BODRUM MARMARA KOLEJİ FİZİK KULÜBÜNDEN BÜYÜK BAŞARI

NASA’nın her yıl farklı konularda gerçekleştirdiği, Türkiye ayağını ise Yeditepe Üniversitesi’nin düzenlediği İstanbul Buluş Şenliği, bu yıl Aralık ayında yapıldı.JPL NASA Mühendislerinin 2010’da dünyaya meydan okuduğu problemi olan, “Bir Buluş Ne Kadar Yükseğe Çıkar?” sorusuna Bodrum Marmara Koleji Fizik Öğretmenleri Dilek HASIRCI KÖKÇÜ ve Mehmet KÖKÇÜ önderliğindeki Fizik Kulübünün 9 öğrencisi, Kutay ŞENOLUN, Ozan DERNEKBAŞI, Thomas Coşkun HORASAN, Mert KOCAİR, Buse Melis İŞCIMEN, Kaya AKYILDIZ, Temmuz ÖZERKAN , Mert ÖZER ve Beril SHAHAB en iyi cevabı veren ekip oldu. Yarışmanın tüm klasmanlarındaki toplam 14 ödülün 8’ini alan Bodrum Marmara Koleji yarışmaya büyük imza atarak ödülleri Bodrum’a taşıdı.

Öyle bir cihaz yap ki, pinpon topunu 2 metre yükseğe çıkarsın ve en az 5 saniye tavanda asılı tutsun. En kısa sürede bu görevin yerine getirilmeye çalışıldığı Tırmanan Pinpon Topu Yarışması’nda, Okullar klasmanında Türkiye Birincisi olan Bodrum Marmara Koleji, Hobiciler dalında öğretmenleri Dilek KÖKÇÜ’nün cihazıyla da Türkiye Birinci, kulübümüzün desteğiyle çalışmalarını tamamlayan Yurdagül HASIRCI’nın tasarımı ise Türkiye İkincisi oldu. Ayrıca, Okullar kategorisinde ayrı ayrı “En Hafif Tasarım ve En Küçük Tasarım”, Hobiciler kategorisinde ise ayrı ayrı “ En Artistik , En Küçük ve En Hafif Tasarım” ödüllerini alan Bodrum Marmara Koleji Fizik Kulübü yine Marmara Ailesi’nin ve Bodrum’un gururu oldu.
2009 yılında aynı organizasyonun Deli Dumrul Köprüsü Yarışmasında da Bodrum Marmara Koleji Fizik Kulübü okullar kategorisinde ikincilik, hobiciler kategorisinde birincilik olmak üzere toplam 7 dalda ödül almıştı.

İki yıldır Türkiye’de düzenlenen neredeyse tüm bilim yarışmalarında ürettikleri projelerle ilk sıralarda yer alan Bodrum Marmara Koleji Fizik Kulübü 2010 yılında TÜBİTAK tarafından İzmir 9 Eylül Üniversitesi’nde düzenlenen yarışmada “Güneş Sistemindeki Karasal Gezegenlerde Bitki Gelişimi Üzerine Bir Çalışma” adlı proje ile önce Ege Bölgesi Birincisi ve daha sonra Ankara’da düzenlenen TÜBİTAK Türkiye Finalleri’nde Fizik Öğretmenleri Dilek HASIRCI KÖKÇÜ yönetiminde Birinci olarak Türkiye’nin en başarılı okulu unvanını kazanmıştı.

Projelerin danışmanı ve Fizik Kulübünün kurucu başkanı olan Bodrum Marmara Koleji Fizik Öğretmeni Dilek HASIRCI KÖKÇÜ, bu başarı ile ilgili olarak “Bu birinciliğin öğrencilerimin eğitim hayatlarına sağlayacağı avantaj benim için en büyük mutluluk. Onları çok parlak bir gelecek bekliyor. Hepimiz çok mutluyuz, durmadan çalıştık ama sonucu yakaladık. Tabii ki Kolejimizin bilime verdiği önem, bizim bu başarıyı kazanmamızın en büyük nedeni. Kulübümüze sağlanan teknolojik olanaklar, uygun fiziksel çalışma ortamlarımız ve bize verilen tüm manevi destek ile bu Birincilikleri kazandık. Şimdi sırada başka projeler var. İki yıldır düzenlediğimiz Güneş Enerjisi İle Çalışan Uzaktan Kumandalı Tekne Tasarım ve Hız yarışmasının 3.sünü 2011 Mayıs ayında gerçekleştireceğiz. Yenilenebilir enerji kaynaklarına dikkat çekerek Bodrum’un güneş enerjisinden daha fazla faydalanılması gerektiğini bir kez daha vurgulayacağız. Bu yıl başladığımız ‘’10 Okula 10 Teleskop’’ sloganı ile hareket ettiğimiz sosyal sorumluluk projemiz tamamlandı. Öğrencilerim ile birlikte özverili çalışmalarımız sonucu tamamladığımız Teleskopları düzenleyeceğimiz Astronomi Şenliğinde 10 Okula hediye ederek daha çok okulda daha çok bilim hedefimizi gerçekleştireceğiz. Ayrıca bu yıl ilk defa düzenleyeceğimiz çizgi izleyen robot yarışması ile Bodrum da bilim adına yeni bir renk getireceğimizi düşünüyoruz” dedi.