Biyoloji Dersi TÜBİTAK Araştırma Projesi 21

Biyoloji Dersi TÜBİTAK Araştırma Projesi 21

Obeziteyle Mücadelede Yenilikler

Amacı: Bölgemizde yetişen bazı bitkilerin lipaz enzimiyle yapılan deneylerin sonucunda kilo aldırma oranlarını belirlemektir .Bu projeyle bölgemizde üretilen bazı besinlerin ne kadar antiobeziteye katkısı olduğunu belirlemektir.

Yöntem ve İşlemler: Konuyla ilgili makaleler tespit edilerek okunmuştur.Lipaz enzimiyle ilgili alınan bilgilerden sonra bölgemizde yetişen bazı bitkiler tespit edilmiş ve yapılan araştırmadan sonra bazı bitkilerin metabolizmayı hızlandırma gibi özellikleri olduğu öğrenilmiştir .Alınan bu bilgilerden sonra tespit edilen bitkiler çevreden temin edilmiş ve etüv makinesinde iki aşamalı olarak kurutulma işlemi uygulanmıştır .Bu kurutulma işlemi sırasında etüv makinesi 65 derecede olup bitkiler için uygun sıcaklık olduğu tespit edilmiştir .Bu kurutulma işleminden sonra bitkiler havanda toz haline getirilip ayrı ayrı poşetlenmiş ve deneylerin yapılacağı Rize Recep Tayyip Erdoğan üniversitesi fen ve edebiyat fakültesinde uygun laboratuar ortamında deneylere başlanmıştır.Deney sonuçları değerlendirilerek grafik ve tablolarla rapor hazırlanmıştır.

Gözlemler/Veriler/Bulgular: Yapılan deneylerde materyallerimizin pankreatik lipaz enzimini inhibe etme oranları farklı bulunmuştur. Pazı ve lahana sebzelerinin, yiyeceklerle alınan yağların sindiriminde rol alan lipazın çalışmasını azalttığı gözlemlenmiştir.

Sonuçlar: Bu deneyin sonucunda karayemiş ve acı biberin domuz pankreatik lipaz enzimini yeterli düzeyde inhibe etmediği ama lahana ve pazı bitkisinde inhibisyon oranlarının %70’in üzerinde olduğu belirlenmiştir. Bu da bize pazı ve lahana sebzelerinin, yiyeceklerle alınan yağların sindiriminde rol alan lipazın çalışmasını azalttığı göstermiştir. Böylece bu yağların büyük bir bölümü sindirilmeden vücuttan atılacaktır. Yani kilo alma oranı düşecektir. Yapılan deneyler sonucunda lahana ve pazının IC50 değerleri 0,14 mg/ml, Orlistatın ise 0,02 mg/ml olarak tespit edilmiştir. Son yıllarda artan obeziteye karşı bu tür sebzelerin tüketilerek buna karşı bir önlem olabileceği düşünülmektedir.

RİZE TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ FEN LİSESİ

Danışman: Fatma Mertayak

Proje Öğrencileri
DİLARA ERGUN
SEMANUR IMAMOĞLU

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

twelve − four =