Biyoloji Dersi TÜBİTAK Araştırma Projesi 18

Biyoloji Dersi TÜBİTAK Araştırma Projesi 18

Arıtılmış Atık Sudan Azot ve Fosforun Uzaklaştırılmasında ve Organik Gübre Üretiminde Farklı Mikroalg Türlerinin Verimliliklerinin Karşılaştırılması

Biyolojik arıtma sistemleri kullanılarak arıtılmış sular, içerdikleri yüksek azot ve fosfor miktarları nedeniyle ciddi birçevresel tehdit oluşturmaktadırlar. Bu sular, deniz ve göllere verilmeleri durumunda ötrofıkasyona sebep olurlar. Biyolojik arıtma sistemlerine bir alternatif olarak mikroalgler; hem azot ve fosforun gideriminde daha verimli olmaları hem de kurulacak sistemin maliyetinin biyolojik arıtmadan çok daha az olması nedeniyle daha avantajlıdır. Projemizde Scendesmusobliquus,Chlorella vulgaris ve Chlamydomonas reindhartii mikroalgerinin atık sulardaki azot ve fosfor giderimindeki verimliliklerinin karşılaştırılması; ayrıca sudan aldıkları azot ve fosforu bünyelerinde biriktirmeleri nedeniyle arıtma sonrası kuru gübre olarak değerlendirilmeleri hedeflenmiştir.
Mikroalg türleri; atık sulardan azot ve fosforu gidermekteki verimliliklerinin karşılaştırılması amacıyla, otoklavlı ve otoklavsız atık su içeren örnekler içerisinde büyütülmüştür. Bu süreçte hem azotu sudan uzaklaştırması hem de normal koşullarda otoklavsız olan suda daha yüksek verimde büyüyebilmesi, Scenedesmus obliquus’un diğer türlerden daha avantajlı olduğunu göstermiştir. Chlamydomonas reindhartii ise ortama uyum sağlayamadığı için deneyin ileriki adımlarında kullanılmamıştır. Atık suda çoğaltılan Scendesmus obliuus ve Chlorella vulgaris, verimlilikleri karşılaştırıldıktan sonra çökeltilip kurutulmuş ve kuru gübre elde edilmiştir. Fasulye tohumları çimlendirilmiş ve içlerinde yalnızca bu iki türden elde edilen gübreler bulunan perlite ekilmiştir. Bu süreçte Scenedesmus obliquus’tan elde edilmiş gübre ile beslenen fasulyelerin, diğerlerinden çok daha fazla büyüdükleri ve sağlıklı oldukları görülmüştür.

Yaptığımız bu araştırma projesinde elde ettiğimiz verilere bakıldığında Scendesmus obliquus’un atık sudan azot ve fosforun uzaklaştırılmasında ve kuru gübre üretiminde, olası diğer türlerden daha verimli olduğu görülmektedir. Sonuç olarak mikroalglerin bu alanda kullanımı üzerine yapılacak araştırmalarla azot ve fosfor kirliliğine karşı, verimliği ve kâr oranı yüksek çözümler günlük hayatta uygulamaya konabilecektir.

KOCAELİ TÜRK EĞİTİM VAKFI ÖZEL İNANÇ TÜRKEŞ LİSESİ

Danışman: Elif Mollamehmetoğlu

Proje Öğrencileri
İLKE ESİN AYDINER
HELIN HOCAOGLU

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

five × 2 =