BÖCEKLERE KARŞI NATUREL ÇÖZÜM

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

Bu Benim Eserim Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması

PROJE AMACI: KİMYASAL YOLLARLA ÜRETİLEN VE BİTKİLERDE MANTAR HASTALIKLARINA KARŞI ETKİLİ (FUNGİSİT) VE BÖCEKLERE KARŞI (İNSEKTİSİT) KORUMA SAĞLAYAN İLAÇLARIN EVDE YAPILMASI

PROJE HEDEFİ: GÜNÜMÜZDE YAPILAN ARAŞTIRMALAR KİMYASAL YOLLARLA ÜRETİLEN BÖCEK ÖLDÜRÜCÜLERİN SADECE BÖCEKLERE DEĞİL, DİĞER CANLILAR ÜZERİNDE DE OLUMSUZ OLDUĞUNU GÖSTERMİŞ VE BİRÇOK ÜLKEDE BUNLARIN KULLANIMI YASAKLANMIŞTIR. DOĞAL BÖCEK ÖLDÜRÜCÜLERSE HİÇBİR OLUMSUZ SORUN ORTAYA ÇIKARMADAN BİTKİLER ÜZERİNDE KULLANILABİLMEKTEDİR.

PROJE ÖZETİ: KİMYASAL İLAÇLAR GENEL OLARAK FUNGİSİT-MANTAR OLUŞUMUNA KARŞI- VE İNSEKTİSİTLER -BÖCEKLERE KARŞI- OLMAK ÜZERE İKİ GRUPTA İNCELENİR. BİTKİLER SAYESİNDE YİNE BİTKİLER İÇİN KULLANABİLECEĞİMİZ İLAÇLAR YAPABİLİRİZ. BU PROJEMİZDE TARÇIN BİTKİSİ KULLANILARAK BİR FUNGİSİT VE TÜTÜN BİTKİSİ KULLANILARAK İNSEKTİSİT YAPMAYA ÇALIŞTIK. BİTKİLER ÜZERİNDEKİ DENEMELERİMİZ SONUCUNDA BİTKİYİ HEM KORUYAN HEM DE ÇEVREYE ZARAR VERMEYEN İLAÇLAR ÜRETMİŞ OLDUK.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: 2 YEMEK KAŞIĞI TOZ TARÇINI YARIM LİTRE KAYNAK SUYA KOYDUK. 3-4 GÜN BEKLEDİK VE SUYU SÜZDÜK. 3- BU KARIŞIMI ÇİMLENDİRDİĞİMİZ İKİ GRUP BİTKİ ÜZERİNDE DENEDİK. . İNSEKTİSİT HAZIRLAMA: 1- DOĞAL İNSEKTİSİT HAZIRLAMAK İÇİN TÜTÜN BİTKİSİ KULLANDIK.2- 70 C SICAKLIKTAKİ 1 LT SUDA 50 GR. KURU TÜTÜN 1 GÜN SUDA BEKLETİLEREK ERİYİK HAZIRLANMIŞTIR. 3- BU YÖNTEM BİTKİLER ÜZERİNDE DENENMİŞ, PATATES BÖCEĞİ LARVALARI, AFİT VE KIRMIZI ÖRÜMCEKLERE KARŞI ETKİLİ OLMUŞTUR.

KULLANILAN YÖNTEMLER: KULLANILAN YÖNTEM VE MALZEMELER: TARÇIN, TÜTÜN, GERÇEKLEEŞTİRİLEN FAALİYET:FUNGİSİT HAZIRLAMA: 1- FUNGİSİT OLARAK TARÇIN KULLANDIK.

ULAŞILAN SONUÇLAR: NEMLİ BİR ORTAMDA BEKLETİLEN 2 GRUP BİTKİDEN ÜZERİNE HAZIRLADIĞIMIZ TARÇINLI KARIŞIM PÜSKÜRTÜLEN GRUBUN DAHA DAYANIKLI OLDUĞU VE ÇİMLENMİŞ BİTKİLERİN MANTARA YAKALANMA RİSKİNİN DAHA AZ OLDUĞU GÖZLENDİ

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ: İNSEKTİSİT HAZIRLARKEN TÜTÜN YERİNE ACIBİBER, SARIMSAK, SOĞAN, KRİZANTEM, PELİN YADA MİNE GİBİ BİTKİLER KULLANILABİLİR. FUNGİSİT YERİNE İSE OKSİJENLİ SU, ASPİRİN KULLANILABİLİR. BU İLAÇLARIN DAHA DA YAYGINLAŞMASI VE KİMYASAL İLAÇLARIN YERİNE GEÇMESİNİ TEMENNİ EDİYORUZ.

KAYNAKLAR: 1- BİLİM VE TEKNİK KASIM 2006 2- HTTP://WWW.AGACLAR.NET 3- BOTANİCAL PEST CONTROLS.

PROJENİN TAKVİMİ: FAALİYET TAKVİMİ: PROJE KONUSUNUN BELİRLENMESİ VE HİPOTEZLERİN OLUŞTURULMASI : 13 EKİM 2009-31 EKİM 2009 KAYNAK TARAMASI : 03 KASIM 2009-21 KASIM 2009 GEREKLİ MALZEMELERİN TEMİNİ : 24 KASIM 2009-05 ARALIK 2009 HİPOTEZLERİN DENENMESİ VE VERİLERİN KAYDEDİLMESİ : 8 ARALIK 2009-26 ARALIK 2009 SONUÇLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ : 29 ARALIK 2009-09 OCAK 2010

PROJE BÜTÇESİ: 20 TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR: YARARLANILAN KAYNAKLAR : HTTP://WWW.İSERV.NET 4- ÖZKAN,C.,2002. ORGANİK ÜRÜNLERDE BÖCEK YÖNETİMİ. ZİRAAT MÜH.,338-339 5- YAŞARAKINCI,N.,Ö.ALTINDİŞLİ,T.KILIÇ.2003. ORGANİK TARIMDA KULLANILACAK YÖNTEMLER. HTTP://WWW. TEDGEM.GOV.TR.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin