmak ve ufuklarının açılmasını sağlamaktır. Öğrencilerimiz kendi projelerini hazırlayacak, yaptıkları projeye sahip çıkacak, daha iyisini yapmak için çalışacaklardır. Eğitim, bireylerin ve ülkelerin gelişimi ve geleceği açısından son derece büyük önem taşımaktadır.” diye konuştu.

Söz konusu eğitim olduğunda hiçbir mazeretin kabul edilemeyeceğinin de altını çizen Kara, eğitim konusunda okul, aile ve çevreye ciddi sorumluluklar düştüğüne vurgu yaptı. Kara şunları söyledi: “İşimizi ne kadar iyi yaparsak, insanımızın, ilimizin ve ülkemizin geleceği de o kadar iyi olur. Okulumuz 2010 Seviye Belirleme Sınavında 10 öğrencisinin tüm sorulara doğru cevap vermesi ve Ortaöğretim Yerleştirme Puanına göre 431, 569 puanla il birincisi olmasından sonra şimdi de Bu Benim Eserim yarışmasında zirvede yer aldı. Başarıları ile Adana’nın ve ülkemizin gururu olan okulumuz çalışmalarına ara vermeksizin devam edecektir.”