Boğaziçi Lectures’ın yeni konuğu, Astrofizik profesörü Feryal Özel

Boğaziçi Lectures’ın yeni konuğu, Astrofizik profesörü Feryal Özel 7 Kasım saat 17:00’da Boğaziçi Üniversitesi’nde.

Arizona Üniversitesi’nde astronomi ve fizik profesörü olan Feryal Özel’in araştırma alanları karadelikler, nötron yıldızları, ve teorik astrofizik üzerinedir. Prof. Özel aynı zamanda NASA Astrofizik komitesi başkanlığı, NASA Lynx Uzay Teleskobu Bilim ve Teknik ekibinin başkanlığı ve Uzay Ufku Teleskobu Bilim Konseyi ve Modelleme ve Analiz Çalışma Grubu’nun başkanlığını da yapmaktadır.

Prof. Özel, doktorasını Harvard Üniversitesi’nde 2002 yılında tamamladıktan sonra NASA Hubble ödülüyle Princeton İleri Araştırmalar Enstitüsü üyesi, ardından Arizona Üniversitesi’nde öğretim üyesi olmuştur. Astrofizik konusunda yaptığı çalışmalar nedeniyle birçok ödül olan Prof Özel, dünya çapında birçok televizyon kanalında programlarda ve belgesellerde sıkça yer almaktadır.

10 Nisan 2019’da tarihin ilk kara delik fotoğrafı “Powehi”nin görüntülenmesini sağlayan ‘Olay Ufku Teleskobu’ projesinde çalışan 200 bilim insanı içerisindeki tek Türk bilim insanı olan Feryal Özel, kara delik fotoğrafı hakkında bilinmeyenleri 7 Kasım 2019’da Boğaziçi Lectures kapsamında Albert Long Hall’de paylaşacak.

Astrophysicist, Professor Feryal Özel will be a new lecturer on November 7, at 5 pm.

Feryal Özel is the professor of astronomy and physics at the University of Arizona, her research interests are on black holes, neutron stars, theoretical and computational astrophysics. Özel is also chairman of NASA Astrophysics committee, chairman of the NASA Lynx Remote Telescope Science and Technical team, and chairman of the Space Horizon Telescope Science Council and the Modeling and Analysis Working Group.

After completing her PhD program at Harvard University in 2002, Özel became a member of the Institute for Advanced Studies in Princeton with NASA’s Hubble prize, then became a lecturer at the University of Arizona. Prof Özel, who has received many awards for her work on astrophysics, is frequently featured in programs and documentaries on many television channels around the world.

Feryal Özel, the only Turkish scientist among the 200 scientists working in the Event Horizon Telescope Project, will give her lecture about the first black hole photograph of the history, “Powehi”, at Albert Long Hall, on November 7th, at 5 pm.