Boyner 9. Ulusal Fotoğraf Yarışması

Boyner 9. Ulusal Fotoğraf Yarışması
Konu: “Zamanın Durduğu An”

Yarışma Katılım Şartları:

Yarışma, Boyner Mağazaları, Ant Yayıncılık çalışanları, seçici kurul üyeleri ve TFSF temsilcisi dışında tüm amatör/profesyonel fotoğrafçılara açıktır.
Yarışma dijital (sayısal) renkli veya siyah-beyaz olmak üzere tek bölümlüdür.
Yarışmaya katılacak fotoğraflar, JPEG formatında, 300 dpi çözünürlükte, 12 sıkıştırma kalitesinde ve kısa kenarı en az 2048 piksel olmalıdır.
Yarışmaya en fazla 4 (dört) fotoğraf gönderilebilir.
Yarışmaya katılan eserlerin daha önce ya da bu yarışma ile eş zamanlı yapılan herhangi bir yarışmada ödül ve sergilemealmamış olması gerekmektedir.
Fotoğraflar, kenarında çerçeve ya da boşluk olmadan gönderilmelidir. Fotoğraf üzerinde tarih, isim, imza gibi işaretler bulunmamalıdır.
Yarışma, online (çevrimiçi) fotoğraf yükleme sistemi ile yapılacağından, alternatif hiçbir gönderi (e-posta, kargo, elden teslim vb) kabul edilmeyecektir.

Fotoğrafların İşaretlenmesi ve Yüklenmesi

Fotoğraflar online (çevrimiçi) olarak http://www.tfsfonayliyarismalar.org/ adresinden yüklenecektir.
İlgili sayfaya fotoğrafları yükleyebilmek için önce üye olunması gerekmektedir. Daha önce üye olanlar eski kullanıcı adı ve şifrelerini kullanabilirler.
Katılımda yüklenecek fotoğrafların boyutlandırma ve isimlendirme işlemleri önceden yapılarak dosyalar hazırda tutulmalı ve tek bir oturumda yüklenmelidir.
Her bir fotoğraf dosyasının ismi 31 karakteri geçmemelidir. İsimlendirmede ç, ı, ğ, ö, ş, ü karakterleri kullanılmamalıdır. İngilizce harfler ve alt çizgi ( _ ) kullanılabilir. Küçük harfler kullanılmalıdır.
Ülke kodu (Türkiye > TR) ve bölüm tanımlaması yapan karakter (Dijital > D) dışındaki tüm harfler küçük olmalıdır.

1. adım: Dosya adının ilk iki karakterine ülke kodu yazılmalıdır (Türkiye için “TR”).
2. adım: Sonra eser sahibinin ismi maksimum 5 karakter olacak biçimde yazılmalıdır (Örneğin Önder Erdoğan için onder veya oerdo veya erdog gibi).
3. adım: Sonraki karakter bölümün baş harfi olmalıdır (D > Dijital).
4. adım: Fotoğrafın sıra no’su rakamla yazılmalı (1’den 4’e kadar) ve bundan sonra alt çizgi eklenmelidir ( _ ).
5. adım: Alt çizgiden sonra fotoğrafın adı toplam karakter sayısını geçmeyecek şekilde yazılmalıdır.
Örnekler: “TRonderD1_ornekfoto.jpg” veya “TRoerdoD2_ornekfoto.jpg” gibi…

Yarışmaya katılacak fotoğraflar JPEG formatında kaydedilmelidir. Yüklenecek fotoğraflar 1Mb’tan küçük olmamalı, 4 Mb’ı geçmemelidir.
İnternet üzerinden üye olma veya yarışmaya katılma aşamasında sistemden veya kullanıcıdan kaynaklı hatalar oluşması halinde onlineyarismalar@tfsf.org.tradresinden iletişime geçilerek bilgi verilmesi halinde problem kısa sürede giderilecek ve katılımcı bilgilendirilecektir.

Yayın, Telif ve Diğer Kurallar:

Fotoğraf Dergisi, ödül ve sergileme alan eserleri kapağında, iç sayfalarında ve basın organları aracılığıyla yarışma duyurularında, sanatçının ismini geçirerek kullanabilir.
Gönderilen fotoğrafların tamamı yarışmacı tarafından çekilmiş olmalıdır. Başkasına ait görüntülerin olduğu gibi veya kısmen kullanılması durumunda ortaya çıkabilecek telif hakkı ihlallerinin tüm hukuki sorumluluğu katılımcıya aittir.
Ödül almış fotoğrafların katılımının kısıtlandığı bu yarışmada böyle bir fotoğraf ile ya da bu fotoğrafın ana unsur olarak kullanıldığı yapıtlarla katılımda bulunan (kural ihlali suçu işleyen) kişilerin TFSF onaylı yarışmalara katılımı TFSF Yarışma İlkeleri gereğince 1 (bir) yıl kısıtlanır.
Haklarında 1 (bir) yıl kısıtlama kararı verilmiş kişiler ikinci defa kural ihlali suçu işledikleri takdirde TFSF onaylı yarışmalardan süresiz olarak men edilirler.
Haklarında yukarıda açıklanan gerekçelerle verilmiş kısıtlılık kararı devam eden katılımcılar bu yarışmaya katılamazlar.
Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda görünebilecek insanların, fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın internette ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir. Söz konusu kullanımlardan dolayı ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkların tüm sorumluluğu yarışmacıya aittir.

Dereceye girerek ödül ve sergileme alan fotoğraflar, yarışma sonuçlandığı tarihten itibaren 1 (bir) yıl süre ile hiçbir yer ve muhteva sınırı olmaksızın, kurumun tanıtımlarında ve yayınlarında münhasıran ve bedelsiz olarak kullanabileceği gibi yarışma sonuçlarının duyurusu için basın organlarında da eser sahibinin ismi ile birlikte kullanılabilir. Bu süre içinde eserlerin kullanım hakkı eser sahibine de ait olacaktır. Katılımcı, bu koşullarla ilgili olarak sponsor firmalardan ayrıca hiçbir hak ve alacak talebinin olmadığını ve bundan sonra da olmayacağını kabul etmektedir.

Yarışma sonuçları http://www.fotografdergisi.com – http://www.boyner.com.tr – http://www.fotografbilgimerkezi.com – http://www.tfsf.org.tr adreslerinden duyurulacaktır.
Ödül ve sergilemealanların fotoğrafları http://www.boyner.com.tr adresinde, online sergi bölümündesergilenecektir.
Ödül alan fotoğraflar Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu/TFSF’nin http://www.tfsf.org.tr ve web sayfasında yayınlanacak, ayrıca TFSF yayını Almanak 2015’te yer alacaktır.
Yarışmaya katılanlar tüm katılım koşullarını aynen kabul etmiş sayılacaktır.
Yarışma Takvimi:

Yarışmanın Başlama Tarihi : 15 Ekim 2014
Son Katılım Tarihi : 13 Şubat 2015 – saat 23.00 (TSI)
Seçici Kurul Toplantısı : 26 Şubat 2015
Sonuç Bildirimi : 09 Mart 2015

Ödüller:
Birinci : 5000 TL tutarında Boyner Hediye Çeki
İkinci : 4000 TL tutarında Boyner Hediye Çeki
Üçüncüye : 3000 TL tutarında Boyner Hediye Çeki
Mansiyon (3 adet) : 500 TL tutarında Boyner Hediye Çeki
Sergileme(En fazla 20 eser için) : 100 TL tutarında Boyner Hediye Çeki

Seçici Kurul (soyadı sırasına göre):

Merih AKOĞUL Fotoğraf Sanatçısı
Şerif ANTEPLİ Fotoğraf Dergisi İmtiyaz Sahibi
Ömer Serkan BAKIR Fotoğraf Dergisi Yayın Yönetmeni
Prof. Güler ERTAN Arel Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi
Prof. Sabit KALFAGİL Marmara Üniversitesi GSF Fotoğraf Bölümü Öğretim Üyesi
Nida ÜÇÜNCÜ Boyner Mağazacılık
İbrahim ZAMAN Fotoğraf Sanatçısı

TFSF Temsilcisi: Firdevs SAYILAN

İletişim:

Fotoğraf Dergisi
Osmanağa Mah. Yoğurtçu Şükrü Sok. No: 34/A Kadıköy-İstanbul
Tel: 0216 330 58 42

Yarışmamız, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) tarafından 2015/007 numara ile onaylanmıştır.
Yarışma sürecinde TFSF temsilcisi bulunacaktır.