BOYUTLU İSPAT

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İLİ: ORDU / MERKEZ

OKUL ADI: Utku Acun İlköğretim Okulu

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: Abdurrahman Zarif Güney

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: Taner Kalyoncu

PROJE AMACI:
BİRİM KARELER VE BİRİM KÜPLERDEN YOLA ÇIKILARAK EN KISA YOL PROBLEMLERİNDEN GENEL BİR İFADEYE ULAŞMAK VE BUNUN İSPATINA FARKLI BİR AÇIDAN YAKLAŞMAK

PROJE HEDEFİ:
TEOREMLERİN İSPATINA FARKLI BİR BAKIŞ AÇISIYLA YAKLAŞMAK.

PROJE ÖZETİ:
BU PROJEDE 2ÇARPI2,BİRİM KARELERİNDE A NOKTASINDAN B NOKTASINA GİDİLEBİLECEK YOLLARIN SAYISININ HESAPLANMASINDA GENEL BİR İFADEYE ULAŞILIP ULAŞILAMAYACAĞININ GÖZLEMLENMESİYLE ORTAYA ÇIKMŞTIR.YAPILAN ÇALIŞMALAR SONUCUNDA GENEL BİR İFADEYE ULAŞILMIŞ BUNA BOYUT KAVRAMLARI GETİRİLEREK FARKLI BİR İSPAT YÖNTEMİ KEŞFEDİLMİŞDİR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:1)2 BOYUTLU UZAYDA 2ÇARPI2,3ÇARPI3,..BİRİM KARELERİNDE 3 BOYUTLU UZAYDA 1ÇARPI1ÇARPI1,2ÇARPI2ÇARPI2,BİRİM KÜPLERİNDE … BİR A NOKTASINDAN B NOKTASINA GİDİLEBİLECEK YOLLAR ELLE SAYILDI.2.ELLE SAYILAN SONUÇLARLA TEKRARLI PERMÜTASYON DAN BULUNAN SONUÇLAR KARŞILAŞTIRILDI VE UYUMLU OLDUĞU GÖZLENDİ.3.GENEL FORMÜL BULUNDU.KULLANILAN YÖNTEMLER:AKIL YÜRÜTME,GÖZLEM,MODELLEME.ULAŞILAN SONUÇLAR: TEKRARLI PERMÜTASYON YARDIMIYLA k VE n YE BAĞLI GENEL İFADEYE ULAŞILDI(k ,n POZİTİF TAMSAYI).k boyut n değişken iken (k.n)! (n!)^k ya daima bölünür. Çünkü bu yolların sayısı daima pozitif tamsayıdır.KULLANILAN SONUÇLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:BİR TEOREMİN İSPATINA FARKLI BİR YOLDAN YAKLAŞILDI.

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Proje Yarışması
Bu Benim Eserim
Fen ve Teknoloji Projesi
Matematik Projesi