BOYUT FARKI

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

Projenin Amacı:

Matematikte iki boyutlu bir kağıdı kesmeden katlayarak üç boyutlu hale getirdiğimizde boyut farkı ile görünümdeki değişimi gözlemlemek  ve bu yolla düzgün olmayan çokgenlerle de düzlem kaplanabileceğini kanıtlayarak düzlem kaplamada yeni bir teknik geliştirmektir. Yani kağıda iki boyutlu baktığımızda düzlem kaplanırken, üç boyutlu halde çeşitli figürler elde edilmiştir.

 

Projenin Hedefleri:

1- İki boyutlu bir kağıdı üç boyutlu hale getirerek boyut farkını gözlemlemek.

2- Düzgün olmayan çokgen kullanımı ile de düzlem kaplanabileceğini kanıtlamak.

3-Matematikte düzlem kaplamada yeni bir teknik geliştirmek

4-Bu tekniğin günlük hayattaki kullanım alanlarını belirlemek

 Gerçekleştirilen Faaliyetler:

A4 kağıdını kare haline getirip hiç kesmeden yani kağıtta eksilme ya da artma olmadan katlama yoluyla çeşitli figürler elde ettik. ( kuş, şapka, köpek,çiçek…) Katlayarak oluşturduğumuz şekilleri açtığımızda katlama yerlerini belirginleştirerek oluşan çokgensel bölgeleri farklı renklerle boyadık. Böylece bir düzlemi ya da bir yüzeyi düzgün çokgen kullanmadan da farklı çokgenlerle kaplamış olduk. Bu şekilde  kendimizce yeni bir düzlem kaplama tekniği geliştirmiş olduk.

Kullanılan Yöntemler:

Proje konusuna karar vermede araştırma , A4 kağıdından çeşitli figürler oluşturmada demonstrasyon ve deneme-yanılma yöntemleri kullanılmıştır. Katladığımız her bir şekli açtığımızda farklı bir şekilde düzlem kaplanmış olduğu gözlem metodu ile tespit edilmiştir.

 Ulaşılan Sonuçlar:

Kağıtları farklı figürler üretmek için değişik şekillerde katlayıp açtığımızda katlama çizgilerini belirginleştirerek düzgün olmayan çokgenler elde etmiş olduk. Bu çokgensel bölgeleri değişik renklerle boyadığımızda bir düzlemi ya da yüzeyi farklı düzgün olmayan çokgenlerle kaplamış olduk.Böylece düzgün çokgen kullanmadan da bir düzlemin kaplanabileceğini kanıtladık.. Yani düzlem kaplamada yeni bir teknik geliştirdik.

 Sonuçların Değerlendirilmesi:

İki boyutlu bir kağıdı üç boyutlu hale getirerek deneme-yanılma yöntemi ile geliştirdiğimiz bu teknikle düzgün çokgen kullanımına gereksinim duymadan da düzlem kaplayarak görsel olarak farklı bir bakış açısı sunabiliriz. Hem de bu yolla örneğin katlanarak böcek halini alan bir hava yastığı yapılabilir.Açıldığında ise bir can kurtarabilir. Yada açıldığında bir masa olan, katlandığında ise bir başka figüre dönüşebilen  bir mobilya  inşa edilerek mekandan da tasarruf edilebilir. Yani bir cismin kapladığı alandan tasarruf edilmesine yönelik çok amaçlı kullanılabilen eşyalar üretilebilir. Bu eşyalar evde, arabada ya da farklı mekanlarda kullanılarak insan yaşamını kolaylaştırabilir.

 

Kaynak Taraması: Çeşitli bilimsel dergilerden, Origami Sanatı ve Matematiğin Anlamı kitaplarından ayrıca aşağıdaki internet sitelerinden yararlanılmıştır.

www.guzelhobiler.com

www.geyikoloji.com

www.gulselim.com

 www.pem.org

www.forumdas.net

www.10marifet.org

www.videotutkusu.com

www.buzlu.org

  Faaliyetlerin Takvimi:

 1-27 Ekim literatür taraması ve proje konusuna karar verme.

5-26 Kasım kare şeklindeki kağıtları katlayarak üç boyutlu çeşitli  figürler elde etme.

3-31 Aralık oluşturulan üç boyutlu cisimleri açarak iki boyutlu hale getirip kat izlerini belirleyerek oluşan çokgensel bölgeleri boyama ve pano hazırlama

3-7 Ocak video  çekiminin yapılması ve fotoğraflerın çekilmesi.

11-18 Ocak proje yapımında takip edilen adımların yazılarak proje başvuru formunun doldurulması.

 

 Proje Bütçesi:

 Boya 2,5 TL, Pritt 1,5 TL, Fon karton (2 adet) 50 Kr , A4 kağıdı 2 TL olmak üzere toplam 6,5 TL harcama yapılmıştır.

 

 Destek Alınan Kişiler:

 Danışman öğretmen ve aile bireylerinden destek alınmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin