BORAN SAYILARI

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İLİ :İSTANBUL / BÜYÜKÇEKMECE

OKUL ADI:Özel Mimar Sinan İlköğretim Okulu

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: Kasım Boran Sarı

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: Münevera Polimaç

PROJE AMACI:
TAM SAYILAR KÜMESİNİ, OLUŞTURULAN TANIM DOĞRULTUSUNDA YENİDEN İNŞAA EDEREK, BU KÜME ÜZERİNDE DÖRT İŞLEMİN ÖZELİKLERİNİ İNCELEMEK.

PROJE HEDEFİ:
HER N, BİRDEN FARKLI POZİTİF TAM SAYISININ, BÖLENLERİ ARASINDAKİ YENİ BİR İLİŞKİYİ AÇIKLAMAK, BORAN SAYILAR KÜMESİNİ OLUŞTURMAK, BORAN SAYILARINI 4 İŞLEM ÜZERİNDE UYGULAMAK VE İŞLEM ÖZELİKLERİNİ SAĞLADIĞINI KANITLAMAK.

PROJE ÖZETİ:
Her N, birden farklı pozitif tam sayısı için, bölenler arasındaki çıkarma işleminin sonucu Boran Sayılar Kümesini oluşturmaktadır. x,N den küçük, N nin en büyük böleni, y,N nin en küçük tam sayı böleni olmak üzere N=x-y koşulunu sağlayan sayılara Boran Sayısı denir. Boran Sayılar Kümesinin sembolü 7 nin tersine benzemektedir. 4 işlem uygulanmaktadır.Toplama ve çarpma işleminin değişme ve birleşme özeliklerini sağlamaktadır.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
PROJE TAKVİMİ: 15.11.2007 / 09.01.2008 15.11.2007 ( ARAŞTIRMA, KAYNAK TARAMASI ) 30.11.2007 ( PROBLEM OLUŞTURMA VE ÇÖZME ) 15.12.2007 ( MODEL OLUŞTURMA ) 31.12.2007 ( TARTIŞMA VE SON DÜZELTMELER ) BÜTÇE: 100 YTL YÖNTEMLER: ARAŞTIRMA: Eski projelerin gözden geçirilmesi, internet araştırması(www.earged.meb.gov.tr,www.netmat.com,www.matematikçilerdernegi.com) PROBLEM OLUŞTURMA VE ÇÖZME: Boran Sayılar Kümesinin tanımı yapıldı.Birden farklı pozitif tamsayılar üzerinde matematiksel işlemler kullanılarak Boran Sayılar Kümesi doğrulandı. MODEL OLUŞTURMA: Projenin somut kısmı hazırlanırken ilk önce kağıt üzerinde çizim oluşturuldu.Daha sonra marangoz yardımı ile proje modeli yapıldı. TARTIŞMA:Bölme işlemi yaparken çift ve tek sayılar kendi aralarında bölünür.Tek ve çift sayıların bölümünden çıkan sonuçlar Boran Sayılar Kümesinin elemanı değildir. SONUÇ:Amaç ve hedefler doğrultusunda Boran Sayılar Kümesi oluşturuldu.Matematiksel olarak doğruluğu ispatlandı.

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Proje Yarışması
Bu Benim Eserim
Fen ve Teknoloji Projesi
Matematik Projesi