BU DA BENİM OLTAM

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

Projenin Adı: Kameralı Olta

 

Proje Hedefi: Kameralı olta ile balık tutmayı daha zevkli hale getirmeyi ve balık tutarken balığı tutmak için beklenilmesi gereken zamanı ortadan kaldırmayı hedeflemekteyiz.

Proje Tanıtımı: İnsanlar balık tutarken bazen çok uzun süre beklerler ama istedikleri kadar balık tutamazlar. Kameralı olta sayesinde denizin altı görülebildiği için gereksiz yere beklenilmeyecektir ve balığın olduğu yere olta sürüklenerek daha kısa zamanda balık tutulabilecektir.  Bu projemizin sağlayacağı bir diğer avantaj ise yavru balıkların tutulması engellenecektir. Bazen insanlar oltalarına takılan küçük balıkları geri atarlar. Ancak bu esnada balığın ağzı tahrip olmuş olur ve yaralanır. Kameralı olta sayesinde daha en başta küçük ve yavru balıklar tutulmamış olacak ve onların yaşama şansları daha da artmış olacaktır.

Projenin Özeti: Projemiz için önce bir olta modeli yaptırdık. Bu olta modelinin üzerine ekranı yerleştirmek için bir düzenek koyduk. Daha sonra kameramızı bu olta üzerine monte ettik. Kameralı oltamız bu şekilde ortaya çıkmış oldu.

Proje Sonuçları: Kameralı oltayla balık tutmak daha zevkli hale geldi. Daha kısa zamanda daha fazla balık tutulabildiğini görürüz.