BİYOLOJİK TEMİZLİK

BİYOLOJİK TEMİZLİK

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İLİ:BURSA / NİLÜFER

OKUL ADI: Özel Çakır İlköğretim Okulu

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: Zeynep Yürekli – Eda Delen

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: Cihadiye Özek

PROJE AMACI:
Karaturp bitkisinin leke çıkarıcı etkisinin araştırılması.

PROJE HEDEFİ:
1.KİMYASAL LEKE VE YAĞ ÇIKARICILARA ALTERNATİF OLABİLECEK BİTKİSEL DOĞAL ÜRÜNLER BULMAK.
2.KİMYASAL LEKE ÇIKARICILARIN ÇEVREYE VERDİĞİ ZARARLARI AZALTARAK ÜLKEMİZİN EKOLOJİK DENGESİNİN KORUNMASINA KATKI SAĞLAMAK.
3.İNSANLARA KOLAYLIKLA ELDE EDEBİLECEKLERİ EKONOMİK ÇÖZÜMLER SUNMAK.

PROJE ÖZETİ:
Kara turp rendelenerek suyu çıkarıldı.Günlük hayatımızda çok sık sorun olan lekelerden ketçap,çay,kahve,meyve suları,çimen,yağ kullanılarak beyaz pamuklu kumaşlar üzerinde lekeler oluşturuldu.Lekeli kumaşlar turp suyu içerisinde 30 dakika bekletilerek sabunlu soğuk su ile yıkandığında çimen lekesinin büyük oranda,diğer lekelerin ise tamamen çıktığı gözlendi.Çevreye ve insan sağlığına zarar veren kimyasallar yerine deterjanlarda katkı maddesi olarak doğal turp bitkisinden yararlanılabilir.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
Günümüzde çevre kirliliği en önemli sorunların başında gelmektedir.Bunların bir kısmıda leke çıkarmada kullandığımız zehirli kimyasallardır.Projemizde piyasadaki leke çıkarıcılara alternatif olabilecek doğal leke çıkarıcı ürün bulmayı amaçladık. Yaptığımız literatür taramasında kara turp bitkisinin içeriğinde peroksidaz enzimi olduğunu gördük.Bu enzim hücrelerde oksijen açığa çıkartmaktadır.Oksijenin ağartıcı etkisi vardır.Deneyde1/2 Kg. karaturp bitkisi rendelenerek suyu çıkartıldı.7 adet beherin her birine 50 ml.turp suyu konuldu.Beyaz pamuklu kumaş parçaları üzerinde ketçap,yağ,kola,çay,kahve,nar,çimen lekeleri oluşturuldu. Lekeli kumaşlar turp suları içerisine bırakılıp 30 dakika bekletildikten sonra soğuk suda sabunla yıkandı,kurutuldu.Sonuçta çimen lekeli kumaşta büyük oranda, diğer kumaşlarda lekelerin tamamen çıktığı gözlendi.Yağlı kumaşın bırakıldığı turp suyu yüzeyinde yağ damlacıklarının yüzdüğü gözlendi.Turp suları buzdolabında 1 hafta bekledikten sonra aynı denemeler tekrar yapıldı ve aynı sonuçlar alındı.Turp suyunun bozunmadan tekrar tekrar kullanılabileceğini gördük.Bu özelliğin enzimden kaynaklanabileceğini düşünüyoruz. Zehirli maddeler içeren leke çıkarıcılar yerine zehirli olmayan turp suyunu kullanmakla çevre ve insan sağlığını korumaya katkıda bulunabiliriz.

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Proje Yarışması
Bu Benim Eserim
Fen ve Teknoloji Projesi
Matematik Projesi