Buluşma

Büyük Çamlıca Camii

İslamiyet benim için akıl, bilim ve sanatın en güzel harmanlandığı yol rehberi. Dünyaya gelen her canlıya bir amaç ve anlam hediye eden, onlara buluşma noktaları belirleyen, insanı sadece insan olduğu için değerli kılan güzel inanç… Buluşma noktaları olarak tanımladığım yerler benim için camiler. Tarihi olanları en kıymetlilerim. Bize anlatmaya çalıştıklarını keşke görebilsek.

Tarihi camilerin yapım sürecinde en çok dikkatimi çeken yapının sadece ibadethane olarak hizmet vermiyor olması. Külliye ve kütüphane gibi farklı hizmet alanlarının olması. Yapımına Mart 2013 başlanan ve şu an aktif olarak aramıza karışan Büyük Çamlıca Camii de yine aynı şekilde farklı alanlarda da buluşma noktaları sunuyor. Kütüphanesi ve müzesi olması beni çok mutlu etti. Dedim ya İslamiyet akıl, bilim ve mantık demek diye bunu en güzel anlatım şekli de buluşma noktalarımızda, okuyabileceğimiz ve daha çok öğrenebileceğimiz durakların olması. 11 bin metrekarelik müze, 3 bin 500 metrekarelik sanat galerisi, 3 bin metrekarelik kütüphane, bin kişilik konferans salonu, 8 sanat atölyesi yapının en sevdiğim özellikleri oldu.

Mimari anlamda ise yapının teknolojiyle birleşmiş klasik bir camii olması çok güzeldi. Tasarımda yenilikçi bir insan olsam da bence yeni camilerin tasarım sürecinde tarihi camilerin ruhundan ilham alınarak geleneksel İslam mimarisinden kopmadan devam ettirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Teknik anlamda tabi ki gelişmeler mevcut ve bunların kullanılmasını ve teknolojiyle harmanlanmasını destekliyorum. Çamlıca Camisinde kullanılan teknoloji, yapının ruhunu bozmadan yerleştirilmiş. Camii ziyaretlerimin en sevdiğim parçası olan camii dedeleri için her yerde asansörler olması ve yürüyen merdivenlerin düşünülmesi çok güzeldi. Yapı, Cumhuriyet tarihimizin en büyük camisi olarak geçiyor, 63bin kişilik kapasitesi ile. Kubbesi ise İstanbul’u anımsatmak için 34m olarak tasarlanmış. Teknik anlamda kullanılan her sayı tarihten anlamlar taşıyarak tasarlanmış. İmanın şartının 6 olması sebebiyle 6 minareli olan ve 4 minaresi Malazgirt zaferi anılarak 107.1m olarak inşa edilmiş. Diğer iki minare ise 90m yüksekliğinde. Caminin kubbe altındaki dört ayrı bölümde yer alan aslan göğüslerine, paslanmaz çelikten nanoteknolojiyle üretilen hatla Arapça “Ey ihtiyaçları gideren”, “Dualara icabet eden”, “Sesleri duyan”, “Dualarımızı kabul et” sözleri yazılmış.  İç tasarımından bahsedersek kullanılan kolonların tek renk olmaması ve detaylandırmaları çok başarılıydı. Bezemelere olan ilgimden dolayı kapıları, kolonları ve duvarları yakından inceledim. Kapılarda kullanılan ahşap oymalar tam bir sanat eseriydi. Kolonlarda kullanılan renkler ise tarih yapılarda çok görülen bir durum değil beyaz mermer tercih edilir genelde. Bu tekniğin kullanımı devam ettirilir umarım. Caminin iç kısmında kalan avlu ise kocaman ve mermer kaplı. İnsanlara oturma ve dinlenme alanı sağlanış. Dış kısmında kalan bahçe içinse detaylı bir peyzaj çalışması yapılmış. Bu yapı artık ziyaretine daha sık gideceğim bir buluşma noktası olacak o kesin.

 

Vaktiniz için teşekkür ederim.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here