BÖLÜNEBİLME KURALLARI

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İLİ:İZMİR / BORNOVA

OKUL ADI: Özel Bornova İlköğretim Okulu

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: Ezgi Tekgül

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: Seçil Öztürk

PROJE AMACI:
10 İLE ARALARINDA ASAL OLAN SAYILARA, BİLİNENLERDEN FARKLI BİR BÖLÜNME KURALI GELİŞTİRMEK

PROJE HEDEFİ:
10 İLE ARALARINDA ASAL OLAN SAYILARIN BÖLÜNEBİLME KURALLARI, SAYININ RAKAMLARININ BELLİ KATSAYILARI İLE ÇARPILARAK TOPLANMASINDAN ELDE EDİLEN SONUCUN BU SAYIYA BÖLÜNÜP BÖLÜNMEMESİNİN KONTROL EDİLMESİ ŞEKLİNDEDİR.

PROJE ÖZETİ:
N BASAMAKLI BİR SAYININ 29 `A BÖLÜNEBİLDİĞİNİ KONTROL ETMEK İÇİN BU SAYININ SON BASAMAĞINDAKİ RAKAMIN 3 KATINI, BU RAKAM SİLİNDİĞİNDE ELDE EDİLEN N-1 BASAMAKLI SAYIYA EKLİYORUZ,BU İŞLEMİ 29?DAN BÜYÜK OLMAYAN BİR SAYI ELDE EDİLENE KADAR DEVAM EDİYORUZ. 29 ELDE EDİLMİŞSE İLK SAYI 29 `A BÖLÜNÜR. ELDE EDİLEN SAYI 29 `DAN FARKLI BİR SAYI İSE İLK SAYI 29 İLE BÖLÜNEMEZ.BU KURALLARIN TEK DEZAVANTAJI SAYININ TAM BÖLÜNMEDİĞİ DURUMLARDA KALANIN BULUNAMAMASIDIR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
3, 9, 11 SAYILARI İÇİN BU KURAL BASİT VE KULLANIŞLI OLMASI İLE BERABER 7,13 VE DİĞER SAYILAR İÇİN KARMAŞIKTIR VE BİR ÇOK RAKAMIN EZBERE AKILDA TUTULMASINI GEREKTİRİR VE BUNDAN DOLAYI KULLANIŞLI DEĞİLDİR. ÖNERDİĞİMİZ YÖNTEMİ UYGULAMAK İÇİN HER SAYI İÇİN SADECE BİR RAKAMINI AKILDA TUTULMASI VE AYNI İŞLEMİN TEKRARLANMASI YETERLİDİR.KURALLARI İSPATLAMAK İÇİN MODÜLER ARİTMETİK KULLANILIR.

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Proje Yarışması
Bu Benim Eserim
Fen ve Teknoloji Projesi
Matematik Projesi