BOZYAZI ANADOLU LİSESİ BİYOLOJİ BİLİM ŞENLİĞİ

BOZYAZI ANADOLU LİSESİ 1.BİYOLOJİ BİLİM ŞENLİĞİ

25-27 Mayıs 2011 tarihinde okulumuzda Biyoloji bilimi ışığında çevremizdeki canlı zenginliğin farkına varmak amacıyla Biyoloji Bilim Şenliğini düzenledik.
Şenlik kapsamında;
-okul laboratuarında: *bölgemize ait orman bitki örtüsünü oluşturan çalı, ağaççık ve ağaç formundan oluşan 30 bitki türü örneği
*bölgemize ait çeşitli besin kaynağı bitki tür örnekleri
*bölgemize ait çeşitli şifalı bitki tür örnekleri
*deniz canlılarından çeşitli tür örnekleri 
* çeşitli yumurta örnekleri 
*çeşitli canlı ve laboratuar şartlarında saklanması sağlanmış çeşitli hayvan türü örnekleri (köpek balığı, keklik, hindi, paçalı tavuk, sincap, bıldırcın, akrep, çeşitli böcek türleri, su ve kara kurbağası, akvaryum balıkları, muhabbet kuşu, kara ve su kaplumbağası, yılan, tavşan, karınca kolonisi) sergiledik.
-mikroskopta; *sinek bacağı *sinek kanadı *soğan zarı görüntüledik.
-*tansiyon ölçümü *açlık kan şekeri ölçümü *kan grubu tayin *renk körlüğü tesbiti yaptık.
Ayrıca;
1.gün; “Yaşamın Dokusu” adlı belgesel izlendi.
2.gün; “GATTACA” adlı genetik konulu bilim kurgu film izlendi.
3.gün; Biyoloji Bilgi Yarışması yapıldı. Yarışmaya çeşitli sınıflardan oluşan 6 grup katıldı ve yarışma sonunda 11-A-FEN sınıfından Necip İpek, Mehmet Ali Demir, Habib Aslan’dan oluşan grup 70 puanla 1. Olarak kendilerine verilen akvaryum balıkları ile ödüllendirildiler.
Okul müdürümüz Muhammet Emin Bahar’ın yaptığı tebrik ve teşekkür konuşması ile şenliğimiz sonlanmıştır.
Şenliğimiz ilkti ve okulumuzda gördüğümüz hareketlilik ile aldığımız tepkiler bizleri teşvik etti, bir sonraki yıla daha zengin olacak olan 2.Biyoloji Bilim Şenliğinde buluşmayı diliyorum.
Biyoloji Bilim Şenliği Komitesinde görevli olan öğrencilerim; Hazal Avşar, Hasan Uysal, Muhammet Kayfeci, Bilgehan Aydın, Şirin Gedik, Ayyüce Yılmaz, Adem Tol, Alper Ülküseven, Eren Uysal’ a gayretlerinden ve başarılı performanslarından dolayı teşekkür ederim.
AYŞE SIDIKA KARAKOÇ/Biyoloji Öğretmeni