Biyoloji Dersi TÜBİTAK Araştırma Projesi 23

Biyoloji Dersi TÜBİTAK Araştırma Projesi 23

Yumurta Sarısından Elde Edilen Y Maddesinin Karaciğer Kanseri (Hepatosellüler Karsinom) Üzerine Etkisi

Amaç: Yıllardır kansere çözüm bulmak için birçok araştırma yapılmaktadır. Bu araştırmaların çoğu bitkisel kaynaklı olup hayvan kaynaklı araştırmalara nadir olarak rastlanmaktadır. Araştırmamızda hayvan kaynaklı olan ve yaygın olarak kullanılan, yumurta sarısından elde edilen Y maddesinin, karaciğer kanser ve normal doku hücrelerindeki etkisinin araştırılması ve incelenmesi amaçlandı.

Kullanılan Yöntem ve işlemler: 10 adet yumurtanın sarısı ve beyazı birbirinden ayrıldı. Yumurtaların sadece sarısı yaklaşık 15 dakika süreyle tavada kavruldu. Bu işlem esnasında tavada sadece yumurta sarısı olup tavaya başka hiçbir şey eklenmedi. 15 dakikanın sonunda sıvının oluştuğu gözlemlendi ve sıvı bir tüpe alındı.

Çalışmada ŞAP Enstitüsü’nden temin edilen HepG2 isimli karaciğer kanseri hücreleri ve L929 isimli normal sağlıklı cilt hücreleri kullanılmıştır.

Hücreler taban alanı 75 cm2 olan, dikdörtgen prizma şeklinde plastik kaplar içinde (flask) uygun besiyeri ortamı kullanılarak çoğaltılmışlardır. Hücreler çoğaltma ve deney aşamalarının tümünde 37 C ısı ve %5 karbondioksit sağlayabilen karbondioksitli etüvler içinde muhafaza edilmişlerdir.

Hücrlerin canlılığı metabolik olarak aktif olan hücrelerin (canlı hücrelerin) sarı tetrazolyum tuzu olan XTT‘nin turuncu formazan kristaline dönüştürmesine, bu kristalin vermiş olduğu rengin de ELISA okuyucu tarafından saptanması prensibine dayanan XTT yöntemi ile ölçülmüştür.

Gözlemler/Veri/Bulgular: Y maddesinin hem HepG2 hem de L929hücreleri üzerinde konsantrasyona bağımlı bir sitotoksik etki meydana getirdiği görülmüştür. Bu sitotoksik etkinin özellikle 7x konsantrasyonda oldukça yüksek olduğu, Y maddesinin kanserli hücreler üzerinde fibroblastlar üzerinde meydana getirdiğinden daha fazla bir sitotoksik etki meydana getirdiği gözlenmiştir.

Sonuç: Güçlü bir sitotoksik etkisinin bulunması, bu etkinin de kısmen kanser hücrelerine karşı seçici olması ile, Y maddesi tek başına kanser tedavisinde kullanılamasa bile, hastaların aldığı standart tedavinin yanında verilebilecek ek bir tedavi edici ajan olarak umut vermektedir.

SİVAS FEN LİSESİ

Danışman: Sadi Sezginer

Proje Öğrencileri
HAZAL KAYGINER
AHMET RESULKARABABA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

five × 3 =