BİTKİNİN BÜYÜME SIRRI

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması

OKUL ADI: Özel Eğitim ve Yaşam Merkezi Okyanus İlköğretim Okulu

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: Ceren Sevinç – Özge Serra Çetin

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: Murat Sunay

PROJE AMACI:
BİTKİLERİN FARKLI KUVVETLER ETKİSİNDE BÜYÜME HIZINI VE GELİŞİMİNİ GÖZLEMLEYEBİLME

PROJE HEDEFİ:
1-BİTKİLERİN BÜYÜME VE GELİŞİM HIZINA, YERÇEKİMİNE AYNI VE ZIT YÖNDE KUVVETLER ETKİ ETTİĞİNDE, BİTKİDE NE GİBİ DEĞİŞİMLER OLDUĞUNU ARAŞTIRMAK 2-BİTKİLERİN BÜYÜME HIZININ VE GELİŞİM ORANLARININ SAPTANMASI

PROJE ÖZETİ:
FARKLI TÜRDEKİ BİTKİ ÇEŞİTLERİ(FASULYE, DOMATES VB.) TOPRAĞA EKİLEREK 15 GÜN SÜREYLE BÜYÜMEYE BIRAKILDI. BİTKİLER MANYETİK ALAN- ELEKTRİK ALAN VE YERÇEKİMİ KUVVETLERİNİN ETKİSİ ALTINDA BÜYÜTÜLDÜ. KUVVETLER BİRBİRİYLE AYNI VE ZIT YÖNLÜ OLARAK ETKİ ETTİRİLDİ.15 GÜN SÜREYLE BİTKİLERİN BOY, YAPRAK BÜYÜKLÜĞÜ VE KÜTLELERİNDEKİ ARTIŞ MİKTARI KONTROL EDİLDİ. BU KUVVETLER ETKİSİ ALTINDA BİTKİLERİN BÜYÜME VE GELİŞİM HIZLARI ARASINDAKİ FARKLAR BİR TABLODA TOPLANDI.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
KULLANILAN YÖNTEMLER: HİPOTEZ, ARAŞTIRMA, DENEY VE GÖZLEM PROJE TAKVİMİ: 12-30 KASIM 2007..LİTERATÜR TARAMASI 18-24 KASIM 2007..BİTKİ TÜRLERİNİN TEMİN EDİLMESİ 24-30 KASIM 2007..BİTKİLERİN KOYULACAĞI KAPLARIN TEMİN EDİLMESİ 3-4 ARALIK 2007 ..DENEY DÜZENEĞİNİN KURULMASI VE BAŞLANGIÇ VERİLMESİ 4-19 ARALIK 2007..DENEYİN GÖZLEMLENMESİ LİTERATÜR TARAMASI: WWW.FORUMFİZİK.COM WWW.CELLOTİN.COM WWW.BİLTEK.TUBİTAK.GOV.TR/MERAK_ETTİKLERİNİZ WWW.BİLGİPASAJİ.COM WWW.ZAMANDAYOLCULUK.COM WWW.FENOKULU.NET PROJE FAALİYETLERİ: BİTKİ TOHUMLARI TOPRAK İÇİNE EKİLDİ. HER KAP FARKLI KUVVETLER ETKİSİ ALTINDA TUTULDU.1.2. VE 3. KAPLARDA YERÇEKİMİ VE MANYETİK ALAN KUVVETİ ZIT YÖNDE:2. KAPTA ELEKTRİK ALAN KUVVETİ AŞAĞI,3. KAPTA YUKARI DOĞRU: 4. VE 5. KAPLARDA YERÇEKİMİ VE MANYETİK ALAN KUVVETİ AYNI YÖNLÜ: 4. KAPTA ELEKTRİK ALAN KUVVETİ AŞAĞI,5. VE 6. KAPTA YUKARI DOĞRU VERİLDİ. BÖYLECE DENEY DÜZENEĞİ HAZIRLANDI VE 15 GÜN SÜREYLE KONTROL GRUBUYLA KARŞILAŞTIRMA YAPILDI. BİTKİLERİN BÜYÜME VE GELİŞİMLERİ BELİRLİ ZAMAN ARALIKLARIYLA TAKİP EDİLDİ. ELDE EDİLEN VERİLER BİR TABLODA TOPLANDI VE GRAFİĞİ OLUŞTURULDU. PROJENİN BÜTÇESİ: 100 YTL PROJENİN SONUCU: BİTKİLERE UYGULANAN DIŞ KUVVETLER(MANYETİK VE ELEKTRİK ALAN KUVVETLERİ) YERÇEKİMİNE ZIT YÖNDE OLDUĞUNDA BİTKİLERİN BÜYÜKLÜĞÜ VE BÜYÜME HIZI ARTMIŞ, AYNI YÖNLÜ OLDUĞUNDA AZALMIŞTIR. EĞER ELEKTRİK TELLERİ BİTKİLERİN BULUNDUĞU ALANLARDA TOPRAK ALTINDAN GEÇİRİLİRSE BİTKİLERDEN HEM FAZLA VERİM HEM DE ZAMANDAN TASARRUF SAĞLANMIŞ OLUR.

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması