BİTKİM CEPTELEFONU KULLANIYOR

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI: İNSANLARIN GÜNLÜK HAYATTA ÇOK FAZLA VE ÇOĞU ZAMAN GEREKSIZ YERE KULLANDIKLARI CEP TELEFONUNUN CANLILAR ÜZERINDEKI OLUMSUZ ETKSININ KANITLANMASI

PROJE HEDEFİ: 1-İNSANLARIN, CEP TELEFONLARININ YAYDIĞI RADYASYONUN NE KADAR TEHLIKELI OLDUĞUNUN FARKINA VARMASI. 2- TEHLIKENIN FARKINA VARDIKLARINDA TELEFONLARINI GEREKSIZ YERE KULLANMAMASI

PROJE ÖZETİ: BU PROJEDE INSANLARA CEP TELEFONLARININ YAYDIĞI RADYASYANUN CANLILAR ÜZERINDEKI OLUMSUZ ETKISINI ANLATMAK VE INSANLARIN BUNUN IÇIN GEREKLI ÖNLEMLER ALMASI AMAÇLANDI. BUNUN IÇIN IKI SAKSININ BIRINE CEP TELEFONU KONULDU VE ARALARINDA MESAFE OLACAK ŞEKILDE CAMIN ÖNÜNE YERLEŞTIRILDI. SONUÇ OLARAK RADYASYONUN HÜCRELERDE HIZLI ÇOĞALMAYA NEDEN OLDUĞU BU NEDENLE CEP TELEFONLU BITKININ DAHA ANORMAL BIR HIZDA BÜYÜDÜĞÜ ANLAŞILDI.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: PROBLEM: CEP TELEFONLARININ YAYDIĞI RADYASYONUN INSANLARDA ÇEŞITLI HASTALIKLARA YOL AÇIYOR. İNSANLARI BU KONUDA NASIL UYARABILIRIM? HIPOTEZ: INSANLARA BU TEHLIKEYI GÖZLE GÖRÜLEBILECEK ŞEKILDE ANLATMAK IÇIN BIR BITKIYI RADYASYONLA BÜYÜTÜRSEM ARADAKI FARKI GÖSTEREBILECEĞIM. BUNUN IÇIN 1-IKI TANE SAKSI IKI ÇIÇEK BIR CEP TELEFONU ALINDI. 2- SAKSILARA ÇIÇEKLER EKILEREK BIR SAKSININ YANINA TELEFON YERLEŞTIRILDI. BITKILER DIĞERININ RADYASYONDAN ETKILENMEMESI IÇIN BIRBIRINDEN UZAĞA KONULDU.

KULLANILAN YÖNTEMLER: PROBLEM ÇÖZME, GÖZLEM YAPMA ÇIÇEKLERI SULAMA YÖNTEMLERI UYGULANDI.

ULAŞILAN SONUÇLAR: İNSANLAR, RADYASYONUN HÜCRE BÖLÜNMESINI HIZLANDIRARAK KANSERE YOL AÇABILECEĞINI ANLAYACAKLAR VE GEREKSIZ YERE TELEFON KULLANMAKTAN VAZGEÇECEKLER.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ: CEP TELEFONU ÇOK FAZLA RADYASYON YAYMAKTA BU YÜZDEN ÖNEMLI ARAMALAR DIŞINDA TELEFONU KULLANMAK VE AÇIKKEN SÜREKLI YAKINIMIZDA BULUNDURMAK ÇOK SAKINCALIDIR. ÇOCUKLARIN GELIŞIM ÇAĞLARINDA ELLERINE CEP TELEFONU VERILMEMESINE DIKKAT EDILMELIDIR.

KAYNAKLAR: İNTERNETTEN FAYDALANDIM.

PROJENİN TAKVİMİ: 22 EKIM: PROBLEMIN TESPITI 07 EKIM: MALZEMELERIN TAMAMLANMASI 07 ARALIK: BITKININ KONTROL EDILMESI

PROJE BÜTÇESİ: 8 TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR: FEN VE TEKNOLOJI ÖĞRETMENIMIZ KAMILE SEMERCIOĞLU VE AILEM