Boğaziçi Gençlik Konferansı

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Kayseri AB Bilgi Merkezi olarak her sene düzenlenen Boğaziçi Gençlik Konferansının bu sene dördüncüsü Kasım ayında gerçekleştirilecektir. Boğaziçi Konferansı, AB ve Türkiye’de ki Avrupa Birliği uzmanı konuşmacıların katılımı ile gerçekleştirilen panel ve workshopların yanı sıra, içinde kültürel etkinlikleri de barındırmaktadır. Bölgesel ve Ulusal etaplardan oluşan Konferansa illerdeki Üniversite öğrencilerinin başvuruları ile değerlendirmeler sonucunda 15 üniversite öğrencisi seçilecektir. Konu ile ilgili detaylı bilgi ve başvuru formlarına (İngilizce ve Türkçe) aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz. Etkinliğe Türk ve AB ülkesi vatandaşı olan yabancı öğrenciler başvurabilmektedir.

Son başvuru tarihi 01.11.2012’dir.
Başvuru formları bilgisayar ortamında doldurulduktan sonra serrabayram@gmail.com mail adresine gönderilmelidir.
İrtibat: H. Serra Bayram- ABBM Koordinasyon Merkez Koordinatörü

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından, 4 yıldır AB Bilgi Ağı’nın bulunduğu 22 AB Bilgi Merkezinin bulunduğu illerden (Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Denizli, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul/Bahçeşehir Üniversitesi, İstanbul/Marmara Üniversitesi, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon ve Van) üniversite öğrencilerinin katılımı ile gerçekleştirilmektedir. Konferans; yerel, bölgesel ve ulusal olmak üzere 3 etaptan oluşmaktadır.
Yerel etapta illerde düzenlenen tanıtım toplantılarının ardından gerçekleşen başvurular arasından seçilen özellikle Erasmus Programı’ndan yararlanan Türkiye ve Avrupa Birliği ülkesi vatandaşı üniversite öğrencileri ile bölgesel etaplar gerçekleştirilmektedir. Bölgesel etapların bu yıl Trabzon, İzmir, Kayseri ve Şanlıurfa illerinde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Bölgesel etaplarda öğrenciler farklı bölgelerde bulunan illerde bir araya gelerek “Avrupa ile paylaştığımız değerler, kültür, tarih ve kimlik algısı” üzerine bilgilendirme konferansları ve workshopların yanı sıra öğrencilerin birbirleri ile etkileşimde bulunabilmeleri için kültürel aktiviteler de gerçekleştireceklerdir. Bölgesel etaplara katılması planlanan 360 öğrenci arasından ulusal etaba seçilen 225 öğrenci ile etkinliğin son etabı olan Ulusal Boğaziçi Gençlik Konferansı gerçekleştirilecektir.
Boğaziçi Konferansı, AB ve Türkiye’de ki Avrupa Birliği uzmanı konuşmacıların katılımı ile gerçekleştirilen panel ve workshopların yanı sıra, içinde kültürel etkinlikleri de barındırmaktadır. Avrupa Birliği ülkelerinde ve Türkiye’de bulunan yerli ve yabancı ünlü yazar, yönetmen, sanatçı ve akademisyenlerden oluşan katılımcılarla “Kimlik, Aidiyet ve Avrupalılık” üzerine moderatör eşliğinde öğrencilerin de interaktif katılımları ile sohbet etkinliği gerçekleştirilecektir.
Bilgi için: www.abbilgi.info.tr
Gençlik Konferansı kısa film linkleri: