Biyoloji Dersi TÜBİTAK Araştırma Projesi 15

Biyoloji Dersi TÜBİTAK Araştırma Projesi 15

Proteozom İnhibitörü Bortezomibin İnsan Lösemi Kanser Kök Hücresi Üzerine Etkisinin Araştırılması

Kök hücreler, farklı hücre tiplerine dönüşebilme potansiyeline ve kendini yenileyebilme gücüne sahip olan hücrelerdir. Kanser kök hücresi ise tümörlerde veya hematolojik kanserlerde bulunan ve normal kök hücre ile benzer özelliklere sahip özellikle belirli bir kanser örneğinde bulunan tüm hücre tiplerini oluşturma yeteneği olan hücrelerdir. Lösemi özellikle beyaz kan hücrelerinin mutasyona uğrayarak kontrol dışı çoğalmaları sonucu ortaya çıkar. Çoğu lösemik olguda, çok sayıda losemik hücre kana yayılmıştır ve karaciğer, dalak, lenf bezleri gibi birçok organın büyümesine yol açabilmektedir. Lösemide her ne kadar yeterinden fazla hücre oluşumu gözlense de bu hücreler, olması gerektiği gibi olgunlaşıp farklılaşamadığından işlevsel hücre sayısı azalmaktadır.

Proteozomlar, hücredeki protein geri dönüşümü açısından kritik öneme sahip olan enzim kompleksleridir. Hem sağlıklı hem de kanserli hücreler protezomları içermektedir. Bunlar hücrenin çöp kutusu gibi davranan, hücrede gereksiz veya hasarlı proteinleri tanıyarak yıkımlarını sağlar. Böylece hücre bölünmesi de dahil olmak üzere apoptozun önlenmesi, kanser hücresi gelişimi gibi önemli mekanizmalardaki farklı birçok proteinin yıkımında önemli rol oynar. Kanser hücrelerinin çoğalması, yayılması ve hayatta kalması proteozom tarafından regüle edilen proteinlere bağlıdır.

Çalışmamızda kullandığımız bortezomib proteozomun normal fonksiyonuna engel olan bir ilaçtır. Proteozom inhibisyonunun malign hastalıkların tedavisinde kullanımı yeni biryaklaşımdır. Proteozom inhibitörü olarak bilinir. Hücre içi proteinlerin yıkımını önler ve bu yolla hücre içindeki birden fazla sinyal kaskadını etkiler. Sinyal kaskadlarındaki bu bozulma hücre ölümüne ve tümör büyümesinin inhibisyonuna neden olabilir.

Çalışmamızda insan lösemi kök hücrelerine proteozom inhibitörü olan bortezomibin uygulanmasıyla oluşan apoptotik ve otofajik değişikliklerin belirlenmesi amaçlanmıştır.

İZMİR BÜYÜK ÇİĞLİ ÖZEL TÜRK KOLEJİ ANADOLU LİSESİ

Danışman: Arzum Güntekin

Proje Öğrencileri
YASEMİN ÜK
BAHAR ŞİMŞEK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

two × one =