Biyoloji Dersi TÜBİTAK Araştırma Projesi 5

Biyoloji Dersi TÜBİTAK Araştırma Projesi 5

Patates (Solanum Tuberosum L.)’İn Doku Kültürü İle Çoğaltılmasında Farklı Şeker Ve Katılaştıncı Ortamlarının Kullanımı Ve Üretim Maliyetlerinin Düşürülmesi

Projenin amacı patateste doku kültüründe mikroçoğaltım ile hızlı çoğaltmada üretim maliyetini düşürecek farklı besin ortamlarının geliştirilmesidir. Araştırmada patateste doku kültürü koşullarında rutin olarak çalışan bir laboratuarda en önemli iki temel girdi olan sukroz ve ağar yerine kullanılabilecek daha düşük maliyetli materyaller üzerinde çalışmalar yapılmıştır.

Sukroz yerine rafine (normal, beyaz) şeker, esmer şeker ve farklı bitkisel materyaller (karpuz kabuğu, suyu, posası, kavun suyu, kabuğu ve öğütülmüş kavun tohumu) kullanılmıştır. Ağar yerine daha düşük maliyetli olan ve bir çeşit bakla bitkisinin tohumundan elde edilen bir materyal olan guar gam (%0.7-2.5 konsantrasyonlarda), farklı nişasta ve un materyalleri kullanılmıştır. Besin ortamlarında Murashlge Skoog (MS) ortamı sabit tutulmuş, sukroz ve ağar yerine başka materyaller kullanılmıştır. Kontrol ortamı olarak MSO (MS, %3 sukroz ve %0.7 ağar) kullanılmıştır.

Çalışmada sukroz yerine %4’lük rafine şeker ve %3’lük esmer şeker ortamlannın başarılı bir şekilde kullanılabileceği belirlenmiştir. Ayrıca kavun içinin (%20) ve karpuz kabuğunun (%20) sukroz yerine kullanılabilecek bitkisel atık ve ürünler olduğu belirlenmiştir. Ağar yerine guar gam kullanımı bitki büyüme hızını ve gücünü önemli derecede artırmış aynı zamanda üretim maliyetini ağar kullanımına göre 7 kat azalmıştır. Yine düşük düzeyde ağara ilave olarak guar gam, nişasta ya da pirinç gibi maddelerin birlikte kullanımının ağar maliyetini azalttığı belirlenmiştir. Araştırma sonucuna göre %2 guar gam ve %4 rafine şeker ya da %3 esmer şeker içeren ortamın ağar ve sukroz alternatifi besin ortamları olabileceği sonucuna varılmıştır. Bitkisel ürünlerden ise kavunun yenilen kısmı ve karpuzun kabuğu iyi birer şeker kaynağı olarak sukroz yerine başarılı bir şekilde kullanılabilecek ürünler olarak belirlenmiştir.

ANTALYA TED ANTALYA KOLEJİ ÖZEL LİSESİ

Danışman: Mustafa Yıldırım

Proje Öğrencileri
NURTEN ERÜST
FATMA YÜKSEL

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

eighteen + 18 =