Ana SayfaOkul Eğitim HaberleriBİTKİLERİN PSİKOLOJİSİ

BİTKİLERİN PSİKOLOJİSİ

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

Bu Benim Eserim Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması

PROJE AMACI: BITKILERIN DE PSIKOLOJIYE SAHIP OLDUĞUNU , OLUMLU VE OLUMSUZ ŞARTLARIN GELIŞIMLERINI ETKILEDIKLERINI ISPATLAMAK VE TOPLUMSAL BIR PROBLEM OLAN ŞIDDETIN ETKILERINE DIKKAT ÇEKMEK AMAÇLANMIŞTIR.

PROJE HEDEFİ: 1. BITKININ, PSIKOLOJISI OLAN CANLI BIR VARLIK OLDUĞUNU GÖSTERME. 2. PSIKOLOJISI OLAN CANLILARIN OLUMLU VE OLUMSUZ ŞARTLARDAN ETKILENDIKLERINE DIKKAT ÇEKME. 3. OLUMLU VE OLUMSUZ KOŞULLARIN CANLI GELIŞIMDE ETKILI OLDUĞUNA DIKKAT ÇEKME. 4. ELDE EDILEN SONUÇLARDAN ÇIKARIMLARDA BULUNARAK , GÜNÜMÜZDE HIZLA ARTAN VE TOPLUMSAL BIR PROBLEM OLAN ŞIDDETE VE ETKILERINE DIKKAT ÇEKME

PROJE ÖZETİ: TÜM KOŞULLARI ÖZDEŞ OLAN AYNI ÖZELLIKTEKI CHOE BITKILERINDEN BIRINE DÜZENLI OLARAK MÜZIK DINLETILIP,ŞEFKATLI SÖZCÜKLERLE KONUŞULURKEN, DIĞER BITKI AYNI ZAMAN DILIMINDE DÜZENLI OLARAK AZARLANDI. MÜZIKLI VE SEVGI SÖZCÜKLERININ KULLANILDIĞI ORTAMDA BULUNAN CHOE BITKISININ SAĞLIKLI ÇIÇEK AÇTIĞI VE YAPRAKLARININ DAHA CANLI OLDUĞU, AZARLANAN VE STRESLI ORTAMDA BULUNAN CHOE BITKISININ YAPRAKLARININ IÇE DÖNDÜĞÜ ÇIÇEKLERININ ISE AYNI ÖLÇÜDE AÇMADIĞI GÖRÜLDÜ.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: HİPOTEZ : BITKILER DE INSANLAR GIBI PSIKOLOJIK YAPIYA SAHIPTIR .OLUMLU VE OLUMSUZ ŞARTLARDAN ETKILENIRLER. İŞLEM BASAMAKLARI :TÜM KOŞULLARI ÖZDEŞ OLAN AYNI ÖZELLIKTEKI CHOE BITKILERINDEN BIRINE DÜZENLI OLARAK MÜZIK DINLETILIP,ŞEFKATLI SÖZCÜKLERLE KONUŞULURKEN, DIĞER BITKI AYNI ZAMAN DILIMINDE DÜZENLI OLARAK AZARLANDI.GELIŞIMLERI FOTOĞRAFLANARAK GÖZLEM SONUCU RAPOR HALINE GETIRILDI.

KULLANILAN YÖNTEMLER: PROBLEM BELIRLEME,HIPOTEZ KURMA ,ARAŞTIRMA YAPMA ,DENEY TASARLAMA VE UYGULAMA

ULAŞILAN SONUÇLAR: MÜZIKLI VE SEVGI SÖZCÜKLERININ KULLANILDIĞI ORTAMDA BULUNAN CHOE BITKISININ SAĞLIKLI ÇIÇEK AÇTIĞI VE YAPRAKLARININ DAHA CANLI OLDUĞU, AZARLANAN VE STRESLI ORTAMDA BULUNAN CHOE BITKISININ YAPRAKLARININ IÇE DÖNDÜĞÜ ÇIÇEKLERININ ISE AYNI ÖLÇÜDE AÇMADIĞI GÖRÜLDÜ.BITKILERIN DE INSANLAR GIBI PSIKOLOJIK YAPIYA SAHIP OLDUĞU VE CANLILARIN GELIŞIMLERINDE STRES VE ŞIDDET ORTAMININ OLUMSUZ ETKILER YAPTIĞI SONUCUNA VARILDI.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ: BITKILERIN DE DIĞER CANLILAR GIBI PSIKOLOJISI VARDIR.BITKILERDEN BIRI YETERINCE SULANMASINA VE BESIN ÜRETEBILMESI IÇIN GÜNEŞ ALABILMESINE RAĞMEN IYI GELIŞEMEMIŞTIR. İNSANLARDA DA BESLENME,YAŞAYABILECEKLERI UYGUN KOŞULLAR SAĞLANMASINA RAĞMEN STRESLI ORTAMDA BÜYÜRLERSE GELIŞIMLERI SAĞLIKLI OLMAZ VE BU TOPLUMUNDA GELIŞEMEMESI ANLAMINA GELIR. GÜNÜMÜZDE TOPLUMSAL GERGINLIK ÜST DÜZEYDEDIR. BUNUN NEDENI OLARAK BESLENME VE BARINAK PROBLEMINDEN DAHA ZIYADE STRESLI ORTAMDA YAŞIYOR OLMAKTIR.

KAYNAKLAR: ? VİKİPEDİ ( ÖZGÜR ANSIKLOPEDI ) ? SABAHATTIN YAŞAR ( ÇOCUK VE MÜZIK ) ? SABAHATTIN YAŞAR ( AZARLANAN ÇOCUĞUN TEPKILERI )

PROJENİN TAKVİMİ: 1-30 EKIM 2009 : PROBLEM TESPITI , LITERATÜR TARAMASI 12 KASIM 2009 : MALZEMELERIN TEMIN EDILMESI. 12 KASIM 2009 : DENEYLERIN BAŞLANGICI,ILK FOTOĞRAFLAMA 7 GÜNDE BIR FOTOĞRAF ÇEKIMI 14 OCAK 2010 : DENEY SONUCUNUN RAPOR HALINE GETIRILMESI

PROJE BÜTÇESİ: 23 TL.

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR: AILELERIMIZ.

Editör
Editörhttp://www.bilimsenligi.com/
Türkiye Eğitim Kampüsü - İlkokul ortaokul lise üniversite eğitim etkinlikleri duyuruları.