Bu sorunu çözmemiz gerekiyor!

blog yazarı
Sibel YALI

Okullar kapanıyor! Bu kapanma durumunu açıkçası tuhaf buluyorum. Eylül ayı gelince açılan Haziran başı olunca kapanan bir sistemde süreklilik ve sürdürebilirlik nasıl sağlanabilir ki?

Yaz dönemi çocukların öğrendiklerini unutma dönemi. Bir diğer ifadeyle öğrenme kaybının yaşandığı süreç. Bu süreç velinin de dahil olduğu eğitim sisteminde ‘Nasılsa seneye toparlar’ fikir ve hissiyatıyla düşe kalka devam ediyor. Farklılaştırmak için bir dönüşüm mümkün mü? İnsan isterse elbette!

**
Yarın günlerden pazar. Herkes evlerinde! Çocuklarla birlikte ne yapsak diye düşünen ebeveynler için bir öneri gelsin o halde:)

Sanal müze aracılığıyla Bursa Kent Müzesi’ni keşfe çıkmaya ne dersiniz? Hem de eğitsel bir oyun aracılığıyla..

Bu oyunda kırılan eseri tamir edecek, müzedeki bir objeyi bulacak, kelime ve harf yerleştirme, işaretleme gibi bölümleri tamamlayarak Dedektif Karagöz’e yardım edeceksiniz.

Bu dijital oyun sayesinde çocuklarla birlikte eğlenceli bir sanal müze gezisi yapabilir, oyunun sonunda onlar için müze dedektifi sertifikası alabilirsiniz.

Aldığınız sertifikaları #EBA portföyüne kaydetmeyi unutmayın! Zira
gelecek, dijitalle gelecek..

180601
Bursa Kent Müzesi için https://lnkd.in/d924kkM
Dedektif Karagöz Oyunu için  https://lnkd.in/dpqvBM6

Sibel YALI
Üç büyük medeniyete başkentlik yapmış bir şehirde doğdu. Bu şehrin eserlerinden, mekanlarından ve kültüründen beslendi. Geçmiş zaman ve şimdi paradigmasına olan merakı nedeniyle Boğaziçi Üniversitesi’nde Tarih lisans eğitimi aldı. Yüksek lisansta “Bilgi” kavramını araştırdı ve Türkiye örneği kapsamında bir tez çalışması yaptı. Bu çalışmayı eğitim alanındaki inovasyonlar takip etti. Sahada, öğretmen, akademisyen, yazar, editor ve proje yöneticisi olarak görev aldı. Halen gökkubbenin altında okumaya, yazmaya, öğrenmeye ve öğretmeye merak duymaktadır. Merak’ın (Curiosity) peşinden başladığı yolculuğa, Azim’le (Perseverance) devam etmektedir. Finlandiya merkezli yenilikçi eğitim platformu HundrED'ın Türkiye sözcüsü, akademi üyesi ve İÜ-Cerrahpaşa Lisansüstü Eğitim Enstitüsü doktorantıdır. En sevdiği içecek annesinin demlediği özel harman çayıdır. En sevdiği hikâye çocukları ile birlikte yaşama yazdıklarıdır.