Bitlis Mesleki ve Teknik Eğitim Fuarı Bilim Şenliği

Bitlis Mesleki ve Teknik Eğitim Fuarı Bilim Şenliği

Bitlis’te 2010 Yılı Mesleki ve Teknik Eğitim Fuarı (METEF) Bilim Şenliği düzenlendi.

Bitlis Lisesi’nin bahçesinde mesleki ve teknik eğitim yapan örgün ve yaygın eğitim kurumlarındaki kursiyerlerin yapmış olduğu eserler sergilendi.

Özel Selahattin Eyyübi Koleji de bölgede en çok proje hazırlayan okul olarak sergiye damgasını vurdu.

Vali Nurettin Yılmaz, bu fuarda en çok teşekkürü her türlü fedakarlığı sağlayan ailelerin hak ettiğini söyledi. Vali Yılmaz, “Birçok sıkıntıya göğüs gererek, çocuklarını bu eğitimleri almaya gönderen ailelerimize ben teşekkür ediyorum. Görüyorum ki, birçok alanda iyi eserler otaya çıkıyor. Öğrencilerimizi de bu medeni cesaretlerinden dolayı kutluyorum.” dedi.

Milli Eğitim Müdürü M. Emin Korkmaz, her ürünün bir hasat döneminin olduğunu, mesleki ve teknik eğitimin de hasat döneminin yıl sonları olduğunu söyledi. Korkmaz, “Bir yıl içerisinde sabrın, alın terinin emeğin birleşkesinden ortaya çıkan eserler aynı zamanda başarmanın mutluluğunu ve hazzını tattırması açısından tabii ki önemlidir. Bireysel özgüven kazandırılması, ekip çalışmasının öneminin kavratılması açısından mesleki eğitim başka bir önem arz etmektedir. İlimizde mesleki ve teknik eğitim yapan örgün ve yaygın eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin ve kursiyerlerin yaptıkları ürünler ile bu fuara katılmaları bizleri gururlandırmaktadır. Bu fuarda emeği geçenleri kutluyorum.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından yıl içerisinde çeşitli proje yarışmalarına katılarak dereceye giren öğrenciler ve emeği geçen öğretmenlere teşekkür belgeleri verildi. Program açılan standların gezilmesi ve folklor ekibinin gösterileri ile sona erdi.