Biyoloji Dersi TÜBİTAK Araştırma Projesi 16

Biyoloji Dersi TÜBİTAK Araştırma Projesi 16

Atık Çay Tozundan Deri Sanayi İçin Yenilikçi Bir Çözüm

Deri sanayi tüm dünyada olduğu gibi Türkiye içinde önemlidir ve Türkiye’nin 10. büyük sektörüdür. Organik üretimin ve ürünlerin öneminin her geçen gün arttığı günümüzde, deri işlentileri sırasında kullanılan bazı kimyasal maddelerin içeriği nedeniyle mamul deride serbest formaldehit açığa çıkabilmektedir. Bu da üreticiler ve tüketiciler açısından istenmeyen bir durumdur. Çünkü formaldehit kanserojen olduğu bilinen zararlı bir kimyasaldır. Bu durumda formaldehit içeren kimyasallarla işlenmiş tüm deri ürünlerinin, insan sağlığını ciddi derecede etkilemesine neden olmaktadır.

Çay gündelik hayatımızda önemli bir yere sahip sadece bir içecek değil kültürel bir değerdir. Bu kültürel değer insanları dinlendirip mutlu etmenin yanında sağlık açısından da oldukça yararlıdır. Fakat çay işletmelerinde atık olarak açığa çıkan çay tozları ise ekonomik olarak değerlendirilememekte ve çevre kirliliğine sebep olmaktadır.

Çalışmamızın amacı çay atığı ile deriyi birleştirip insanlara sağlık ve güzellik sunabilmektir. Bu projede çayın sağlık veren antioksidan özelliğinin atık olarak doğaya bırakılan tozunda da olabileceğinden yola çıkarak; atığın deri sanayinde kullanılmasıyla organik ve sağlığı bozmayan deri ürünlerine dönüştürülebilmesi hedeflenmiştir.

Çalışmamızda önce çay fabrikasından alınan atık çay tozlan ekstrakte edilerek ekstraktın antioksidan özelliği test edilmiştir. Daha sonra da bu ekstratın deri işlentisi sırasında deriye verilmesiyle derinin formaldehit ve ışık haslığı değerlerini nasıl etkilediği belirlenmiştir. Analizler HPLC cihazı ile IUC 19 (ISOTS17226) metoduna göre ve ISO 105-B02 standardına göre ATLAS-XENOTEST ALPHA+ test cihazı kullanılarak yapılmıştır.

Çalışmamızın sonucunda atık çay tozunun, yüksek antioksidan özelliğe sahip olduğu ve derideki serbest formaldehit miktarını %20 düşürdüğü belirlenirken derinin ışıktan gördüğü zararda azaltılmıştır. Bu da atık çay tozunun deri sanayinde olduğu gibi farklı sanayi dallarında da kullanımını mümkün kılmaktadır.

İZMİR ÖZEL BORNOVA FEN LİSESİ

Danışman: Dilek Duymuş

Proje Öğrencileri
SADULLAH BERK KOZA
ŞAFAK TORUN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin