Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik Bilim Kampları

Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik Bilim Kampları

Saygı Değer Öğretmenler, Veliler ve Sevgili Öğrenciler,

2017-2018 eğitim öğretim yılı dönem arasında 14. sünün yürütücülüğünü gerçekleştirecek olduğum, ülkemizde ilk ve benzer örneği olmayan, öğrencilere yönelik Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik Bilim kampları ile ilgili bilgilendirme aşağıdadır.

Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik Bilim Kampları:

1. Kamp Antalya Şehir merkezinde bulunan 5 yıldızlı Rixsos Downtown Antalya (http://downtownantalya-tr.rixos.com/ ) da gerçekleştirilecektir.

Bilim kamplarımız için Rixsos Downtown Antalya ötelenin seçilmesinin nedenleri;

A: Yüksek kalitede hizmet veriyor olması. B: Kamplarımız için çok uygun eğitim ve konferans salonlarının bulunması. C. Şehir merkezinde olması. D: Ulaşımı kolay olması. E: Sağlık kurumlarına yakın olması. F: Eğitim dişi faaliyetlerin yapılabileceği alanların çokluğu. G: Kampımıza katılanların boş zamanlarını iyi geçirebileceği alanların çokluğu H: Antalya’nın en büyük parkı olan Atatürk parkının içinde bulunması gibi birçok etken Rixsos Downtown Antalya otelinin kamp oteli olarak belirlenmesinde etkili olmuştur.

2. Kampımızın kabul kriteri; 7-8-9-10 ve 11 sınıflarda okuyan hedefi olan öğrenciler kabul edilecektir. Öğrencilerin seçiminde kampımızın hedefine ve amacına uygun olan öğrencilere öncelik tanınacaktır.

3. Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik bilim kamplarının süreleri 10’ar gün olup; 22 Ocak- 01 Şubat 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

4. Kampımızda Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik bilim kampları ayrı ayrı salonlarda yapılacağından; başvuru yapmak isteyenler belirtilen dallardan herhangi birini seçeceklerdir. Kampa katılan her öğrenci hangi daldan katılırsa katılsın, kampımız bir bütün olduğundan diğer bilim dallarındaki eğitmenlerimize istediği soruyu sorup bilgi alabilecektir.

5. Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik kamplarımızda; Ülkemizin değişik Üniversitelerinde ve okullarında görevli, konusunda deneyimli, 6 Prof. Dr., 2 Doç. Dr., 5 Yrd. Doç. Dr., 1 Dr., 1 Akademik Uzman, 3 Arş. Gör., ve Olimpiyat Eğitimlerini tamamlamış, bu eğitimlerde görev almış, başarılı 8 tane Öğretmen olmak üzere toplam 26 kişilik eğitim kadromuz görev yapacaktır.

6. Bilim kamplarımıza; ülkemizde konusunda deneyimli ve gençlerin ufkunu açacağını düşündüğümüz bilim insanlarını davet edip, söyleşiler yapılacak, konferanslar verilecektir.

7. Kampımızın kazanımlarını pekiştirmek, başarıyı artırmak için, yayınlanmamış çok sayıda sorudan oluşan ileri düzeyde sınavlar uygulanacak, açık uçlu sorular sorulacaktır.

8. Kamp süresince her akşam günün değerlendirilmesi çalışmaları yapılacaktır.

9. Kamp süresince akşamları konu tekrarı ve soru çözümleri gerçekleştirilecektir.

10. Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik kamplarımızda 8 gün ileri düzeyde pratik ve teorik dersler anlatılacak olup; 1 gün arazi çalışması ve doğanın dilini anlama gezisi yapılacaktır. 1 günde kampın değerlendirilmesi yapılacak olup toplam 10 gündür.

11. Günde 10 saat ders yapılacak olup; toplamda kamp süresince en az 90 saat ders yapılacaktır.

12. Biyoloji kampımızda; Biyoloji temel alanının önemli alt dallarına ait dersler ve uygulamaları anlatılacaktır.

13. Fizik, Kimya ve Matematik kampımızda; Fizik, Kimya ve Matematik temel alanının önemli alt dallarına ait dersler anlatılacaktır.

14. Kampımızda yeteri kadar Işık ve Stereoskop Mikroskop bulundurulacak, inceleme ve araştırma Laboratuvarı oluşturulacaktır. Oluşturulacak laboratuvarda uzman akademisyenler eşliğinde isteyen istediği kadar çalışma yapabilecektir.

15.Biyoloji kampımızda araziden toplanan ve eğitmenlerin getirdiği örnekler mikroskoplar yardımıyla incelenecektir.

16. Her gün en az 4-5 saat dinlenme yada sosyal aktivite zamanı ayrılacaktır.

17. Akşamları birlikte belgesel izleme ve belgesel yorumlama saatimiz olacaktır.

18. Bazı akşamlar otelde birlikte sosyal aktiviteler gerçekleştirilecektir.

19. Kamp masrafları kampa katılacak öğrencilerin velileri tarafından karşılanacak olup kamp için her şey dahil ödenecek ücret 2.300,00 (İkibin Üçyüz) TL dir.

Ödemler: 500,00 TL kayıt kabulde ve devamında iki eşit taksitle ödenecektir.

20. 10 günlük kamp için ödenecek ücrete; tam pansiyon alkolsüz her şey dahil (Yemek, içecek, konaklama giderleri ve ara öğünler). Arazi çalışmaları için kiralanacak otobüs giderleri, laboratuvar ve ekipman giderleri, eğitim ekipmanları, gezilecek yerlerin giriş ücretleri, ören yeri giriş ücretleri dahil olup; kampa katılan öğrencinin ayrıca herhangi bir harcama yapması söz konusu olmayacaktır.

21. Kampa katılacakların, Antalya havalimanı ve Antalya Otogar ile Bilim kampının yapılacağı otel arasındaki transferleri ücretsiz olarak tarafımızdan yapılacaktır.

22. Bilim kampımıza katılmak isteyenler başvuru formunu biyolojiolimpiyatlari.com ve dogaokulu.net web sayfalarımızdan doldurarak yusufd@hacettepe.edu.tr yada yusufdurmus111@gmail.com adresine göndermeleri yeterli olacaktır.

Başvuru yapanlara detaylı program ve ödemelerle ilgili bilgilendirme yapılacaktır.

23. Kamp kontenjanlarımız 75 katılımcı Biyoloji, 25 Fizik, 25 Kimya ve 25 Matematik olmak üzere toplam 150 kişi ile sınırlıdır.

Başvuru önceliğine göre kabul gerçekleşecek olup; kontenjanlar dolduğunda yeni grup açılmayacaktır.

Hedefimiz:

Konusunda deneyimli akademisyenler ve ülkemizin seçkin Öğretmenleri ile geleceğin bilim insanlarını buluşturmak, Birlikte kamp yapmalarını, ayni ortamı paylaşmalarını sağlamak, gelecekteki hedeflerine emin adımlarla ilerlemelerine destek olmak, çocuklarımızın ufkunu açmak, sorgulayan araştıran nesiller yetiştirmektir. Gençlerimize bilimsel bakış açısı kazandırarak, geleceğin Bilim insanlarını yetiştirmektir.

Kampımıza katılan öğrencilerin belli başlı kazanımları ve katılımcı öğrencilerimizin önemli başarıları:

Bilindiği gibi Üniversite giriş sınavlarında tercih edilen bir bölüme girebilmek için; Biyoloji Fizik, Kimya ve Matematik sorularını yapmak büyük avantaj sağlamaktadır. Biyoloji sorularının yoruma dayalı oluşu nedeni ile öğrencilerimiz büyük zorluklar yaşamaktadır. Katılımcılara bilginin yanı sıra, yorum yapabilme kabiliyeti kazandırılması Üniversite giriş sınavlarında avantaj sağlayacaktır.
2. Biyolojiyi, Fizik, Kimya ve Matematiği alt bilim dalları bazında konusunda deneyimli akademisyenlerden ve Öğretmenlerden öğrenme

3. İlgili bilim dalları alt dallara ayrılarak anlatılacağı, uygulamalar yapılacağından; yaparak yaşayarak öğrenme gerçekleştiği için, katılımcı gençler üzerinde çok olumlu etki yapmakta ve kolay öğrenmelerini sağlamaktadır.

4. Gelecekte seçeceği Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Moleküler Biyoloji, Biyoloji, Çevre Mühendisliği, Beslenme ve Diyetetik, Fizik Tedavi gibi bölümleri okurken ileri düzeyde Biyoloji öğrenmesi Üniversite eğitiminde önemli katkı sağlayacaktır.

5. Son yıllardaki Fizik sorularının Üniversite giriş sınavında yapılma oranında büyük bir düşüş vardır. Kampımızda bu sorunu gidermek, sorgulayarak iki olay arasında bağlantı kurabilme alışkanlığı kazandırmak hedeflenmektedir.

6. Matematik Üniversite sınavlarında en çok soru çıkan dal olması nedeniyle önemlidir. Üniversitedeki akademisyenler ve öğretmenler ile gençleri buluşturup, Matematik sorununu çözmek hedeflenmiştir.

7. Kimya kampımızda Akademisyen ve başarılı öğretmenler ile öğrencileri buluşturmak hedeflenmiş olup; Bilim dalları arasında var olan bağları kuvvetlendirmek hedeflenmiştir. Son yıllarda özellikle Kimya alanında çok önemli gelişmeler, buluşlar gerçekleşmekte olup, bu gelişmeler konusunda öğrencilerimizi bilgilendirmek ve akademisyenlerle buluşturmak hedeflerimiz arasındadır. Ayrıca mevcut Lise müfredat programı da kamp süresinde tamamlanacaktır.

8. Daha önceki yıllarda proje Yürütücülüğünü yaptığım Biyoloji Bilim kamplarına katılan gençler, Hem ulusal hem de uluslararası Biyoloji olimpiyatlarında büyük başarı göstermiş, madalyalar almışlardır. Kamplarımıza katılan çok sayıda gencimiz TÜBİTAK’ın yaptığı 2016 Biyoloji olimpiyatları sınavını kazanarak, 2. Aşama kampına davet edilmiştir. İkinci aşama sınavına giren 1 öğrencimiz gümüş 2 öğrencimiz ise bronz madalya kazanmıştır.

9. 2017 Uluslararası Biyoloji olimpiyatları sınavında 1 Öğrencimiz Gümüş bir öğrencimiz ise bronz madalya kazanmıştır.

10. Kampımıza katılan öğrencilerimizden 2 tanesi Biyoloji olimpiyatlarında 2012-2013-2014, 2015, yıllarında Türkiye birincilikleri elde ederek altın madalya kazanmışlardır. Çok sayıda öğrencimiz ulusal olimpiyat sınavlarında madalyalar kazanmıştır.

11. Kamplarımıza katılan öğrencilerimiz 2012-2013-2014,2015, 2017 Dünya olimpiyatlarında 2 gümüş 4 bronz madalya kazanmıştır.

12. Kampımıza katılan bir öğrencimiz 2015 yılında ABD de burs kazanarak Biyoloji ağırlıklı Lise ve devamında da Tıp Fakültesi okumak üzere ABD de bulunmaktadır.

13. Kampımıza katılan bir öğrencimiz 2015 yılında Kanada’da burs kazanarak eğitim için Kanada’ya gitmiştir.

14. Kampımıza katılan iki öğrencimiz 2016 yılında Kanada ve ABD de eğitim bursu kazanarak ilgili ülkelere gitmişlerdir.

15. Çok sayıda gencimiz Koç, Cerrahpaşa ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakülteleri başta olmak üzere ülkemizin saygın Üniversitelerinin bölümlerinin kazanmalarında kamplarımız önemli rol üstlenmiştir.

16. Kampımıza katılan öğrencilerimizden 2015 Üniversite sınavlarında Türkiye 2. si ve Türkiye 9. su çıkmıştır.

17. Kampımıza katılan bir öğrencimiz 2016 Üniversite sınavlarında Türkiye 2. si olmuştur.

18.Kampımıza katılan öğrencilerimizden 2017 Üniversite sınavlarında ilk 100 de çok sayıda öğrencimiz bulunmaktadır.

2013, 2014, 2015, 2016 ve 2017 yılında Üniversite sınavlarında ilk 100, 200, 1000 ve 5000 de çok sayıda öğrencimiz bulunmaktadır. (Detaylı bilgi için sayfamızdaki gurur tablomuzu inceleyebilirsiniz)

Selam Sevgi ve Saygılarımla

Proje Yürütücüsü

Uzman Yusuf Durmuş

Hacettepe Üniversitesi

Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü

Beytepe – Ankara

http://biyolojiolimpiyatlari.com/