BJK Koleji Ekolojik Ev

BJK Koleji, “ekolojik ev” projesini hayata geçirerek hem öğrencilerinin hayallerini gerçeğe çevirdi hem de okullar arasında bir ilk’e imza attı….

Öğrencilerimizden Alper Özkan’ın geçen yıl Bilim Şenliği’nde hazırladığı ekolojik ev projesi, diğer öğrencilerimiz tarafından da çok beğenilmişti. Öğrencilerimizin “ekolojik ev” hayalinden yola çıkan BJK Koleji’nin kurucusu ve yöneticileri kısa sürede okulun bahçesinde ekolojik evin yapımını başlattı.

Çevresel etkileri dikkate alınarak tasarlanan, güneş ve rüzgar enerjisi kullanılan ekolojik evin yapımı sırasında, okulumuzun kurucusu Sayın Enver Yücel de öğrencilerimiz ile birlikte bizzat çalıştı. Bu heyecanlı günlerin sonunda inşaat tamamlandı ve BJK Koleji’nin ekolojik evi geçtiğimiz günlerde faaliyetlerine başladı.

Çevreyi koruma, organik tarım, Türk ve dünya kültürünü öğrencilerine kazandırmayı amaç edinen BJK Koleji, ekolojik evde ilk olarak “hamsi etkinliği” düzenledi. BJK Koleji öğrencileri, ekolojik evde hamsi pişirip, afiyetle yediler. Öğrenciler aynı etkinlikte balıklar ile ilgili bir belgesel izlemeyi, eğlenirken öğrenmeyi de ihmal etmediler.

BJK Koleji ekolojik evde daha sonraki günlerde öğrencilerimiz birçok etkinlik daha gerçekleştirdi. Tarhana, reçel, yoğurt, aşure yapmayı, turşu kurmayı öğrenen BJK Koleji öğrencileri, ekolojik evlerinde Japon okulunu da misafir etti. BJK Koleji öğrencileri, Japonya’nın geleneksel yemeklerini yakından tanımak amacıyla “takoyaki” pişirdiler ve bu lezzeti diğer arkadaşlarıyla paylaştılar.

BJK Koleji öğrencileri ekolojik evlerinde yaşayarak, deneyerek, eğlenerek öğrenmeyi sürdürüyorlar.