“Bornova ve Bornova’da Yaşam’’ Fotoğraf Yarışması

“Bornova ve Bornova’da Yaşam’’ Fotoğraf Yarışması

YAŞAR ÜNİVERSİTESİ ve BORNOVA BELEDİYESİ INSTAGRAM FOTOĞRAF YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

Yarışmanın Konusu: “Bornova ve Bornova’da Yaşam’’

Yarışmanın Amacı: Katılımcıların “Bornova ve Bornova’da Yaşamı” fotoğraf aracılığıyla ifade etmelerine olanak sağlayarak ilçenin tanıtımına ve fotoğrafçılık sanatına katkıda bulunmak.

Katılım Koşulları:
1. Yarışmaya katılım ücretsizdir.
2. Yarışmanın konusu: Bornova ve Bornova’da Yaşam’dır.
3. Yarışma sadece Instagram platformu üzerinde düzenlenmektedir.
4. Yarışman 15 yaş üzeri herkese açıktır.
5. Yarışmaya katılacak olan kullanıcıların, en fazla 3 fotoğraf yükleyebilir. Yüklenen fotoğrafların daha önce yayınlanmamış olması gerekmektedir.
6. Yarışmaya gönderilen fotoğrafların Bornova sınırları içerisinde çekilmiş olması zorunludur. Bu nedenle fotoğraf paylaşımında yer (mevki, cadde, sokak vb) belirtilmesi uygun olur.
7. Tüm yarışma şartlarını eksiksiz yerine getiren katılımcıların fotoğrafları Yaşar Üniversitesi ve Bornova Belediyesi editörleri tarafından ön eleme sonrası seçici kurula sunulacak ve ödül kazananlar belirlenecektir.
8. Ön elemeyi geçen katılımcıların fotoğraflarının orijinallerini belirtilen sürede düzenleyici kurula ulaştırması gerekmektedir. Fotoğrafları ulaşmayan katılımcıların fotoğrafları seçici kurula sunulmayacaktır.
9. Yüklenen fotoğraflarda filtre, efekt, görüntü işleme vb yazılımı kullanılabilir. Bu konuda herhangi bir sınırlama yoktur.
10. Yarışmaya katılım için, @yasaruniv ve @bornovabld Instagram hesaplarının takip edilmesi ve #yasaruniversitesi #bornovabizimevimiz hashtag’lerinin yazılması gereklidir.
11. Yarışmaya katılanların yarışma sonuçlanana kadar Instagram kullanıcı/hesap isimlerini değiştirmemeleri gerekmektedir.
12. Yarışmaya katılan fotoğrafların üçüncü kişilerin fikri mülkiyet haklarını ihlal etmemesi, kamu düzenini bozucu, zararlı ve kötü alışkanlıkları özendirici, genel ahlak ve adaba aykırı olmaması, suç teşkil etmemesi, herhangi bir şekilde üçüncü kişilerin reklamı amacını taşımaması gerekmektedir. Bu konudaki her türlü hukuki ve cezai sorumluluk katılımcılara aittir.
13. Katılımcı, fotoğrafının Yaşar Üniversitesi ve Bornova Belediyesi’nin, sosyal medya üzerinde kullandığı (facebook, instagram, twitter ve benzeri her türlü sosyal medya mecraları) hesaplarının tamamı veya bir kısmında Yaşar Üniversitesi ve Bornova Belediyesi tarafından tek taraflı olarak belirlenecek her türlü mecrada kullanılmasına muvafakat ettiğini peşinen kabul, beyan ve taahhüt etmektedir. Katılımcı, bu tür kullanımlar için herhangi bir telif ücreti ya da bir başka hak talebinde bulunamaz.
14. Katılımcı, yarışmaya gönderdiği fotoğrafın tümüyle kendisine ait olduğunu ve gerekli tüm izinlerinin alındığını yani; Üçüncü şahısların fotoğraf üzerinde herhangi bir hakkı olmadığını, üçüncü kişilerden gelebilecek her türlü talebin doğrudan muhatabı olduğunu ve üçüncü kişilere karşı sorumlu olduğunu/olacağını; Yaşar Üniversitesi ve Bornova Belediyesi’nin bu sebeple herhangi bir sorumluluk altında kalması, herhangi bir ödeme yapmak zorunda kalması ve fotoğrafı kullanması sebebiyle herhangi bir şekilde zarara uğraması durumunda, Yaşar Üniversitesi ve Bornova Belediyesi’nin tüm zararını derhal, nakden ve defaten tazmin edeceğini işbu şartnameyi okuyup kabul ederek yarışmaya katılmak suretiyle gayrikabili rücu kabul, beyan ve taahhüt etmektedir. Bu konuda oluşabilecek anlaşmazlıklarda Yaşar Üniversitesi ve Bornova Belediyesi sorumlu olmayacaktır.
15. Yarışma sonuçları açıklanmadan önce kazananlara Instagram profilleri üzerinden DM ile ulaşılacak, iletişim ve fotoğraf bilgileri kontrol edilecektir. Bu süreçte cevap alınamayan kullanıcıların yerine yedek kazananlar alınacaktır.
16. Yarışmaya katılacak olan fotoğrafların etnik kimlik, slogan, sembol gibi bölücü ifadelere ait, cinsel, pornografik içerikli temalar, markalara ait logo, slogan veya grafik gibi reklam amaçlı görseller içermemesi gerekmektedir.
17. Yaşar Üniversitesi ve Bornova Belediyesi, yarışmaya gönderilen eserlerin içeriği ile ilgili hiçbir hukuki sorumluluk kabul etmemektedir.
18. Sergilenmeye hak kazanan ve ödül alan fotoğraflar, Yaşar Üniversitesi ve Bornova Belediyesi Koleksiyonuna alınacak ve fotoğrafçının adı belirtilerek gerekli görüldüğü zaman çeşitli basılı ve görsel yayın ve alanlarda tanıtım amaçlı kullanılabilecektir. Bu durumda ayrıca bir telif ödenmeyecektir.
19. Gönderilen fotoğrafların tamamı yarışmacı tarafından çekilmiş olmalıdır. Başkasına ait fotoğraf veya bu fotoğrafın kısmen kullanılması durumunda ortaya çıkabilecek telif hakkı ihlallerinin tüm hukuki sorumluluğu katılımcıya aittir.
20. Bu yarışmanın Instagram platformu ile direkt bir ilgilisi bulunmamaktadır. Instagram’ın yapacağı değişiklikler ve düzenlemeler yarışmanın seyrini değiştirebilir. Bu sebeplerle düzenleyici firmalar sorumlu tutulamaz.
21. Yarışmayı düzenleyen Yaşar Üniversitesi ve Bornova Belediyesi yarışma şartlarında düzenleme, ekleme/çıkarma ve iptal etme hakkını saklı tutar. Bu konuda katılımcıların itiraz etme hakkı bulunmamaktadır.
22. Yarışma sonunda sergilenmeye hak kazanan fotoğraflar, Yaşar Üniversitesi Selçuk Yaşar Kampüsü’nde sergilenecektir.
23. Tüm yarışmacılar, yarışma koşullarını ve Seçici Kurul kararlarını kabul etmiş sayılır.
24. Yarışmaya katılım koşulları, bu madde dâhil olmak üzere yirmi dört(24) maddeden oluşmaktadır.

YARIŞMA TAKVİMİ
Katılım tarihi: 15 Şubat – 15 Mayıs 2018
Not: Ön eleme, yarışma sonuçları ve ödül töreni daha sonra yarışmacılara bildirilecektir.

SEÇİCİ KURUL
Yaşar Üniversitesi
• Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya Bölümü Prof. Dr. Gülseren Atabek
• Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Doç. Dr. Özlem Alikılıç
• Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Kahyaoğlu
• Yaşar Üniversitesi Fotoğraf Editörü Cihan Durak

Bornova Belediyesi
• Bornova Belediyesi Fotoğraf Editörü Şükrü Akın
• Bornova Belediyesi Sosyal Medya Uzmanı Murat Erden
• Bornova Belediyesi Fotoğraf Editörü Müslüm Duman
• Fotoğrafçı Can Yücel

ÖDÜLLER
Birincilik Ödülü: Fujifilm X-T2 + 16-50mm Kit
İkincilik Ödülü: DJI Spark Drone
Üçüncülük Ödülü: Gopro Hero Session Aksiyon Kamera
Mansiyon Ödülü: Fujifilm Instax Neo 90

İLETİŞİM
Yaşar Üniversitesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü
Selçuk Yaşar Kampusü, Bornova
(232) 570 70 70
yasar.edu.tr
facebook.com/YasarUniv
twitter.com/YasarUniv
instagram.com/yasaruniv

Bornova Belediyesi
Fevzi Çakmak Caddesi no.38, Bornova
(232) 999 29 29
bornova.bel.tr
facebook.com/bornovabld/
twitter.com/bornovabld/
instagram.com/bornovabld/