BÖCEK FOBİM OLDU HOBİM

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI:
DOĞADA VAROLAN ZAMAN ZAMAN KORKTUĞUMUZ ANCAK DOĞANIN MUCİZELERİ OLAN BÖCEKLERİ YAKINDAN TANIMA VE TANITMA.

PROJE HEDEFİ:
1.DOĞADAN TOPLADIĞIMIZ BÖCEKLERDEN TABLO OLUŞTURMA. 2.ÇEŞİTLİ MATERYALLERDEN ASLINA UYGUN BÖCEK MODELLERİ YAPIMI. 3.BÖCEK KORKUSUNUN YENİLMESİ AMACI İLE BÖCEKLERİN İNSANLARA FAYDALARINI KONU ALAN ETKİNLİKLER HAZIRLAMA.

PROJE ÖZETİ:
Doğadaki canlılar arasında sayı ve tür bakımından en fazla orana sahip olan böcekler genelde korkulan varlıklardır. Biz de aynı duyguları yaşadığımız için böcek fobisini projemizin konusu seçtik. Böceklerle ilgili bilgiler topladık,bilgi kartları oluşturduk. Böceklerin insanlık yararına yapılan birçok buluşun ilham kaynakları olduğunu öğrendik.Böceklerle tablolar ve modeller yaptık, resimlerini çizdik. Edindiğimiz tüm bilgileri arkadaşlarımızla paylaşarak böcek fobimizi hobi haline getirdik.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
Literatür taraması : http://hayvanlaralemi.net Bilim çocuk dergileri National Geographic Gerçekleştirilen Faaliyetler: 1-Yazın gittiğimiz tatil yörelerinden canlı olmayan böcekler topladık.Şekillerinin bozulmaması için özel kutularda kuruttuk. 2-Mercekle böceklerin yapılarını inceledik.Resimlerini çizdik. 3-Böcekleri gruplara ayırdık, fen laboratuarımıza asmak üzere camlı tablolar oluşturduk. 4-Çeşitli materyallerden (boncuk,tel,yarı değerli taşlar vb.)aslına uygun böcek modelleri yaptık. 5-Çalışmalarımız öncesinde ve sonrasında hazırladığımız sorulardan oluşan anketimizi 50 kişilik öğrenci grubuna uyguladık,sonuçları değerlendirdik. PROJE TAKVİMİ Kaynaklardan araştırmanın yapılması: Kasım 1 -2. hft Projede kullanılacak materyal temini: Kasım 3. hft I.Anketin uygulanması: Kasım 4. hft Projenin hazırlanması: Aralık 1-4 hft II.Anketin uygulanması: Ocak 1. hft Projeyle ilgili sunumun hazırlanması: Ocak 2. hft Çalışmaların internete kaydedilmesi: Ocak 3. hft Kullanılan yöntemler Tasarım ? Çizim Anket uygulama Proje Bütçesi 85YTL Ulaşılan Sonuçlar 1-Doğadan topladığımız böcekleri inceleyerek aslında böceklerin göründükleri kadar korkunç olmadıklarını hatta faydalarının da olduğunu öğrenerek fobimizi hobi haline getirdik. 2-Böceklerden oluşan tablolar hazırladık. 3-Çeşitli materyallerden hazırladığımız böcek modelleri ile ortamları renklendirdik. 4-Hazırladığımız anket sorularını 50 arkadaşımıza çalışmalarımızın öncesinde uygulayıp değerlendirdik. Yaptıklarımızı arkadaşlarımızla paylaştık, çalışmalarımız sonunda yine aynı anketi aynı arkadaşlarımıza uygulayıp sonuçları karşılaştırdık. Değerlendirme sonucunda böceklere karşı duyulan korkunun 50 kişilik grupta %80 (40kişi)iken daha sonra bu oranın %20?e(10 kişi)düştüğünü tespit ettik. 4-Böceklerden korkan arkadaşlarımızın da ilgisini çekerek bu konuya duyarlılıklarını artırdık. Böcek fobilerini yenmelerine yardımcı olduk.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin