Botanik Dünyasına Yolculuk Projesi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinden TÜBİTAK destekli proje

 

TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları çağrısı kapsamında desteklenen “Botanik Dünyasına Yolculuk” projesinin etkinlik dönemi 17 -26 Haziran 2013 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Emine ÇİL’in yürütücülüğünü yaptığı projede 14 kişilik proje ekibi görev almıştır. Projeye Nazmi Zehra İyibilir, Salih Zeki Gür, TOKİ Şehit Jandarma Yarbay Alim Yılmaz ve Şahidi orta okullarından 20 öğrenci ve 5 öğretmen katılmıştır. Botanik Dünyasına Yolculuk adlı bu projede katılımcılar botanik, ekoloji, kimya ve sanat temelli etkinliklerle yaparak yaşayarak bitkilerin sırlarını keşfetmişlerdir. Proje etkinlikleri boyunca katılımcılar herbaryum örnekleri, bitkisel yağ ve aromalar kullanılarak yapılmış sabun, bitkilerle boyanmış ipler kullanılarak dokunan ve Milas (Muğla) kültürünü yansıtan motifleri içeren anahtarlık, bitkilerle boyanan yumurta kabuklarından yapılan kukla ve mozaik sanatı çalışmaları, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Kampüs Florası Kataloğu gibi ürünler oluşturmuşlardır. Proje etkinlikleri kapsamında Palmiye Merkezi botanik bahçesi ve Köyceğiz Ağla yaylası gezilmiştir. Katılımcıların Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Kampüsü’ne 500 metrekarelik alana fidan ekmeleri ile projenin öğretim etkinlikleri aşaması tamamlanmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23 Eylül-11 Ekim 2013 tarihleri arasında projeye katılan okullar ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde proje ürünleri ve poster sergileri açılacaktır. Sergi tarihleri şöyledir:

Şahidi Ortaokulu 24 Eylül 2013 Salı saat: 10:30

TOKİ Şehit Jandarma Yarbay Alim Yılmaz 25 Eylül 2013 Çarşamba 10:30

Nazmi Zehra İyibilir Ortaokulu 26 Eylül 2013 Perşembe 10:30

Salih Zeki GÜR Ortaokulu 27 Eylül 2013 Cuma 10:30

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi 7-11 Ekim 2013 13:00

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ’nünde destek verdiği proje hakkında detaylı bilgilere aşağıda belirtilen web sayfasından ulaşabilirsiniz.

Proje Etkinlikleri İçin Tıklayınız