BÖLÜNEBİLME KURALLARINDA DOKUZMATİK

Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İli : Gümüşhane
Okulun Adı:
Namık Kemal İlköğretim Okulu
Hazırlayan Öğrenciler:
Aleyna BEKTAŞ
Nurhayat TOPAL
Danışman Öğretmen:
Ayşe Sevcan BÖLÜKBAŞ

PROJE AMACI:
BÖLME IŞLEMI YAPMAKSIZIN DOĞAL SAYILARIN 9 VE 19,29,39,49,59? X 9 GIBI BIRLER BASAMAĞI 9 OLAN TÜM SAYILARA KALANSIZ BÖLÜNÜP BÖLÜNMEDIĞINI BELIRLEMEK VE TAM BÖLÜNMÜYORSA KALANI BELIRLEMEK. BÖLÜNEBILME KURALLARINDA BIRLER BASAMAĞI 9 OLAN TÜM SAYILARA BÖLÜNEBILME KURALI ILE ILGILI BIR MATERYAL HAZIRLAMAK. BÖLME IŞLEMINDE PRATIK VE ZAMAN KAZANMAK.

PROJE HEDEFİ:
BIRLER BASAMAĞI 9 OLAN TÜM SAYILARIN BÖLÜNEBILME KURALINI BULMAK. MATEMATIK DERSINI DAHA ZEVKLI VE ANLAŞILIR HALE GETIRMEK IÇIN BU KURALLA ILGILI MATERYAL HAZIRLAYARAK GÖRSELLIK KAZANDIRMAK. İŞLEMLERDE KOLAYLIK SAĞLAMAK.

PROJE ÖZETİ:
ABCDE SAYISININ X 9 SAYISINA TAM BÖLÜNEBILMESI IÇIN BU SAYININ SON BASAMAĞI ATILIR, ATILAN SAYININ X + 1?INCI KATI ALINIR, KALAN ABCD SAYISINA EKLENIR, YINE SON BASAMAĞI ATILIR VE X + 1?IN KATI ALINIP GERI KALAN ABC SAYISINA EKLENIR. BU IŞLEM X9 BULUNCAYA KADAR DEVAM EDER.X9 BULUNURSA TAM BÖLÜNÜR, BULUNMAZSA ÇIKAN X9 SAYISINA BÖLÜMÜNDEN KALANDIR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
2,3,5,9 ILE BÖLÜNEBILME KURALLARINI ÖĞRENIRKEN BAŞKA KURALLARDA BULABILIR MIYIZ DIYE DÜŞÜNDÜK, 9 A BÖLÜNEBILME KURALINI INCELEDIK,9 VE 9 UN KATI OLAN ON SAYI YAZDIK, BU SAYILARIN SON BASAMAĞI ATILIP, ATILAN SAYININ BIR KATI ALINIP, KALAN SAYIYA EKLENDIĞINDE 9 BULUNDU, TÜM SAYILAR IÇIN BUNU SAĞLADI. 19 VE 19 UN KATI ON SAYI YAZILDI, BU SAYILARIN SON BASAMAĞI ATILDI,ATILAN SAYININ IKI KATI ALINARAK KALAN SAYI ILE TOPLANDI VE 19 BULUNDU.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
AKIL YÜRÜTME, ŞEMA,GRAFIK VE RESIMLERLE DESTEK OLUŞTURMA, DENEME-YANILMA, TAHMIN VE KONTROL ETME, ANALIZ.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
AYNI IŞLEMLER 29 SAYISININ KATLARI IÇIN DE UYGULANDIĞINDA SON BASAMAĞIN ÜÇ KATI EKLENDIĞINDE 29 OLDUĞU GÖRÜLDÜ, 39 SAYISINDA DÖRT KATI ALINDIĞINDA 49 SAYISINDA BEŞ KATI ALINDIĞINDA ISTENILEN SAYILAR BULUNDU.X 9 SAYISINA BÖLÜNEBILME KURALI IÇIN SON BASAMAĞIN X + 1? INCI KATI ALINMALIDIR. 19 1+1=2?INCI KATI ALINIR. 29 2+1=3?ÜNCÜ KATI ALINIR. 39 3+1=4?ÜNCÜ KATI ALINIR. 49 4+1=5?INCI KATI ALINIR.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
9, 19, 29,39,49,59? ILE BÖLÜNEBILME KURALLARINI TEKER TEKER BULMAK YERINE KISACA BIRLER BASAMAĞI 9 OLAN SAYILARIN BÖLÜNEBILME KURALINI BULMUŞ OLDUK.BIR DOĞAL SAYININ X 9 SAYISINA BÖLÜNÜP BÖLÜNMEDIĞINI BULMAK IÇIN O SAYININ SON BASAMAĞI ATILIR ATILAN SAYININ X + 1? INCI KATI ALINIR.KALAN SAYIYA EKLENIR VE X 9 ELDE EDILIYORSA BU SAYI X 9 ILE TAM BÖLÜNÜR.

KAYNAKLAR:
MATEMATIK DERS KITABI, YARDIMCI KAYNAKLAR, ETKINLIK ÖRNEKLERI.

PROJENİN TAKVİMİ:
BIRLER BASAMAĞI 9 OLAN SAYILARIN BÖLÜNEBILME KURALI BULUNDU.(20 GÜN) KURALIN DOĞRULUĞU KONTROL EDILDI.(15 GÜN) DAHA ANLAŞILIR OLMASI IÇIN RENKLI KARTONLARLA MATERYAL HAZIRLANARAK GÖRSELLIK OLUŞTURULDU.(15 GÜN) PROJE HAZIRLANIP INTERNET ÜZERINDEN KAYDEDILDI.(10 GÜN)

PROJE BÜTÇESİ:
RENKLI KARTON VE KALEMLER IÇIN 2TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
ÖĞRETMEN VE AILE BIREYLERI